Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга с фотоколажи търси идентичности на прехода през паметници от миналото и чалга

Никола Михов и Мартин Атанасов
Снимка: Ирина Недева

Необичайно съчетание на бетон и метал от паметниците на социализма с чалга изпълнители от 90-те години, белязали първото десетилетие от прехода след 10 ноември 1989 година. Това събира фотокнигата от колажи, озаглавена How to forget your past fast или Как да забравиш бързо своето минало".

„Самата книга започна политически, но се разви в посока каква идентичност ни създаде преходът и каква идентичност продължава да ни създава. Защото може би камъните продължават да падат (аналогия с известната песен от 90-те „Камъните падат“ – бел. ред.)“, каза пред БНР авторът на книгата Мартин Атанасов. Тя е негов проект вдъхновен от поканата на фотографа Никола Михов за интерпретации по неговата фото разработка на паметника Бузлуджа, озаглавена  по името на един от графитите над входа "Forget your past". 

Книгата е ръчно изработена, подшита с червен конец, има изработени 120 копия, по-голямата част от които вече за откупени от ценители. 

Идеята е през целия дизайн на книгата да се покаже някаква дистанция, проектът да се усеща с дистанция, разказаха Атанасов и Михов в предаването „Хоризонт до обед".

Снимка: https://shash.bg/

Относно съчетаването на розово и червено в кориците те обясниха, че розовото е метафора за т.нар. розови мечти на прехода, а червеният цвят е миналото преди това.

Предисторията: фотографът Никола Михов приобщава Мартин Атанасов да се включи в проекта му Re Forget your past, в който кани различни автори да коментират книгата Forget your past, документираща различни паметници.

Самият Мартин споделя, че не е живял в онова време и погледът му към паметниците не е като този на хората, помнещи периода преди 1989 г.

Попаднал на подкаст на американски музиколог, който през историята на кънтри музиката разказва за миналото на Америка. Аналогията с чалгата, която белязала неговото израстване, му се сторила подходяща, за да я използва като инструмент в коментарите си за социалистическото минало и последвалия преход. „Присъства адски ярко, много гръмко в цялостния пейзаж, който се развива 90-те и след това.“

Кулминацията е паметникът в Бузлуджа, в чийто руини "дискотеката на прехода" събира известни фигури от ъндърграунда, мутри от 90-те, чалга-звезди и съвсем обикновени хора, купонждии.

How to forget your past fast - Бузлуджа @Martin Atanasov

За Никола Михов, който е роден преди Мартин, паметниците от книгата са декор от детството.

„Осмислянето им и какво символизират дойде много по-късно, когато се върнах от Франция и реших да се занимавам с тази тема. Това беше моето естествено търсене в една зона, която остава тиха, неясна и има малко свидетелства за нея, освен самата архитектура" каза Никола Михов. За Мартин еквивалентът на това е чалгата, която също е присъствала в неговото детство, пак така мистично.“

Общото според Михов е, че „и чалгата, и паметниците не те питат дали искаш да ги запомниш – ти ги запомняш, защото те присъстват в средата, въпреки твоите желания и вкусове.“

How to forget your past @Martin Atanasov

След като Мартин Атанасов направил самите колажи, те предизвикали нови и нови въпросителни. Така проектът остава отворен и продължава. Преходът продължава с пълна сила, а "камъните прдължават да падат" потвърждава и Никола Михов.

Още за смесването на времена и символи слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев повдигна завесата за сюжета на "Top Floor" пред БНР

Актьорът Ивайло Захариев е с голяма роля в продукцията на френския режисьор Жереми Минюи "Top Floor" или на български - "Последен етаж" . Актьорът е единственият българин във френската продукция . Коварната страна на социалните мрежи е основната тема, на които се спира филмът, а в центъра му е известна инфлуенсърка , която попада в..

публикувано на 25.09.24 в 12:15

Златин Цветков: Импровизаторът унищожава егото си, за да е в полза на другите

Най-изявените майстори в жанра на комедийната импровизация ще се включат в седмото издание на фестивала на комедийната импровизация 2024. Мотото на фестивала е "Дълбоко потапяне". "Това е фестивал, който е изцяло самостоятелно организиран. Около 80 души от чужбина идват специално за този фестивал. Нямаме никакво държавно финансиране, нито..

публикувано на 25.09.24 в 09:57