Отношенията между България и Иран винаги са били и продължават да се основават на взаимно уважение и приятелство и занапред бихме могли да активизираме още повече сътрудничеството си в сфери като икономиката, туризма и културата. Това каза в специално интервю за БНР - посланикът на Ислямска република Иран в София - Негово Превъзходителство Сейед Мохаммад Джавад Расули.
Ваше Превъзходителство, на 15 ноември ще отбележим началото на поредната годишнина от установяването на дипломатически отношения между Република България и Ислямска република Иран. Как се развиват връзките между двете страни през годините ?
"Започваме този разговор в името на Бога. Честитя годишнината на двата народа и на българското и иранското правителства и моля Бог да даде здраве и просперитет за всички ни. Тази годишнина показва, че отношенията ни са исторически и древни, основани на взаимно уважение, мирни и приятелски връзки, които и сега развиваме и укрепваме в добро партньорство с българските институции".
Кои са най-активните сфери на двустранното сътрудничество и в кои други области би могло да се задълбочи то?
"Отношенията между нас се развиват в различни сфери. В политически план досега сме провели обмен на различни делегации и консултации на двустранно ниво, подготвя се и нов кръг политически консултации в Техеран. В икономически аспект също работим активно. Въпреки някои пречки и санкциите за страната ни, търговските отношения между държавите ни имат възход и пример за това е отчетения ръст от 60 % за деветте месеца на тази година като в момента те са на ниво от 100 милиона евро. Мисля, че можем да активизираме още сътрудничеството си в икономически план, защото преди години търговските отношения между България и Иран са били на стойност над един милиард долара. Туризмът също е една от сферите, които бихме могли да развием и за това заедно с български представители, както и с представители на частния сектор работим за възможността за постигане на споразумения за сътрудничество и в тази посока. Работи се активно и за откриване на директна авиолиния между София и Техеран".
България е член на Европейския съюз – как Иран оценява партньорството си с останалите европейски държави и Европейския съюз като цяло?
"Отношенията на Иран с Европейския съюз винаги са били важни, заради общия спектър от взаимно допълващи се интереси. Сред тях са споразумението за ядрената програма, сътрудничество в областта на енергетиката, климатичните промени, както и борбата срещу тероризма, срещу незаконния трафик на наркотици, миграцията и бежанците. Подписаното споразумение за ядрената програма ускори сътрудничеството между Иран и Европейския съюз, но за съжаление отношенията ни бяха повлияни от излизането на Съединените щати от всеобхватния план за ядрената програма и наложените на Иран санкции. Но, Европейският съюз зае много добра политическа позиция за запазване на споразумението и искам да благодаря на правителството на България за подкрепата, която изразява за документа. За съжаление Съюзът не успя да изпълни в пълнота ангажиментите си, но въпреки това ние отдаваме огромно значение на отношенията ни и полагаме усилия да укрепим връзките си с Европа. За това огромна роля има и България – като наш добър партньор и приятел".
След изборите за президент на Съединените щати, как ще продължи развитието на отношенията между Техеран и Вашингтон?
"Най-важно е да има промяна в поведението и действията на Съединените щати спрямо Иран. В основата на това стои връщането на Вашингтон към международните споразумения и най -вече към всеобхватния план за ядрената програма на Техеран, подписан след 13 години преговори на различни нива. Съединените щати трябва да се откажат от неспазването на ангажименти и да премахнат наложените над страната ни санкции. Изборите едва ли биха променили нещо. През последните 40 години отношението на двете основни партии в Съединените щати към Иран показва, че независимо от това кой е или ще бъде на власт, общата стратегия на Вашингтон към Техеран не се променя. Промяна може би все пак имаше при втория мандат на президента Барак Обама, който зае нова позиция към Иран и постигна добри резултати. Президентът Доналд Тръмп обаче пое по враждебен път спрямо Иран. Принципът – „ добрите намерения срещу добрите намерения“ е ключов за мирния път за решаване на съществуващите проблеми между Иран и Съединените щати. За нас е важно – какво е поведението на Белия дом спрямо страната ни.
Световната пандемия от коронавирус се случва на фона на икономически санкции за Вашата страна. Как се справя Иран с Covid кризата?
"Нашата държава беше първата след Китай, която трябваше да се бори с вируса. Разбира се, започнахме действия и постигнахме добри резултати, но наложените санкции от страна на Съединените щати на страната ни определено затрудниха усилията ни за справяне с епидемията, а това ни попречи да си осигурим лекарства и средства за борба с вируса. Защото ни ограничават от една страна от възможността да използваме средствата си, а от друга ни пречат, за да осигурим лекарства за болните от Covid-19. Проблем има и с набавянето на медикаменти за лечение на други заболявания. Но, въпреки всичко успяхме да мобилизираме силите на народа ни и на нашите специалисти и мисля, че постигнахме успех по отношение на справянето ни с епидемията. Все пак мисля, че ако европейските страни изпълнят ангажиментите си по всеобхватния план за ядреното споразумение и ни осигурят достъп до нашите финансови ресурси, ние бихме могли да използваме пълноценно академичния и медицински потенциал на страната си, може да постигнем още по-добри резултати при справянето с епидемията".
Знаят ли достатъчно за културата си българския и иранския народ и трябва ли да се работи още за развитие на културния обмен между двете държави?
"Смятам, че културният обмен също е сред важните аспекти в двустранните отношения. През последните години българо-иранското сътрудничество в областта на културата бележи напредък и като пример за това мога да посоча партньорството в сферата на науката и академичните общности, споразумението между националните ни библиотеки, издаването на книги на български и на ирански автори. Имаме и споразумения в областта на младежта и спорта. В процес на подготовка сме и за изготвяне на нови програми – за културна, научна и медийна обмяна и за засилване на отношенията в туризма. Работи се и за реализирането на нови програми за преподаване и изучаване на персийски език в България, както и за преподаване и изучаване на български език в Техеран. В България съм от две години. В разговорите си с хората тук у мен остава впечатлението, че българите са запознати с иранската цивилизация и история и че иранците и българите се познават много добре и виждам симпатия между двата народа".
Република Кипър официално подаде кандидатурата си за председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ за 2027 г., съобщи правителственият говорител Константинос Летимбиотис. Тя ще бъде представена на започваща днес в Малта двудневна среща на върха. Кипърският външен министър Константинос Комбос ще запознае колегите си..
Светът навлиза в нова ядрена ера с разпространение на оръжия и почти пълен срив на правилата за контрол на използването им, предупреди командващият въоръжените сили на Обединеното кралство адмирал Тони Радакин. В най-острото си публично изявление по време на лекция в Кралския институт на обединените въоръжени сили Тони Радакин обвини Русия, че отправя..
Долната камара на френския парламент - Националното събрание, гласува вот на недоверие на правителството на министър-председателя Мишел Барние, предадоха световните агенции. В сряда се очаква вот на недоверие да свали френското правителство Депутатите гласуваха с мнозинство от 331 гласа при 574 мандата, като п арламентаристи и от крайната..
Унгарският премиер Виктор Орбан бе днес в Рим, където се срещна с папа Франциск и с министър-председателя на Италия Джорджа Мелони. Мелони и Орбан са обсъдили "положението в Близкия изток, както и подкрепата си за справедлив и траен мир в Украйна въз основа на принципите на Устава на ООН и международното право, както и ангажимента си с оглед на..
Властите в Грузия обявиха, че 7 души са арестувани по обвинения в организиране и ръководене на масови безредици. В съобщението се посочват само инициалите на задържаните. И тази хиляди демонстранти с грузински и европейски знамена се събират пред сградата на парламента в Тбилиси. В Грузия отново се проведоха протести срещу решението на..
Правителството отпусна 1 милион лева от държавния бюджет на Министерството на иновациите и растежа за преместване на Българската агенция за инвестиции в нова сграда. В Закона за държавния бюджет за 2024 г. са заложени целеви средства в размер на 5 млн. лв. за преместване на Българската агенция за инвестиции (БАИ) в нова сграда, припомнят от..
Румънският премиер социалдемократ Марчел Чолаку обяви, че подкрепя кандидатката на опозиционния "Съюз за спасение" на Румъния Елена Ласкони на втория кръг на президентските избори, който ще се състои на 8 декември, предаде Ройтерс. Чолаку се класира трети на първия тур на президентската надпревара и обяви, че подава оставка като лидер на..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..