Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гералд Кнаус: Целият регион ще пострада, ако Северна Македония бъде блокирана към ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Още през 1995 година Гералд Кнаус пише в първата си книга, посветена на България, че за разлика от Сърбия, България води много по-разумна политика на приятелство със съседите си.

„Но още тогава беше ясно, че България не одобрява това, което се пише за историята в Македония. За 25 години нищо не се е променило и мисля, че и през следващите 25 години нищо няма да се промени. И от двете страни на границата“.

През 1999 година Гералд Кнаус създава в Сараево „Европейската инициатива за стабилност“. Целта на тази организация е да се придвижи европейската интеграция на Западните Балкани, да помогне да бъде загърбен фанатичният национализъм, който донесе толкова много мъка и войни на Балканите. Последните години познаваме Гералд Кнаус основно като архитекта на споразумението за бежанците между ЕС и Турция. 

„Първата любов ръжда не хваща“, казва Кнаус днес и продължава да работи усилено за приобщаването на Западните Балкани към ЕС. 

„От 20 години на Западните Балкани тържествува мир. Етническите прочиствания останаха в историята. Това е така, защото политиците в региона осъзнаха, че избори се печелят само с перспективата за членство в ЕС. И сега, 20 години след като тази перспектива е на път да се превърне в реалност, тя отново е застрашена. Преговорите с Черна гора и със Сърбия буксуват, Албания не е започнала преговори, Босна официално не е кандидат, а Косово дори не е признато от всички“, казва още Кнаус. 

Защо е толкова важно за Германия като председател на Съвета на ЕС да започнат преговорите за членство с Република Северна Македония до края на годината?

Република Северна Македония е единствената държава, за която Европейската комисия е категорична, че може да започне преговори. Ако сега отново бъде блокирана държавата, за която ЕС смята, че е най-подготвена за стартиране на преговорния процес, при това заради двустранни проблеми, тогава целият регион ще пострада.

Колко е опасно, когато политиците в региона престанат да вярват в европейската перспектива, можем да видим на други места, на изток от ЕС, където се водят войни и където националистите твърдят, че ЕС е „фата моргана“.

Какво още може и трябва да направи ЕС, освен майчинския призив на Ангела Меркел на срещата на върха на Берлинския процес, страните от региона да се разберат?

Ако България залага на това, Република Северна Македония да приеме българската трактовка на историята през последните 100-150 години, трябва да знае, че това е „кауза пердута“. Ако това наистина се превърне в условие за начало на преговори, то тогава преговори няма да има.

Какво би означавало това?

На практика правителството в Скопие има само една възможност - въпреки блокадата да продължи с реформите, да продължи сътрудничеството с ЕС, за да се приближава към членство. В противен случай страната ще изпадне в политическа безнадеждност.

България не би спечелила нищо друго освен ненужно напрежение със съсед и неразбиране от страна на европейските партньори. В този спор няма победители. Няма македонско правителство, което да признае, че идентичността на народа му е комунистическа измишльотина.

Често даваме Германия за пример как се е справила с осмислянето на тоталитарната си история - по време на националсоциализма и на комунистическата диктатура в бившата ГДР. Нещо повече, Германия помогна с опита си и на останалите бивши комунистически страни. Не може ли да помогне и на Република Северна Македония да осмисли миналото си?

Разбира се! Това е колкото важно, толкова и трудно. Но никога няма да стане с натиск отвън. Единственият изход е всички да признаем, че България има свой прочит на историята, който е различен от интерпретацията в Република Северна Македония. Това не означава, че българската гледна точка е грешна или невярна. Нито пък, че България трябва да пренапише историята си. Но със сигурност означава, че България не може да иска от съседката си да възприеме българската интерпретация на историята.

Сегашното македонско правителство е възможно най-добрият партньор за България. Обратната страна на монетата е умишленото и безцеремонно манипулиране на историята, каквото видяхме по времето на Никола Груевски.

Къде да търсим компромиса?

България би могла да задълбочи ученическия и студентския обмен с Република Северна Македония. Като икономически по-силната страна може да създаде стипендии за студенти и възможности за контакт между хората. Може да настъпи промяна във възгледите, но със сигурност не и под натиск. Като условие за начало на преговори с ЕС това искане е изключително неподходящо. Това може да се превърне в сериозен проблем за всички държави в Югоизточна Европа. Последствията са национализъм, политическа и икономическа нестабилност на целия регион

Интервюто с Гералд Кнаус можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС отклони исканията на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ за тълкуване на правомощията на ВСС когато членовете му са с изтекъл мандат

Конституционният съд отклони исканията на ГЕРБ-СДС и на "Продължаваме промяната-Демократична България" за тълкуване на правомощията на Висшия съдебен съвет, когато членовете му са с изтекъл мандат, включително и може ли кадровият орган да избира т.нар. "трима големи" в съдебната власт. Мотивите към решенията ще бъдат публикувани утре. От ГЕРБ-СДС..

публикувано на 19.12.24 в 20:03
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Германският Бундестаг одобри 38 проекта за отбрана за 21 млрд. евро

Броени дни преди разпускането си германският Бундестаг одобри 38 проекта за въоръжаване на армията с общ обем от около 21 милиарда евро. За военноморските сили става въпрос за четири нови подводници и придобиването на фрегати клас 127. Това е поредният рекорден финансов пакет за германската армия, за да бъде тя превъоръжена. С отпуснатите 21 милиарда..

публикувано на 19.12.24 в 19:46
Президентът на България Румен Радев

Президентът Радев е разговарял с генералния секретар на НАТО по телефона

С посещението си на полигона "Ново село" днес при многонационалната бойна група на НАТО генералният секретар на алианса Марк Рюте изпраща ясен сигнал за насърчение и подкрепа към съюзническите сили на наша територия, както и към страната ни като надежден съюзник. Марк Рюте от полигона в Ново село: Споразумението с Украйна не е задължително Това,..

публикувано на 19.12.24 в 19:41

Общинският съвет в Ловеч за втори път не гласува увеличение на данъците за физическите лица

Общинският съвет в Ловеч за втори път не прие предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците за физическите лица от следващата година и отложиха гласуването на промените в наредбата за местните такси и цени на услугите. Няма да се увеличава и таксата битови отпадъци. Мнозинството от съветниците отново гласуваха против..

публикувано на 19.12.24 в 19:15
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски определи като срамно искането на Фицо Украйна да позволи транзит на руски газ

Володимир Зеленски определи като срамно искането на словашкия премиер Роберт Фицо Украйна да позволи транзит на руски газ, тъй като е по-евтин за Братислава. Президентът на Украйна подчерта, че страната му губи животи. Запитан какви чувства изпитва преди втория мандат на Тръмп, той отговори: "Добре дошъл, Доналд! Мисля, че президентът..

публикувано на 19.12.24 в 19:03
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте на полигона в Ново село - 19 декември 2024

Марк Рюте от полигона в Ново село: Споразумението с Украйна не е задължително

Завърши посещението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте на полигона в Ново село. Пред медиите той благодари на България за усилията да поддържа бюджет от 2% от БВП за отбрана и призова за увеличение на този бюджет. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигна на полигона в Ново село Генералният секретар на НАТО призова също и за..

публикувано на 19.12.24 в 19:00
Община Павликени

Община Павликени е получила само 400 000 лв авансово за проекти от инвестиционната програма на държавата

Община Павликени е получила само 400 хиляди лева авансово плащане за проектите си с подписани договори и одобрено финансиране от инвестиционната програма на държавата за общините. Сключени са 10 договора за 14 милиона лева. Строителните фирми отказват да работят, заяви кметът на Павликени Емануил Манолов. Изплатеният аванс от 20% е само за един..

публикувано на 19.12.24 в 18:50