Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рецептата на Ивайло Спасов за справяне с коронавируса

Снимка: БТА

Голяма част от българите вече са се срещали с коронавируса, смята Ивайло Спасов, представител на екипа на УНИЦЕФ в България. В предаването „Хоризонт до обед“ той изрази лични впечатления от справянето с Covid-19.

„За всекиго това изпитание ще бъде различно. Има общи характеристики, универсални показатели, но спрямо възрастта, дали има съпътстващи заболявания, кога и къде се е заразил човек, носил ли е маска, когато се е заразил и много други фактори – те се натрупват, за да образуват цялостен образ на вируса и как той ще си взаимодейства с нас.“

„Моето боледуване го усетих като неловък танц – това не е танц, който ти си търсил, който си искал, или на който си се надявал. Обаче като се хванеш на хорото, трябва да го играеш, без да позволяваш на вируса да води през цялото време. Тогава когато ти можеш, трябва да надделяваш над него“, подчерта Ивайло Спасов.

В началото Ивайло бил убеден, че температурата му се дължи на настинка, защото кара колело на път за работа и обратно. Тестът обаче излязъл положителен, което, макар и парадоксално, го успокоило, защото си казал, че най-накрая се среща с вируса.

Страхът много ни е превзел. Аз имах опасения, напрежение, тревожност, че вирусът ме дебне отнякъде. В моя случай страхът от вируса се оказа по-голям от срещата със самия вирус.“

Изкарал е сравнително леко инфекцията. Съветва хората да запазят самообладание, да не се самолекуват и да поддържат рутината си, ако състоянието им го позволява. 

„Продължих да работя, макар и от вкъщи. Не изпаднах в безвремие 14 дни по време на карантината – да изпадна в страх и да гледам в една точка в тавана. Продължих да имам своите ежедневни ритуали. Трябва да си намери човек нещо, което да му помага психически да се съхрани.“

Никой не го е карантинирал официално – нито РЗИ, нито МВР, въпреки че през PCR теста си е влязъл в системата. Смята, че е преминал леко през болестта, защото там, където предполага, че се е случило заразяването – дълго публично събитие на закрито, е бил с маска, а много други не са били. „Това, което на мен ми е помогнало, е, че съм поел по-малък вирусен товар.“

„Не е шега работа, не е за подценяване“, допълва Ивайло Спасов и апелира да обръщаме внимание повече на положителните новини. „Че много повече напоследък са оздравелите.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03