"Липсва цялостна програма от мерки, незабелязващи огромната опасност, която надвисва над българската икономика и бизнес, която може да доведе до деградация на цялостното ни икономическо състояние. Опасността е от изключително забавяне на нашето развитие, не споделям оптимистичните визии на правителството", каза пред БНР проф. Димитър Иванов, макроикономист и уточни, че се вземат "доста временни, ден за ден, несъвместими решения".
"Икономиката ни се спуска с асансьор надолу, но ще трябва да се изкачва, ползвайки стълбите. Очаквам това изкачване да е продължително и твърде уморително", коментира той.
"Светът се промени почти радикално. Ясно е, че ефектите от пандемията ще бъдат повече безработица, несигурност, социални размирици и много повече несигурност", подчерта макроикономистът.
Спецификата на икономиката на България е предимно икономика на услугите, а именно този сектор е най-ударен от тази криза, подчерта проф. Димитър Иванов и прогнозира асиметричен характер на българското излизане от кризата.
Той съобщи данни, които е моделирал, но не са потвърдени от Националната статистика:
"За 2020 година има намаление на сектора на услугите с -47%, промишленото производство е с близо 8%, строителството с 6%, с -3,75% е намаляването при производство на хранителни продукти".
"Трябва да се надяваме до края на третото тримесечие на 2021 година да има ваксинирани около 60% от населението. Възстановяването на икономиката, по реалистичен сценарий, може да се случи чак към края на 2022-ра година", заяви макроикономистът и уточни, че става дума за възстановяване на нива от преди пандемията.
По думите му значителна част от населението в страната са "кешово притиснати".
Проф. Иванов предупреди да се внимава с кредитите, защото България е "изправена пред огромна кредитна опасност":
"Кредитите в момента представляват 67% от активите на цялата банкова система. Раздадените кредити в България са три пъти повече отколкото предвидените приходи от данъци за бюджета".
Макроикономистът подчерта, че сумата на раздадените кредити почти надвишава официалния външния държавен дълг на България.
Той прогнозира, че може да се стигне до спирала на огромна дългова задлъжнялост на всички - държава, бизнес, домакинства, от която много трудно ще се излезе:
"Необходима е балансирана система от мерки на макроикономическо, но и на средно и микро равнище", каза той.
Не трябва да се осланяме много на помощта от Европа, посочи проф. Иванов.
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Димитър Иванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Канада ще наложи 25% мита на американски стоки на стойност 155 милиарда канадски долара (над 106 милиарда щатски долара), обяви на специална пресконференция канадският премиер Джъстин Трюдо. Той съобщи, че това е само една от поредица планирани мерки в отговор на наложените от Тръмп тарифи на канадски стоки в размер на 25 на сто и още 10..
Ловчанският митрополит Гавриил предаде през тази седмица дарение от 14 400 лева, което Св. Синод направи на УМБАЛ "Царица Йоанна" - ИСУЛ. Средствата са от благотворителната църковна кампания „Деца рисуват за деца“ – 2024. Отделението се нуждае от спешен ремонт за подобряване на условията и оптимизиране броя на болничните стаи, в които пребивават..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на..
Американският президент Доналд Тръмп подписа указа, с който налага 25% мита на стоките от Канада, с изключение на продукцията в енергийния сектор, която ще се облага с тарифи в размер на 10 сто. 25% мито ще бъде въведено и за всички стоки от Мексико. Продуктите от Китай пък ще бъдат обагани със ставка в размер на 10 на сто , в допълнение на валидните..
Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Победителите ще бъдат обявени на 14 февруари. За производителите на най-добрите вина са осигурени парични награди Конкурсът за най-качествено домашно вино, по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан, се организира традиционно за поредна година от община Вършец. В него мога да..
Вечер, посветена на Шуберт и Брамс с участието на българка, събра многоцветна публика в камерна зала в Брюксел. Концертът се проведе под патронажа на българското посолство в Белгия. Шестимата музиканти от различни страни зарадваха ценителите с двучасов концерт на двамата композитори и бяха аплодирани продължително от пълната зала. Жаклин Прейс..
Деня на Свети Трифон - покровителят на соколарите, в Смолян се проведе демонстрация на различни видове хищни птици. Събитието събра десетки смолянчани на стадиона в областния град. Птиците участваха в състезания с изкуствена примамка. В конкурс за красота относно физически данни, какво оперение има и какви грижи се полагат. Над 15 години..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..