"Според мен много е важно Законът за радиото и телевизията да бъде подложен на много широко обсъждане. То се получи частично само по повод на действията на г-н Андон Балтаков (генерален директор на БНР - бел. ред.), който постави много остро един важен проблем - по какъв начин се дебатират, приемат, отхвърлят и обсъждат нашите предложения. Ето това очерта един дефицит в този процес". Това каза в предаването „Преди всички“ проф. Иво Драганов, медиен експерт, по повод готвените промени в ЗРТ.
Проф. Драганов е един от експертите, които заедно с Боряна Пунчева и с Боряна Каменова, дадоха становище и предложение за това как да се усъвършенстват текстовете в Закона за радиото и телевизията, свързани с управлението на двете обществени медии.
Много ясно трябва да разберат всички, че тези дискусии, обсъждания, ако не се случат на територията на Българското национално радио и на Българската национална телевизия, са частични и в очите на хората изглеждат, че се случват на тъмно, посочи той и допълни, че още от 1998 година е против това генералният директор да предлага членовете на Управителния съвет на БНР и на БНТ и да е техен председател:
"Управителният съвет е органът, който трябва да упражнява контрол по всички решения, които се взимат не по законосъобразност, а по целесъобразност, той не го прави, той се съгласява с тях. Инструментът допълнително материално стимулиране, високата заплата девалвира идеята за този съвет, практиката я девалвира, политическата практика я девалвира".
Проф. Драганов предлага в БНР и БНТ да има Национален обществен съвет с надзорни функции, а също членовете да не получават заплата, а да взимат възнаграждение за заседанията. Предложението е този съвет да се състои от 11 души - от БНТ и БНР, представители на университети, институти в БАН.
Управлението на БНТ и БНР трябва да се осъществява от генерален директор и от Борд на директорите, в който влизат всички оперативни директори, смята той.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...
Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са де договирили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите: "Разговаряме в момента "Продължаваме..
Общината в Кюстендил осигури вода за санитарно-битови нужди за жителите на един от най-големите квартали в града - "Герена", останал над 40 часа без водоподаване, за което БНР съобщи. Вода ще се кара в квартала и през нощта. Квартал Герена остана без вода през нощта вторник срещу сряда заради авария на помпа при кладенец на Струма и на главен..
Столичният общински съвет подкрепи предложението на кмета Васил Терзиев за изменение на подробния устройствен план на бул. "Тодор Каблешков", което дава възможност той да бъде изцяло завършен. Последната отсечка от него досега беше блокирана заради неотчужден на имот, попадащ върху трасето. Решението дава възможност за предварително изпълнение,..
Върховният касационен съд прекрати делото за длъжностно присвояване на близо 5 млн. лева срещу бившия шеф на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров. От съда съобщиха, че причина за решението е тежкото здравословно състояние на Киров, установено от комплексна съдебномедицинска, съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза...
Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна, заяви говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие. "Политико" цитира германския евродепутат Даниел Фройнд, според когото някои плащания по Механизма са забавени заради неизпълнение на няколко ключови етапа от необходимите реформи. Президентът връща за ново..
Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на ЕС. С..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...