Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Томов: Далече сме от колективен имнунитет

Данко Калапиш: Може би електронното обучение е нашата спасителна риза

Снимка: БГНЕС

По броя на починалите може да се направи груба оценка на броя на заразените. Около 300-400 хиляди е горната граница на заразените, което означава, че сме много далече от какъвто и да е потенциален колективен имунитет. Това каза пред БНР математикът Лъчезар Томов, преподавател в Департамент „Информатика“ на Нов български университет. „Тоест, да очакваме това скоро да премине от само себе си не може да се случи“, посочи той в предаването „Преди всички" относно хода на пандемията у нас.

Лъчезар Томов  Снимка: Ани Петрова

„В момента имаме, по мои оценки, около 7 хиляди случая на ден, при 4 хиляди докладвания, което е страшно много за нас“, коментира Томов. 

Най-важните данни по думите му са тези за броя на починалите. Извън официално регистрираните случаи на починалите с Covid-19, неофициалните се оглеждат в статистиката на НСИ, а за 44-та седмица има скок с 600 случая над средно очакваното, поясни математикът.

Разбира се, ще има и косвени жертви на Covid, тъй като хората се плашат да ходят в болница, редовните прегледи не ги правят. Има хора, които не могат да получат помощ навреме, спешна. Когато има епидемия и се препълват болниците, страдат всички“. 

„Хоспитализираните пациенти вече не са ни надеждни, защото средно 15 до 20% от откритите, активни случаи би трябвало да се хоспитализират, което означава, че би трябвало да са там в момента между 10 и 14 хиляди души, а се хоспитализират доста по-малко“, изтъкна още Лъчезар Томов. Той даде пример с мерките в Корея. 

„Начинът, по който Корея ограничи епидемията с минимални затваряния, беше с огромно количество тестове, с изпреварващо тестване, дори пунктове за тестване от колата“. 

Данко Калапиш  Снимка: БГНЕС

За директора на 107-о ОУ в София Данко Калапиш „не е най-добрият вариант електронното обучение, но може би то е нашата спасителна риза в момента“. Децата от 3-ти до 7-и клас в училището в момента учат дистанционно, девет са активните случаи на преподаватели. Преди да излязат в режим електронно обучение, са имали 19% отсъстващи ученици и около 20% липсващи учители. Моделите, които МОН предлага, са добри от гледна точка на това да няма струпване на деца на едно място, подчерта Калапиш.

През януари - февруари вероятно ще се наложи преминаване изцяло към онлайн обучение за няколко седмици, когато грипната обстановка се усложни, посочи училищният директор.

Училищата бяха основният ускорител на случаите, твърди от своя страна Лъчезар Томов.

Интервюто с Лъчезар Томов и с Данко Калапиш можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София започна шествие под надслов "Религията като право на избор"

В този час започва шествие под надслов "Религията като право на избор" пред столичния храм-паметник "Св. Александър Невски". Целта на демонстрацията е да подкрепи въвеждането на задължителноизбираемия предмет "Добродетели и религии" в училище. Основен организатор на шествието е фондация "Консервативно общество", а събитието има и подкрепата..

публикувано на 17.05.25 в 12:40
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Най-малко 13 души са убити при израелски удари в Газа, съобщиха местните спасителни служби

Най-малко 13 души са били убити тази сутрин при израелски нападения с дронове в ивицата Газа, по данни на местните спасителни служби. Червеният полумесец призова еврейската държава да отвори пропускателните пунктове към и от Газа за потока от хуманитарна помощ и предупреди, че територията "е оставена да гладува". По-рано израелската армия..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Йотова: Ако не се преодолее политическият инат, транспортната криза в София ще се задълбочи

Вицепрезидентът Илияна Йотова предупреди, че ако не се преодолее политическият инат и липсата на диалог, транспортната криза в София  ще се задълбочи  и има опасност да се превърне в  тежък социален и обществен проблем. "Много ни е трудно в София. Аз се надявам все пак да има повече диалог. Това, което ни липсва в последните дни, е диалогът..

публикувано на 17.05.25 в 12:14

Румен Радев: Задълбочаването на двустранните отношения с Япония е приоритет за България

Задълбочаването на двустранните отношения с Япония е последователен приоритет за България, заявява президентът Румен Радев в интервю за японската информационна агенция "Киодо". Радев е на посещение в Япония и утре ще участва в церемонията за Деня на България на световното изложение ЕКСПО 2025 в Осака. Иновациите, научните изследвания,..

публикувано на 17.05.25 в 11:59
Любчо Нешков

Любчо Нешков: Не източният съсед, а дълбоката държава унищожава бъдещето на РСМ

Антонио Коща открито заяви, че няма План Б.  Това обясни пред БНР журналистът Любчо Нешков, собственик на агенция БГНЕС, след като м акедонският премиер Християн Мицкоски  се срещна с председателя на Европейския съвет и прехвърли вината за блокираната евроинтеграция на София. РСМ ще представи позиция за конституционните промени пред..

публикувано на 17.05.25 в 11:45

Трима иранци са обвинени в престъпления срещу националната сигурност във Великобритания

Трима иранци са обвинени в престъпления по Закона за националната сигурност в Обединеното кралство, с елементи на шпионска дейност, съобщи британската полиция. Тримата са обвинени в извършване на действия, които вероятно биха подпомогнали чуждестранна разузнавателна служба, между 14 август 2024 г. и 16 февруари 2025 г., стана ясно след..

публикувано на 17.05.25 в 11:42

Бебе антилопа от критично застрашен вид адакс се роди в софийския зоопарк

Бебе от критично застрашения вид антилопа адакс отново се роди в софийския зоопарк, съобщиха на Facebook страницата от столичната зоологическа градина. От там разказват, че адаксът се среща в пустинята Сахара и основно се храни с треви и листата на храсти и билки. Видът е добре адаптиран към живота в пустинята и може да оцелее без вода за..

публикувано на 17.05.25 в 11:37