Отношенията между България и Иран винаги са били и продължават да се основават на взаимно уважение и приятелство и занапред бихме могли да активизираме още повече сътрудничеството си в сфери като икономиката, туризма и културата. Това каза в специално интервю за БНР - посланикът на Ислямска република Иран в София - Негово Превъзходителство Сейед Мохаммад Джавад Расули.
Ваше Превъзходителство, на 15 ноември ще отбележим началото на поредната годишнина от установяването на дипломатически отношения между Република България и Ислямска република Иран. Как се развиват връзките между двете страни през годините ?
"Започваме този разговор в името на Бога. Честитя годишнината на двата народа и на българското и иранското правителства и моля Бог да даде здраве и просперитет за всички ни. Тази годишнина показва, че отношенията ни са исторически и древни, основани на взаимно уважение, мирни и приятелски връзки, които и сега развиваме и укрепваме в добро партньорство с българските институции".
Кои са най-активните сфери на двустранното сътрудничество и в кои други области би могло да се задълбочи то?
"Отношенията между нас се развиват в различни сфери. В политически план досега сме провели обмен на различни делегации и консултации на двустранно ниво, подготвя се и нов кръг политически консултации в Техеран. В икономически аспект също работим активно. Въпреки някои пречки и санкциите за страната ни, търговските отношения между държавите ни имат възход и пример за това е отчетения ръст от 60 % за деветте месеца на тази година като в момента те са на ниво от 100 милиона евро. Мисля, че можем да активизираме още сътрудничеството си в икономически план, защото преди години търговските отношения между България и Иран са били на стойност над един милиард долара. Туризмът също е една от сферите, които бихме могли да развием и за това заедно с български представители, както и с представители на частния сектор работим за възможността за постигане на споразумения за сътрудничество и в тази посока. Работи се активно и за откриване на директна авиолиния между София и Техеран".
България е член на Европейския съюз – как Иран оценява партньорството си с останалите европейски държави и Европейския съюз като цяло?
"Отношенията на Иран с Европейския съюз винаги са били важни, заради общия спектър от взаимно допълващи се интереси. Сред тях са споразумението за ядрената програма, сътрудничество в областта на енергетиката, климатичните промени, както и борбата срещу тероризма, срещу незаконния трафик на наркотици, миграцията и бежанците. Подписаното споразумение за ядрената програма ускори сътрудничеството между Иран и Европейския съюз, но за съжаление отношенията ни бяха повлияни от излизането на Съединените щати от всеобхватния план за ядрената програма и наложените на Иран санкции. Но, Европейският съюз зае много добра политическа позиция за запазване на споразумението и искам да благодаря на правителството на България за подкрепата, която изразява за документа. За съжаление Съюзът не успя да изпълни в пълнота ангажиментите си, но въпреки това ние отдаваме огромно значение на отношенията ни и полагаме усилия да укрепим връзките си с Европа. За това огромна роля има и България – като наш добър партньор и приятел".
След изборите за президент на Съединените щати, как ще продължи развитието на отношенията между Техеран и Вашингтон?
"Най-важно е да има промяна в поведението и действията на Съединените щати спрямо Иран. В основата на това стои връщането на Вашингтон към международните споразумения и най -вече към всеобхватния план за ядрената програма на Техеран, подписан след 13 години преговори на различни нива. Съединените щати трябва да се откажат от неспазването на ангажименти и да премахнат наложените над страната ни санкции. Изборите едва ли биха променили нещо. През последните 40 години отношението на двете основни партии в Съединените щати към Иран показва, че независимо от това кой е или ще бъде на власт, общата стратегия на Вашингтон към Техеран не се променя. Промяна може би все пак имаше при втория мандат на президента Барак Обама, който зае нова позиция към Иран и постигна добри резултати. Президентът Доналд Тръмп обаче пое по враждебен път спрямо Иран. Принципът – „ добрите намерения срещу добрите намерения“ е ключов за мирния път за решаване на съществуващите проблеми между Иран и Съединените щати. За нас е важно – какво е поведението на Белия дом спрямо страната ни.
Световната пандемия от коронавирус се случва на фона на икономически санкции за Вашата страна. Как се справя Иран с Covid кризата?
"Нашата държава беше първата след Китай, която трябваше да се бори с вируса. Разбира се, започнахме действия и постигнахме добри резултати, но наложените санкции от страна на Съединените щати на страната ни определено затрудниха усилията ни за справяне с епидемията, а това ни попречи да си осигурим лекарства и средства за борба с вируса. Защото ни ограничават от една страна от възможността да използваме средствата си, а от друга ни пречат, за да осигурим лекарства за болните от Covid-19. Проблем има и с набавянето на медикаменти за лечение на други заболявания. Но, въпреки всичко успяхме да мобилизираме силите на народа ни и на нашите специалисти и мисля, че постигнахме успех по отношение на справянето ни с епидемията. Все пак мисля, че ако европейските страни изпълнят ангажиментите си по всеобхватния план за ядреното споразумение и ни осигурят достъп до нашите финансови ресурси, ние бихме могли да използваме пълноценно академичния и медицински потенциал на страната си, може да постигнем още по-добри резултати при справянето с епидемията".
Знаят ли достатъчно за културата си българския и иранския народ и трябва ли да се работи още за развитие на културния обмен между двете държави?
"Смятам, че културният обмен също е сред важните аспекти в двустранните отношения. През последните години българо-иранското сътрудничество в областта на културата бележи напредък и като пример за това мога да посоча партньорството в сферата на науката и академичните общности, споразумението между националните ни библиотеки, издаването на книги на български и на ирански автори. Имаме и споразумения в областта на младежта и спорта. В процес на подготовка сме и за изготвяне на нови програми – за културна, научна и медийна обмяна и за засилване на отношенията в туризма. Работи се и за реализирането на нови програми за преподаване и изучаване на персийски език в България, както и за преподаване и изучаване на български език в Техеран. В България съм от две години. В разговорите си с хората тук у мен остава впечатлението, че българите са запознати с иранската цивилизация и история и че иранците и българите се познават много добре и виждам симпатия между двата народа".
Експлозията в най-голямото търговско пристанище на Иран "Шахид Раджаи" на южния град Бандар Абас е била причинена от небрежност и неспазване на мерките за безопасност, обявиха властите. По последни данни жертвите на взрива са 65, предаде АФП. Според властите в Иран експлозията в "Шахид Раджаи" най-вероятно е заради неправилно съхраняване на химикали..
Корабоплаването в българо-румънския участък на река Дунав ще бъде подобрено по проект "FAST Danube 2", който е на стойност 230 млн. евро и е финансиран по Механизма за свързване на Европа. Това е втората част на мащабно подпомагане на страните, които поддържат водния път. Основната цел на проекта е подобряване на условията за корабоплаване, премахване на..
В Гърция предлагат по-високи заплати за работа в туристическия сектор и въпреки това не достигат хиляди работници. Поне 80 хиляди работни места остават все още незаети в туристическия сектор. Хотелиерите се оплакват, че не могат да намерят готвачи, сервитьори и рецепционисти. Камериерки също не достигат. Внасянето на работници от трети страни и..
Вторият изтребител Ф-16 идва в България до 3 дни. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в лекция пред студентите на УниБИТ: "Днеска трябва да излети вторият самолет и до три дни ще дойде в България. И да ви обясня - п релитането на тези самолети не е поединично, а е в група. Те не са български, във въздуха са облепени с фолио и..
Историкът, писател и общественик професор Пламен Павлов е тазгодишният носител на наградата "Почетен знак "Стоян Михайловски". Тя се присъжда с решение на общинския съвет в град Елена на изявени български творци. Отличието се връчва на български писатели и публицисти с безспорни постижения в областта на поезията и прозата, които имат завоюван..
От 1 до 10 август Банско ще бъде световна сцена на джаза. Освен повечето фестивални вечери международното културно събитие има и още една сцена, а изненадата е специално време и място за децата в джаза. Най-интересното програмата на Банско джаз фестивал: Пет фестивала и четири спортни събития от международен мащаб е подготвила за лятото Община..
В обръщение към сънародниците си премиерът на Испания Педро Санчес увери, че се полагат всички усилия за скорошно пълно възстановяване на електрозахранването в страната. За това, обясни Санчес, спомагат интерконекторите с Франция и Мароко. Испанският премиер призова телефоните засега да се използват само при крайна необходимост и за кратки..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.