Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На екскурзия – до Турция може, у нас – не

Законът за туризма не съдържа легално определение на понятието „екскурзия“

Снимка: БТА

Заповедта на здравния министър от началото на ноември, с която се преустановява провеждането на екскурзии и групови посещения на туристически обекти в страната, не е изчистена и не е конкретизирана, твърдят туроператори. Те не виждат логика в това екскурзиите в страната да са забранени, а автобусните екскурзии до съседна Турция например – разрешени. 

Междуградските автобуси превозват пътници, на летищата също има струпване на хора, които могат да се заразят с Covid-19. Има и начин заповедта на министъра да бъде заобиколена. 

Един от туроператорите изпрати запитване до Министерството на туризма и до Министерство на здравеопазването с искане ведомствата да обяснят какво се разбира под „екскурзия“.

Екскурзията е услуга туристически пакет, който включва поне нощувка и транспорт или транспорт с продължителност повече от 24 часа, посочва собственикът на туроператорска фирма Доброслав Илиев.

Еднодневните групови пътувания са забранени. В Закона за туризма обаче няма понятие екскурзия и няма понятие групово туристическо пътуване, отбелязва Илиев. „Ако сме две семейства и сме се качили във ван – ние група ли сме или не сме група?“

„Спряхме да организираме пътувания в страната, защото от Министерството на здравеопазването считат, че всяко пътуване в автобус е групово туристическо пътуване“, пояснява още Доброслав Илиев.

Проблем се оказва превозът на участници в конферентни събития и семинари. „Семинарите и конференциите не са забранени, но как тези хора да стигнат от летището до хотела“, пита Илиев.

Оказва се, че Държавната агенция „Автомобилна администрация“ няма правомощия за контрол по заповед, издадена от здравния министър. Спазването на заповедта би следвало да се контролира от РЗИ и здравните институции.

„Еднодневните пътувания не са екскурзии – вие предлагате на хората услуга транспорт от точка А до точка Б и обратно. Нямаме нощувка, нямаме храна, дори няма и застраховка. Но някой е решил, че трябва да ги забрани“, възразява още Доброслав Илиев.

Той дава пример с екскурзиите до Турция, които не са забранени. „Оттук до границата тези хора как ще стигнат? Нали пак пътуват организирано с автобус, прекосяват 350 километра в едната посока...“. 

Ако искаме да заобиколим заповедта, можем да пуснем договор за трансферна услуга – никъде трансферите не са забранени, категоричен е Илиев. „Но така ли трябва да се работи в тази държава?“

И Министерството на туризма няма правомощия да осъществява контрол по Закона за здравето, става ясно от позиция на ведомството.

Още детайли по темата – в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32