Международната програма ще е акцентът в тазгодишното издания на театралния фестивал „Варненско лято“. Заради пандемията 28-ото издание ще се проведе през есента (започва на 25 ноември) и ще бъде изцяло в дигитален формат.
В предаването „Нещо повече“ театралният критик Асен Терзиев обяви:
„Успяхме да направим богата и разнообразна програма, която на живо би ни било трудно да реализираме. Събрахме такива заглавия, които няма как да видим по друг начин. Става дума за ветрило от спектакли - постижения в съвременните театър и танц, които трудно биха могли да бъдат гледани на живо. Други са мащабни продукции, които по различни причини не бихме могли да покажем на живо в България“.
Програмата включва десет заглавия. Част от тях са драматичен театър, има съвременни танцови постановки. Ще бъдат показани спектакли на режисьори, които за първи път ще бъдат видени в България.
„Било ни е мечта да покажем постановка на Гжегож Яжина от Полша. Неговите представления са доста мащабни и трудно пътуват. Сега ще видим военизираната му версия на „Макбет“. Ще видим Деклан Донелан от Обединеното кралство. Програмата включва още театрални постановки от цял свят по текстове на Шилер, Лесинг, Бюхнер, Шекспир, дело на едни от най-интересните режисьори през последните години – Тимофей Кулябин и Кирил Серебренников от Русия, Андреас Кригенбург от Германия, както и танцови представления на световни имена в хореографията – фламандката Анне Тереза де Кеерсмакер и французойката Маги Марен“, допълни Терзиев.
Фестивалът се открива с онлайн излъчване на фламенко балета „4 жени 4“ на младия танцьор и хореограф Мануел Рамирес, посветен на борбата за правата на жените в Испания.
„Варненско лято“ ще продължи до 6-и декември, като финалът е с филма „14 минути непостоянство“ на Галин Стоев, който режисьорът подготви за своята постановка „Двойното непостоянство“ от Пиер Мариво - продукция на театъра в Тулуза, Франция, на който Стоев е директор. Наскоро постановката получи четири номинации за Наградата на френските театрални критици, сред които и за спектакъл на годината.
Интервюто с Асен Терзиев можете да чуете в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..