Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На екскурзия – до Турция може, у нас – не

Законът за туризма не съдържа легално определение на понятието „екскурзия“

Снимка: БТА

Заповедта на здравния министър от началото на ноември, с която се преустановява провеждането на екскурзии и групови посещения на туристически обекти в страната, не е изчистена и не е конкретизирана, твърдят туроператори. Те не виждат логика в това екскурзиите в страната да са забранени, а автобусните екскурзии до съседна Турция например – разрешени. 

Междуградските автобуси превозват пътници, на летищата също има струпване на хора, които могат да се заразят с Covid-19. Има и начин заповедта на министъра да бъде заобиколена. 

Един от туроператорите изпрати запитване до Министерството на туризма и до Министерство на здравеопазването с искане ведомствата да обяснят какво се разбира под „екскурзия“.

Екскурзията е услуга туристически пакет, който включва поне нощувка и транспорт или транспорт с продължителност повече от 24 часа, посочва собственикът на туроператорска фирма Доброслав Илиев.

Еднодневните групови пътувания са забранени. В Закона за туризма обаче няма понятие екскурзия и няма понятие групово туристическо пътуване, отбелязва Илиев. „Ако сме две семейства и сме се качили във ван – ние група ли сме или не сме група?“

„Спряхме да организираме пътувания в страната, защото от Министерството на здравеопазването считат, че всяко пътуване в автобус е групово туристическо пътуване“, пояснява още Доброслав Илиев.

Проблем се оказва превозът на участници в конферентни събития и семинари. „Семинарите и конференциите не са забранени, но как тези хора да стигнат от летището до хотела“, пита Илиев.

Оказва се, че Държавната агенция „Автомобилна администрация“ няма правомощия за контрол по заповед, издадена от здравния министър. Спазването на заповедта би следвало да се контролира от РЗИ и здравните институции.

„Еднодневните пътувания не са екскурзии – вие предлагате на хората услуга транспорт от точка А до точка Б и обратно. Нямаме нощувка, нямаме храна, дори няма и застраховка. Но някой е решил, че трябва да ги забрани“, възразява още Доброслав Илиев.

Той дава пример с екскурзиите до Турция, които не са забранени. „Оттук до границата тези хора как ще стигнат? Нали пак пътуват организирано с автобус, прекосяват 350 километра в едната посока...“. 

Ако искаме да заобиколим заповедта, можем да пуснем договор за трансферна услуга – никъде трансферите не са забранени, категоричен е Илиев. „Но така ли трябва да се работи в тази държава?“

И Министерството на туризма няма правомощия да осъществява контрол по Закона за здравето, става ясно от позиция на ведомството.

Още детайли по темата – в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47