„Доброволната военна служба няма да помогне на държавата. Законът за резерва е от 12 години и така и не можа да попълни необходимия брой резервисти. От близо 3500 вакантни места към днешна дата има заети около 150 места. В 21-ви век тези поправки няма да решат въпроса“. Това каза пред БНР ген. Димитър Шивиков.
По думите му младите хора не отговарят на критериите за съответните вакантни длъжности.
„Другият извод е, че военната професия не е достатъчно привлекателна. И причината не е само заплатата, но и отношението към българската армия, има неглижиране към проблемите. Изисква се визионерство, да бъдат заложени критерии, на които да отговаря съвременната младеж. Като завърши, младежта има съвсем друга цел в живота, не стои пред него обучението по родолюбие и патриотизъм“.
В предаването „12+3“ с коментар по темата се включи и Христо Панчугов, политолог и преподавател по сигурност:
„Връщането на доброволна казарма трудно ще се реализира предвид актуалното състояние на българската армия. Държавата нито има ресурс, нито има виден смисъл от връщането на наборната военна служба. Нужният ресурс е огромен, а това е безумие в ситуация на икономическа криза. Съвременните предизвикателства пред сигурността изискват изключително добре подготвени кадри. Наборна служба от 6 месеца до 1 година няма да реши нито един от проблемите с дефицитите в армията и във военните служби“.
Според него това е идея, зле замислена, лошо изпълнени и провалена.
Интервюто с ген. Димитър Шивиков и с Христо Панчугов можете да чуете в звуковите файлове.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза. Над 334 000..
Проливен дъжд се изля над Плевен тази вечер. Падналото количество за около час е 23 литра на квадратен метър, съобщи директорът на плевенския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология Мартин Мачев, цитиран от БТА . Общо за целия ден количеството дъжд е 28 литра на квадратен метър, допълни той. По време на обилния валеж на места в..
Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..
Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото. "Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на Комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите", заяви пред БНТ председателят на КЗК доц. Росен Карадимов. Той обясни, че..
"ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член". Това съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4..
С над 1 милион кубика вода се повишил водният обем на язовир "Огоста" край Монтана за последните четири дни заради падналите обилни валежи. Средноденонощният приток е близо четири пъти повече от разхода. С 14 сантиметра се е повишило нивото на язовир "Огоста" от петък до днес, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Обилните валежи в..
Автомобилните производители в ЕС вече ще имат три години, за да изпълнят поставените цели за намаляване на емисиите на въглероден диоксид. Оценката за емисиите от новите пътнически коли и ванове ще бъде усреднена за периода 2005-2027 г., вместо да се прави всяка година. Това стана окончателно факт днес, след като страните членки одобриха промяна..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..