Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еколози: НФСБ отваря нова врата за застрояване по морето и в планините

Това се случва с въвеждане на „приоритетна зона за въздействие" и възможност да се прави ПУП само за един имот или за група от имоти

Снимка: БГНЕС

Гражданско сдружение „Да спасим Карадере“ се обяви против законови промени, внесени от Националния фронт за спасение на България, които биха дали допълнителна възможност за застрояване на земи по Черноморието и в планините.

Създава се още една врата, доста широка, под формата на изключения, за застрояване извън това, което предвиждат двата основни закона – за черноморското крайбрежие и за устройство на територията, каза за БНР Люба Батембергска от „Да спасим Карадере“.

Предназначението на земеделски и горски земи може да се променя само при влязъл в сила общ устройствен план. От това правило има изключения, касаещи обекти от национално значение, техническа инфраструктура, културни ценности, историческо наследство, припомни тя. 

И тук Обединени патриоти предлагат да се добави още едно изключение, което е голямата врата в закона – зони за приоритетно въздействие. Не само това, те през един закон – този за регионалното развитие, правят промени в основни закони, които касаят развитието на града, на населените места.“

„Могат да дадат допълнителни основания за застрояване на Синеморец, на Алепу...“, допълни екоактивистът.

Още в периода 2005-2009 г. са правени много промени в предназначението на земеделските и горски земи, като една част от тези промени още тогава не са отговаряли на изискванията, уточни Батембергска.

„На практика това е голямата врата, която води до възможност за застрояване. За да се спре този процес, има общи устройствени планове. Точно този момент се пропуска в законопроекта на Патриотите. Те казват – земя може да се сменя, стига да има един документ, който се нарича приоритетна зона за въздействие. Тази приоритетна зона за въздействие дори няма нужда да бъде част от общ устройствен план. И въз основа на това може да се допусне застрояването.“

Според законодателните предложения на Патриотите за тези приоритетни зони за въздействие може да се прави подробен устройствен план (ПУП), което е в разрез с нормативната база за ПУП-овете, обясни Люба Батембергска. По думите й предложението включва ПУП да може да се прави „единствено за един имот или за група имоти.“

Това не се отнася само за Черноморието, това се отнася и за планините. Представете си около Пампорово някой иска да направи още един хотелски комплекс. Достатъчно е да успее да го кръсти това приоритетна зона за въздействие и той ще може да започне строителство“, коментира гражданският активист от „Да спасим Карадере“.

Отваря се врата по места извън Черноморието земи да бъдат застроявани и без да се сменя тяхното предназначение, категорична е Батембергска. 

Гражданските организации, които алармират за промените, подготвят свои писмени позиции, които се надяват да могат да представят пред съответните парламентарни комисии.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51