„Америка е неузнаваема. Двата големи проблема са коронавирусът и президентските избори, резултатите от тях и какво ще се случва оттук нататък“. Това каза за БНР Зорница Иванова. Тя е писател, заминава за САЩ през 2004 година, живяла е 12 години там, завърнала се е в България за три години и след това отново е заминала за САЩ.
„Америка е моя втори дом, каквото и да се случва, аз съм свързана със САЩ, моят съпруг е американец, децата ми са родени тук, нещата невинаги са такива, каквито ги искаме, няма идеално място на света, няма идеално общество, всичко е процес“, подчерта Иванова.
Зорница Иванова сподели, че е започнала да вижда света през очите на децата си и музата я подтиква да пише книги за деца.
"Книгите ми са за теми, които вълнуват всяко дете, за приятелство, за това да имаш вяра в себе си, да вярваш в собствените си сили, за инициативност, лидерство, вдъхновение, като в тях вплитам по един, надявам се, уникален и атрактивен начин елементи от българската култура, но не под формата на лекция, не под формата на обучителен материал, а съвсем естествено в историята по начин, който се надявам да е интересен за децата“, допълни Иванова.
Много е важно да поддържаме връзката на децата си с културата, която им принадлежи, сподели Зорница Иванова, която продължава да се надява, че децата ѝ ще търсят пътя към България.
„Аз често изпитвам носталгия към родината, една болка като от рана, но бързо си дадох сметка, че това е съвсем различно за децата. На тях България не им липсва в този смисъл, защото те са родени другаде - в САЩ или в друго общество“.
За нашите деца носталгията не е нещо, което движи тяхната връзка с България.
„Любовта към родината започва от семейството и въпреки че моите родители никога не са ми казвали буквално - обичай България, те ми го показваха с всичко, което правеха“, изтъкна Иванова.
Зорница Иванова е автор на книгите „Мая и концертът на талантите”, „Ели и тайната тетрадка". Представяла е книгите си пред стотици деца в България и в чужбина. В началото на пандемията чете книгите си, глава по глава, и качва записите в YouTube и във Фейсбук.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..