Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Стоева: Ще има фалити в туристическия сектор

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През миналата седмица се проведе най-голямото туристическо изложение за професионалисти в Лондон World travel market. За първи път в неговата история то се провежда онлайн.

"Бих обобщила изводите си от изложението в четири основни направления - туризъм ще има безспорно, никой не го поставя под въпрос, гледаме напред в бъдещето основно с хоризонт 2022 година, но с надежда да стартираме от месец май - юни 2021 година с малки стъпки. Може би при още по-благоприятни обстоятелства и от Великденските празници. Тенденцията е да се пътува на по-близки до средни разстояния и в този смисъл България става една доста атрактивна дестинация за основни наши западноевропейски пазари", каза в предаването "Хоризонт до обед" Даниела Стоева от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции.

По време на изложението България е имала свой виртуален щанд, в който са взели участие 20 български туроператори, хотелиери, някои общини.

"Очакват се сътресения на пазара и фалити, няма начин това да се предотврати при толкова дълъг застой на цял един бизнес сектор, но ще останат финансово стабилните туроператори със сигурност, като основният извод е, че ще останат тези, които предлагат една добавена стойност на продукта си. Масовият туризъм под формата на чартъри ще отстъпи със сигурност място на индивидуалния тип пътувания, като това не означава, че хората няма да пътуват в групи - ще пътуват, но в по-малки групи - семейства, приятели, компании, клубове по интереси", допълни Даниела Стоева.

Ще има трансформация на търсенето на туристическия продукт.

"Добавената стойност, която ще формира предимствата на туроператора, се изразява в осигуряването на преживявания - срещи с местни хора, досег с местна култура, живот, храна. Тези преживявания, които туристът сам трудно би могъл да си организира. Всеки вече би могъл да си резервира сам хотел и самолетен билет, но именно преживяванията са добавената стойност, която ще осигури мястото на туроператора в съвременните пазарни условия", подчерта Стоева.

Кризата показа колко фрагментиран е туристическият сектор като икономически отрасъл, както и напълно сгрешения подход за подпомагането му на парче, това доведе до голям дисбаланс на ресурси, коментира Даниела Стоева.

"Не се отчете факта, че отделните браншови сектори в отрасъл туризъм са засегнати в различна степен. Тя може да варира от спад по-малко от 30-40%, до спад от 100%, второто е особено валидно за туроператори и хотелиери, които оперират на международните туристически пазари и определени пазари, които въобще не можаха да започнат да пътуват поради рестрикции", каза Стоева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оцелели от концлагера "Белене": Важно е да помним, за да не бъдат повторени репресиите

Нека бъдем последните концлагеристи и страданието ни никога да не бъде преживяно от други - за това настояха оцелели от концлагера "Белене" по време на годишното поклонение за жертвите на репресиите там, което се проведе на 31 май. Възпоменанието беше организирано на дунавския остров Персин, където през 1949 г. правителството на Георги..

обновено на 06.06.25 в 23:31

В Радио Пловдив ще бъде открита паметна плоча на чешкия журналист Владимир Сис

Посланикът на Република Чехия у нас Мирослав Томан ще открие в Радио Пловдив паметна плоча на чешкия журналист и общественик Владимир Сис. Събитието е част от проявите, с които обществената медия отбелязва своята 70-годишнина. Сградата на Радио Пловдив, която първоначално е била "Дом на изкуствата и печата", е построена и открита в периода 1931..

публикувано на 05.06.25 в 09:57

Недоволство в район "Илинден" заради проект за строеж на улица

Започна събирането на подписи срещу изграждането на нов участък на улица по продължението на "Тодор Икономов" през зелените площи зад блок 131 А в район "Илинден". Хората, които живеят наблизо, са категорично против. "Безсмислено хвърляне на пари", смятат жители на квартала. "В близост има цели 2 улици, просто не е необходимо това нещо...

публикувано на 04.06.25 в 10:52

Определени са финалистите в "Пролет`25". Слушателите на БНР избират любимеца на публиката

12 песни стигнаха до финалния етап в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио за нова българска поп и рок музика "Пролет". Те бяха определени от селекционна комисия от музикални редактори, от представител от дирекция "Музикална продукция и състави" и от дирекция "Техника" в БНР. И тази година..

публикувано на 03.06.25 в 12:09

Пациентите с лимфедем няма на кого да разчитат. Защо?

Пациентите с лимфедем се "прикачат" към несъществуващи диагнози, за да получат някаква форма на терапия и помощ. Тази рехабилитация се извършва от неспециализирани екипи без квалификация по лимфология . За да се намали отокът, са необходими специализирани познания. Няма специалисти, които познават проблема в дълбочина . Тази равносметка..

публикувано на 03.06.25 в 11:12

Малки производители изоставят розите си, големите - окрупняват

Розите са емблема за България , познати са в цял свят и дават един друг облик на страната ни, свързан с високо качество, с марка, с аромат. Важно е държавата да има специална политика към този сектор.  Това заяви пред БНР биопроизводителят Веселина Ралчева, която от години се занимава с производство и преработка на етерично-маслени култури...

публикувано на 02.06.25 в 08:16
Георги Ангелов с наградата Web Report за чиста журналистика за 2025 г.

Георги Ангелов: Дезинформацията е заплаха за националната сигурност

Социално напрежение в България може да бъде предизвикано толкова лесно, че е необходимо използването само на 3-4 сайта и тролове в социалните мрежи. Това заяви в интервю за БНР Георги Ангелов – журналист и експерт по теми свързани с дезинформацията и хибридната война. Ангелов три пъти е носител на наградата за чиста журналистика на Dir.bg,..

обновено на 31.05.25 в 19:03