Над 33 хиляди души, които тази година са получавали средства по механизма за личната помощ, ще я получават по същия ред и през 2021 година. Това обяви депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова по време на дебатите в парламента при второто четене на Закона за личната помощ.
Разширява се кръгът на имащите право с над 70 процента намалена работоспособност с чужда помощ, които също ще получават лична помощ, каза още тя:
„Всяко едно лице, което има нужда от механизма лична помощ, подава заявление-декларация в Дирекцията „Социално подпомагане“ по настоящ адрес. То попълва анкета и се самооценява дали иска да получава механизма „лична помощ“. Само за тази година от 650 хиляди лица с трайни увреждания едва 40 хиляди лица с трайни увреждания са посочили , че искат да ползват механизма „лична помощ“.
Депутатът Хасан Адемов от ДПС обаче заяви, че промените орязват права на нуждаещите се:
„Тези, които не са с трайни увреждания, които нямат ТЕЛК-ово решение, които имат ТЕЛК-ово решение, които са под 50% вид степен на увреждания или загуба на работоспособност , тези хора отиват в другия закон за социалните услуги, за да могат да се ползват от асистентската подкрепа. Да, но ако искат да се възползват от лична помощ“.
Според Антон Кутев от БСП с промените в закона проблемите се връщат отново:
Подменяте точно това, махате или намалявате ролята на индивидуалната оценка. Вие връщате обратно решаването на това кой има нужда от лична помощ и колко лична помощ има обратно към ТЕЛК-комисиите.
Майки погребаха закона
Междувременно от инициативата „Системата ни убива“ организираха символично погребение на Закона за личната помощ.
Майки на деца с увреждания оформиха гроб и забиха кръст над него в градинката до парламента, като разлепиха и некролози. Със скандирания пред входа на парламента те изпращаха излизащите от сградата депутати. От инициативата са против гласуваните текстове, които запазват сегашния обхват на закона, и настояват да отпадне ограничението за полагащите се часове асистентска грижа.
На днешната първа задължителна матура по български език и литература дванайсетокласниците избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" от Емилиян Станев или есе на тема "Животът - колело или стълба". Матурата: Съчинение по творба на Емилиян Станев или есе – "Животът - колело или стълба" По..
736 зрелостници от Габровска област държаха матура по български език и литература. Петнадесет абитуриенти, от всички допуснати, не са се явили на днешния държавен зрелостен изпит. Няма анулирани работи, посочи за БНР началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Ето какво споделиха зрелостници: "На мен първата част ми..
Работна група започва подготовката на изцяло нов Закон за детското правосъдие, който да замени действащия сега, влязъл в сила преди 70 години. Правосъдният министър Георги Георгиев се аргументира със зачестилите противообществени прояви на така наречените "локали" - млади хора, които извършват престъпления спрямо непълнолетни или възрастни хора. До края..
Министерският съвет одобри 900 хиляди лева допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните. Те ще се използват за извършване на авариен ремонт на сифонните преливници на язовир "Панчарево". Целта е да се гарантира сигурността на язовирната стена и прилежащите съоръжения, както и безопасната им експлоатация...
" Дано по-скоро обществото в Северна Македония се отърси от заблужденията , за да може да тръгне към истинския демократичен път на развитие". Това каза пред БНР доц. Спас Ташев , историк от Българската академия на науките. В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" той даде подробности по делото срещу българин, цитирал Иван..
Софийският градски съд даде ход по същество на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото. Започнаха разпити на свидетели. Делото бе отлагано три пъти досега. И днес Петров не е заседанието, той се издирва с Европейска заповед за арест. Какво казаха пред НС представителите на службите и МВР за издирването на Петьо..
Квесторите хванали зрелостник с блутут, микрослушалка, преди началото на матурата тази сутрин - случаят е от кюстендилската гимназия по икономика, казаха за БНР от Регионалния инспекторат по образованието. Ученикът е декласиран, а и сам е напуснал залата. 839 дванадесетокласници от региона бяха подали заявление да се явят на зрелостния изпит,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..