Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хари и Кристина „от далече“ с истински новини и вдъхновяващи събеседници

Подкастът „От далече“ на Хари от Испания и Крис от Лондон e инициатива за истински новини и вдъхновяващи събеседници

Кристина и Хари се познават от около 15 години. Въпреки че работят заедно в България от едва 3-4 месеца, успяват да запазят контакт. Хари заминава за Испания. Крис – за Англия. В един момент се появява и идеята за подкаста „От далече“. 

Идеята за подкаста е отговор на всичко това, което ме дразни в социалните мрежи и начина на говорене в България. Преди време имах блог, но той не ми беше достатъчен. Помислих за идеята за подкаста, подбуден от публичното говорене в социалните мрежи. Спор заради самия спор, без всякакви аргументи и информация. Прави ми впечатление, че хората в България четат само заглавията на новините, които се споделят в социалните мрежи, никой не си прави труда да щракне и да види за какво иде реч“, сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ Хари. 

„Първият епизод беше на 17 май и беше свързан с коронавируса и с туризма. Опитахме се да хвърлим един малко по-различен поглед. За това избрахме името на подкаста да е „От далече“, защото гледаме нещата от далече“, допълни Хари. 

Според Кристина в едно заглавие трябва да се каже всичко, което един продукт си поставя за цел да представи

„Това, което всъщност „От далече“ означава е, че можем да разкажем това, което ние виждаме в нашето ежедневие, както и да разкажем за нещата, които виждаме, че се случват в България от далече. Не мога да повярвам, че в наше време може да има такова информационно затъмнение за неща от живота на хората и новини да се разказват по стряскащ начин от най-различни медии“. 

Как се подбират темите и събеседниците за подкаста? 

Винаги има хора, които са експерти в своята област и са достатъчно смели, за да не се притесняват да застанат пред един микрофон. Темите ги избираме от това, което в последно време ни е направило впечатление или засичаме по социалните мрежи. Нещо, за което се говори, но се говори не по правилния начин или с тотална заблуда. Решаваме да вкараме малко ред и дадем малко повече обективна информация“, отбелязва Хари. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45