Според Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика са налице „несъвършенства на всеки етап от процедурата по отчуждаване“ и динамични промени в нормативната уредба от 2012 година насам.
„На практика се получава така – държавата може да отчужди частната собственост при изключително облекчени условия, при непропорционално обезщетение за страните и още преди да е платено обезщетението - с допускането на принудително изпълнение по отчуждаване. Това са основните критични елементи. Те в момента са действащо законодателство и то се прилага“, коментира Брегов пред БНР.
През 2013 година Конституционният съд се е произнесъл, а след това законодателството е променено отново, без да се отчита становището на съда, поясни той. Затова по думите му е необходимо Върховният административен съд да отмени наредба за критериите за отчуждаване.
„Трябва да бъде атакуван Законът за устройство на територията и Законът за кадастъра и имотния регистър пред Конституционния съд – това може да го направи Висшият адвокатски съвет. Има текстове, които допускат при промяна на подробните устройствени планове да не бъдат индивидуално уведомявани засегнатите лица“, уточни Иван Брегов.
Необходимо е цялостно преосмисляне на размера на обезщетенията за отчуждаваните имоти, подчерта той.
Разчитаме на омбудсмана и на Висшия адвокатски съвет, следващата крачка е Европейският съд по правата на човека, изтъкна Брегов в предаването „Преди всички".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..