Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Биенале на илюстрацията“ се открива на 17 ноември

Милена Радева

На 17 ноември се открива „Биенале на илюстрацията“ в зала триъгълна кула „Сердика“, филиал на Регионалния исторически музей в София. Биеналето ще продължи до средата на януари 2021. Експозицията е разделена на две категории – реализирани и нереализирани творби.

„Тези, които са влезли във формата на книжно тяло, повечето от тях ще ги видим и като реални книги експонирани заедно с оригиналните илюстрации. По този начин посетителите на самата изложба ще могат да видят развитието на една картина, която стои закачена на стената като кавалетно произведение на изкуството и как изглежда, когато влезе в книжното тяло на една книга“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Милена Радева, която има над 100 илюстрации на книги.

Тази година са се включили 231 художници, които са представили 622 творби, което е два пъти повече от първото издание. Поканата за участие е отворена за всички български илюстратори в целия сват

„Имаме участници от Англия, от Италия, от Франция, от Испания, от Ирландия, от Япония. Имаме един български илюстратор, който живее там и работи от доста години“, допълни Радева.

Това е второто издание на „Биенале на илюстрацията“. 

„Първата подобна изложба е представена през 1966 година. Тя има лек фалстарт от организационна гледна точка и за нея не се знае много. Аз съм се постара да пусна няколко публикации за тези първи изложби на сайта на биеналето“ , подчерта Милена Радева.

Според нея това е една препратка към миналото, която се опитваме да направим. 

Милена Радева  е  художник - илюстратор. Дълги години работи за чужди автори и издатели извън страната, завършила е магистърска степен в специалност „Книга  и печатна графика“ в Националната художествена академия. През 2017 година защитава своя дисертационен труд „Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на 20-ти век – тенденции и явления“.

„Аз винаги съм казвала, че най-важното нещо, което трябва един илюстратор да знае и да има предвид е текста, който работи“.

Милена Радева е създател на сайта „Българска илюстрация“.

„Основният сайт, който е с българска илюстрация, беше създаден, когато завърших дисертационната си работа. През пролетта на 2017 година“.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25