Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама великотърновци намериха алтернатива на ограничителните мерки

Снимка: Здравка Маслянкова

Двама великотърновци намериха алтернатива на ограничителните мерки на държавата, с които клуб по народни танци и школа по шах бях затворени за втори път през тази година. Хореографът Николай Корчев и международната гросмайсторка по шахмат Цвета Галунова станаха продавачи на плодове и зеленчуци на кооперативния пазар. 

„Винаги има начин да се справим, въпросът е да гледаме напред“, казват Николай и Цвета с тяхното обединение за надежда. 

„От 12 месеца в тази година ние сме работили само пет. Ситуацията наистина тази година е пагубна за нас, но въпросът е наистина да намерим начин да се справим със ситуацията, не да наведем глава и нос, а да намерим начина да се справим. Това нещо, което ние създадохме заедно с Цвета Галунова, го направихме точно за един ден – от едно обаждане по телефона, до всички държавни институции, от които трябваше да имаме разрешения, през доставчици. Има желание, това ще ни спаси“, посочи Николай Корчев. 

Цвета допълва: 

Това е нашият начин за оцеляване и нашата форма за един мирен протест срещу това, че нашите сектори нямат държавно подпомагане. Държавата ни поставя в една патова ситуация, в която изглеждаше, че нямахме полезен ход как да спасим своите организации и как да продължим дейността си. Ако сравним с това – когато царят ни е заплашен, ние избягахме от шаха и намерихме една друга алтернатива“. 

Пред масата с плодове, зеленчуци, ядки и подправки в началото на великотърновския пазар международната гросмайсторка е сложила шахматна дъска, купите и десетките медали, които има от национални и международни турнири, пременила се е престилка, сплела е русите си коси на плитка и продава. 

„Дали ще е в залата за народни танци, или ще са обиколки около масата със зарзават, за да се обслужват клиентите, все е движение и отговорна работа“, казва хореографът. 

Николай и Цвета превърнаха в атракцията на великотърновския кооперативен пазар и си намериха приятели сред останалите търговци. Съседка по маса им е Ива Дълбокова, която продава на пазара от близо 20 години: 

„Много са ентусиазирани и са невероятни. Внасят съвсем свежа нотка на пазара. Не се притеснявам от конкуренцията им. Да са все така амбициозни и да не се оставят да бъдат матирани от живота“.  

Оказа се, че шахматистката и хореографът не са с премиерен спектакъл в земеделието и търговията на зарзават. Цвета Галунова помага в селската градина на семейството в Караисен, а Николай Корчев от години помага на баба си в Долна Оряховица с отглеждането и продажбата на плодове и зеленчуци. Част от продукцията им на великотърновския пазар е и от семейните градини, и от фермери от Еленския балкан.  

„Тук тази сергия не е случайна, защото, когато заминавах за София да уча, аз точно на тази маса съм се учил да продавам и така си бях събрал пари лятото на 7-и срещу 8-и клас, за да замина за София. Усещането обаче е връщане в началото. Никога не трябва да забравяме откъде сме тръгнали в крайна сметка, защото можем да се върнем там, откъдето сме тръгнали. Усмивките на хората, макар и през маските, очите им светят като светофари. Това е зареждащо“, казва Николай Корчев.  

„Интересно е и ние го възприемаме като предизвикателство. Правим го с усмивка и наистина това е нещо, от което ние ще научим много. Плюс това това е нещо, което е временно и ние разчитаме, че сега благодарение на всичките тези усмихнати хора, които минават оттук, радват ни се и ни подкрепят, ние ще успеем да съхраним своите организации и за след времето на пандемията“, коментира Цвета Галунова. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тереса Рибера

Тереса Рибера: Израелските действия в Газа "много приличат" на геноцид

Гладът, разселванията и убийствата в Газа много приличат на геноцид, заяви пред "Политико" първият изпълнителен заместник-председател на Комисията Тереса Риберас ресор "Чист, справедлив и конкурентоспособен преход". Думите ѝ са една от най-сериозните критики срещу Израел, отбелязва изданието. "Конкретно население е набелязано, убивано и..

публикувано на 07.08.25 в 13:17
Мигранти, прекосяващи Ламанша на малка лодка, архив, март 2024 г.

Задържаха първите мигранти въз основа на новата сделка на Лондон с Париж

В Обединеното кралство задържаха за първи път мигранти на основание на новото споразумение между Лондон и Париж на принципа "един влиза, един излиза" за връщане на мигранти. Британският премиер Киър Стармър обяви тази сутрин, че "са задържани първите нелегални мигранти по новата сделка, преди да бъдат върнати във Франция". Той допълни, че е..

публикувано на 07.08.25 в 13:10
Снимката е илюстративна, архив.

Наркотрафиканти са арестувани при съвместна операция на гръцки и български полицаи

В сътрудничество на отделите за борба срещу трафика на наркотици на българската и гръцката полиция акцията приключи с арести, съобщават от полицията в Пирея. Операцията започва, след като на пристанището е заловен контейнер с 560 килограма канабис, натоварен на борда на кораб от Канада. Получател е българска фирма в София. Митничарите получават..

публикувано на 07.08.25 в 12:38
Иван Янев и Хакан Осман

Федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания" набира незрящите деца, за да ги запише да тренират

Федерацията "Спорт за хора със зрителни увреждания" иска да открие незрящите деца и нас и да ги запише да тренират при тях. Това, обаче, е непосилна задача, тъй като няма достъпна информация за броя на слепите децата в дадено училище, които биха могли да бъдат включени в спортни дейности.  "Законът е такъв и ние няма как да питаме всяко училище:..

публикувано на 07.08.25 в 12:29
Социалният министър Борислав Гуцанов и председателят на ДАЗД д-р Теодора Иванова дадоха пресконференция за новата инициатива за намаляване на употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове сред децата . 7 август 2025 г.

Лекари и спортисти разказват на учениците за опасностите от дрогата

В училищата ще бъдат разпространени видеоклипове, в които лекари разказват истории от медицинската си практика и на достъпен език обясняват какви са вредите от употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове. Ще участват и известни спортисти, които ще споделят как се става голям и силен без да се докосваш до дрогата. Инициатива срещу дрогата..

публикувано на 07.08.25 в 12:20
Стоян Денчев, обвинен за тероризъм заради подпалването на гора близо до Велико Търново, в съда, 7 август 2025 г.

Съдът остави в ареста обвинения за тероризъм заради палеж във Велико Търново

Софийският апелативен съд остави в ареста Стоян Денчев, който беше заснет да подпалва борова гора край Велико Търново. Мъжът е обвинен в тероризъм, тъй като е целял да провокира страх и смут сред населението. 33-годишният Стоян Денчев поиска по-лека мярка за неотклонение. Според адвоката му Симеон Тъпов няма доказателства за тероризъм, но..

публикувано на 07.08.25 в 12:09

Спор за помещение между община Пазарджик и РИМ

Ръководството на Регионалния исторически музей в Пазарджик внесе искане в Общинския съвет да му бъде върната залата за изложби, която преди 30 години е била отнета от културната институция, за да бъде превърната в пицария. В писмото до местната власт директорът Борис Хаджийски подчертава значимостта на музея, в който са изградени съвременни..

публикувано на 07.08.25 в 11:40