Йордан Минчев е епоха и живата история на българската адвокатура. 92-годишният действащ юрист от Велико Търново е феномен, мозъкът му работи с точността на бръснач и не спира да се готви активно и прецизно за делата, по които продължава да се явява в съда, за да защитава гражданите, потърсили адвокатските му услуги, споделя Мила Милчева, автор на биографичната книга „Йордан Минчев - мисия адвокат“:
„В първата глава, която е свързана с детството му, може да се намерят едни много интересни спомени за мелници, гуменки и камили, за това как е посрещал първо немските войски, а след това и съветските войски, какви са спомените му от тези времена. Не по-малко любопитно за мен беше, когато разказваше за студентските си години в една София, опустошена от бомбардировките, но която пази очарованието на цъфналите кестени, на звъна на трамваите. В Юридическия факултет е бил в един поток с 800 първокурсници и са му преподавали истински колоси в правната наука, хора, които са завършили световни и европейски университети. Върнахме се и във времената на бригадирското движение с романтиката и с очарованието на тези години“, допълни Мила Милчева.
В биографичната книга за най-възрастния действащ юрист в България Мила Милчева разказва история за евреи, блейзър със златни копчета и крило от самолет, но и за калугерката, мелничарят и художникът, както и за кихавицата, която спасила милиционерски шеф. Това са част от мини разказите за делата, по които Йордан Минчев се е явявал в съда през последните шест десетилетия. Любопитна е историята и за годините на казармата, където Йордан Минчев среща верния си другар Стършела:
„Един от акцентите за мен в книгата е разказът за неговата казарма, когато той се сприятелява с поета Пеньо Пенев. Там има любопитна случка, която се явява и първият му опит той да се изяви като адвокат, доста е забавно, до някъде и комично всичко, което се е случило между тях. Факт е, че Пеньо Пенев му е чел много от стиховете си, които доста по-късно след години виждат бял свят в стихосбирките“, подчерта Милчева.
Доайенът на българската адвокатура Йордан Минчев разказа за слушателите на БНР, че интересът му към адвокатската професия дошъл още от ученическите години, въпреки че любимите му предмети били химия и физика и мечтаел да стане химик:
„Дядо ми беше полицейски пристав и много добре знаеше законите и правилата и нему, не само като началник на полиция, но и като културен човек беше известно, че ако пише нещо, ще бъде обвинен в чужда работа и той ме използваше мен като малолетен аз да пиша. От тогава свикнах с правилото на работата на просбописците, тези, които пишеха просби, пишеха молби и от там може би. Нито един ден, нито един час не съм съжалявал защо съм станал адвокат, защото разбрах, че орисията ми е да правя добро и съм се старал да правя добро“, каза Йордан Минчев.
Десетки хиляди са делата, по които се е явявал Йордан Минчев за 64 години в професията. Явявал се е по дело за развод от любов. Не успял да изкара от затвора двама студенти, писали позиви срещу Людмила Живкова, но след това написал до нея молба и надълго и нашироко разказал историята им, а тя я парафирала и студентските права на момчетата били възстановени. Йордан Минчев споделя, че винаги се е ръководил от един принцип в римското право - Дай ми фактите и ще ти дам правото.
Великотърновските адвокати говорят само с респект към учителя си. Адвокатите Деян Попов, Веселка Коева и Йордан Цветанов споделят:
“Йордан Минчев е изключителен адвокат, спомням си, че още когато си карах стажа, съм минавал през него за кратко. Той в момента е адвокатът с най-голям стаж в цялата страна и това е голяма гордост за нашата колегия“, заяви Деян Попов.
„Колегата Минчев аз го приемам не само като колега, а и като мой баща. От момента, в който го познавам, имам много топло чувство към него, защото той е всеотдаен към клиентите си, много работлив - най-важното, сутрин рано е в кантората. Помагал е на много хора. Учил ни е всички нас, ние сме се учили от него“, посочи Веселка Коева.
„Колегата Минчев е връзката между старото, новото и средното поколение. 64 години адвокат. Тъкмо се е научил вече да се явява по делата без да ги чете и сега тепърва започва неговата адвокатска кариера на велик адвокат, още по-велик“, коментира Йордан Цветанов.
Йордан Минчев е явление, казва авторката на книгата „Йордан Минчев - мисия адвокат“ Мила Милчева:
„Феномен. Той е толкова съхранен като професионалист, че само мога да му сваля шапка. Той е изключително запознат и подготвен с адвокатската материя с правната наука. Наистина е явление“.
На 92-ия си рожден ден на-възрастният действащ адвокат в България Йордан Минчев пожела на младите адвокати:
„Да не ламтят за много пари и да бъдат добросъвестни. Много са знаещи, много добре са подготвени, много умеят, но повечко морал и български стил в работата“.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато . На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
Впечатляващо е, че папа Франциск намери сили в това здравословно състояние да се появи и да приветства за Възкресение Христово вярващите, събрани на..