Eкипите на общинските поликлиники в София също се включват активно в борбата с Covid-19. До средата на седмицата ще бъдат разкрити първите Covid зони в някои от тях. Ще бъде осигурен клиничен преглед от лекар, безплатен антигенен тест, кръвни изследвания и при нужда - образно изследване на бял дроб (рентген). Така личният лекар ще може да предпише адекватно лечение за хората, които могат да останат вкъщи и те да са спокойни.
Тези, които се нуждаят от лечение в болница, ще бъдат пренасочени от екипите на Спешна помощ.
Екипите ще бъдат финансово подкрепени, като всеки от лекарите, лаборантите и сестрите от ДКЦ-ата ще получи по 1000 лева към заплатата.
Допълнително за всеки преглед поликлиниката ще получи по 10 лева финансиране за екипите, които работят на първа линия.
Каква ще бъде организацията за работа в 12-и ДКЦ в един от най-големите райони на София – „Люлин“.
Директорът д-р Васил Василев увери, че необходимата организация е създадена. Пациентите със съмнения ще влизат през отделен вход. Медицинският персонал е обезпечен с необходимите предпазни средства.
„До 30 минути излиза резултатът от антигенния тест. Ако пациентът се нуждае от преглед, такъв ще му бъде направен. Ако има нужда от кръвни изследвания, такива ще му се направят. Всички изследвания ще могат да бъдат получени по електронен път. Благодарен съм на целия ми екип, който застава зад мен. Работим от началото на пандемията. Ще имам и двама специализанти, които ще се включат в нашия график. Идеята на тези зони е да може леките случаи да имат достъп до нас и към болниците да бъдат насочвани само случаите за хоспитализацията“.
Василиса Стойнева е старши медицинска сестра:
„Смятам до края да помагам с каквото мога. Моята нагласа е положителна. Продължавам само напред. Всички сме на линия, засега не сме имали болни колеги“.
Клиничен лаборант Тодорка Монева сподели пред „Хоризонт“, че при положителен тест пациентът се насочва към личния лекар.
В поликлиниката има и мобилен екип за тестване. Обслужени са над 1000 общински служители, които са били част от колективи с доказано болни колеги.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...