Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Назначаването на духовник в българска църква в Истанбул - казусът остава отворен

Снимка: Ани Петрова

Назначаването на духовник на Вселенската патриаршия в българската църква в Истанбул „Свети Йоан Рилски“ остава като отворена тема. Преди седмица старозагорския митрополит Киприан заяви пред БНР, че едва през юни Българската православна църква научава, че сънародниците ни край Босфора ще останат без свещеник от есента. Коментарът бе направен по повод упреците, отправени от представители на църковните среди, според които закъснялата реакция и бездействие от страна на Синода е причината патриарх Вартоломей да назначи на овакантеното място свой клирик, вместо да приеме духовник от България.  

Оказва се обаче, че писмо от Истанбул е постъпило в Синода още през пролетта. 

В ефира на програма "Хоризонт" говорителят на Светия Синод митрополит Киприан категорично заяви, че Църквата ни не е безучастна към този казус, а инициатива не е била подета по-рано, защото Патриаршията ни късно разбира за намеренията на досегашния свещеник иконом Ангел Велков да се прибере в България: 

Негово Високопреосвещенство проследи и хронологията на събитията Но пропусна да отбележи една съществена подробност. БНР научи, че Светият Синод е бил уведомен още през март, не от църковното настоятелство, а от самия отец Ангел, който изпраща писмо от Истанбул, адресирано до патриарх Неофит. 

В писмото духовникът съобщава, че ще остане на служение в Турция до септември и се обръща с думите: „Искам още отсега да Ви уведомя и Вас за това мое намерение, за да има достатъчно време да обсъдите в Светия Синод въпроса за нов свещенослужител, който да бъде изпратен на моето място, ако такъв бъде поискан от църковния вакъф“.  

По информация на "Хоризонт" писмото е получено в канцеларията на Светия Синод, но въпросът през пролетта не е поставен на дневен ред. Навярно поради Covid пандемията, заради която не са провеждани заседания.  

Едва през юни Светият Синод прави първите стъпки и предлага овакантеното място да бъде заето от йеромонах Панкратий, игумен на Шипченския манастир. Предложение, отхвърлено от вселенския патриарх, който назначава свой клирик – архимандрит Харалампий Ничев. 

Светият Синод все още не е излязъл с официална позиция по този казус. Към момента Българската църква е в изчаквателна позиция. Изпратено е писмо до Вселенския патриарх, в което се прави опит кандидатурата на архимандрит Харалампий да бъде оспорена със следния аргумент – той е станал клирик на Вселенската патриаршия без официалното решение на Българската църква за прехвърляне на неин духовник в друга юрисдикция. Това ще бъде един безуспешен опит, коментира богословът професор Иван Желев:

"Българската църква няма легален или канонически ход, по който да си потърси правата и да ги възстанови. В дипломацията хората не чакат някой да им отговори, а отиват на крака". 

Междувременно председателят на българското църковно настоятелство в Истанбул Васил Лиазе, коментира пред БНР, че напрежение сред българите край Босфора няма и заяви, че общността очаква духовните водачи на двете църкви да решат този казус. Лиазе подчерта, че църковният вакъф не е прекъсвал своята връзка с Българската патриаршия и след окончателното завръщане на отец Ангел в България в писмена кореспонденция до Светия Синод църковното настоятелство е поискало на служение да бъде изпратен свещеник от България.  

"Поискахме отец от България, но не ни пратиха. После от Вселенския патриарх поискахме Харалампий. Много сме доволни от него. Харалампий е много добър човек - той е чист българин. Ако българският патриарх или Вселенският решат да пратят друг - ние нямаме нищо против", каза Лиазе.

През октомври църковният вакъф е взел решение до нормализирането на обстановката, свързана със световната пандемия, архимандрит Харалампий да продължи да служи в българските храмове в Истанбул. 

На въпроса загубва ли общността своето българско самосъзнание, Лиазе пламенно отговори: 

"Такова нещо не може да стане!". 

Коментар бе потърсен и от председателя на Съюза на Тракийските дружества в България Красимир Премянов: 

"Посегателство на нашите исторически права е неприемливо. Нашата страна трябва да защитава своите интереси. Трябва да се активират действията на българската дипломация и на Светия Синод, за да бъде възстановено статуквото и традицията и този пост да бъде зает от духовник от Българската православна църква".

И допълва, че православният свят не трябва да остава равнодушен към църковната дейност на Вселенския патриарх Вартоломей: 

"Той се опитва да води поставянето на православието в подчинена позиция спрямо католицизма".

Позициите на Българската православна църква все още не са безвъзвратно загубени, обнадежден е Премянов.

Липсата на ясна позиция от страна на Светия Синод може да се тълкува като сериозно отстъпление. За необходимостта от спешни действия, призовава и богословът професор Иван Желев допълва: 

"Не трябва да чакаме. Ние трябва да се погрижим за тези хора - те са наши сънародници. Всичко може да се постигне, но трябва някой да си свърши работата. Един ден на някого ще му тежи на съвестта".

Репортаж на Еленица Маринова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С факелно шествие, венци и цветя във Враца отдават почит на Апостола

В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие.  В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града.  Там ще бъде представена..

публикувано на 18.02.25 в 05:24
Кеми Бейденок.

Кеми Бейдънок за мисията на консерваторите: Трябва да извадим света от пропастта

Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон.  В реч, излагаща визията си за трансформиране на..

публикувано на 18.02.25 в 05:13
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс".  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия.  На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто.  Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03