Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Асен Меджидиев: Налят е огромен финансов ресурс в изработването на ваксините

Ще намалят ли ваксините натиска върху здравната система

Проф. Йорданка Стоилова: Трябва да убедим обществото, за да се върнем към нормалността

Снимка: БТА

„Пирогов“ работи на пълни обороти от началото на пандемията. Не мога да кажа, че има кой знае каква промяна. Прави впечатление задържането на платото на броя заразени“. Това обясни пред БНР д-р Асен Меджидиев, председател на Столичната колегия на Българския лекарски съюз.

Налагането на мерките полека-лека ще отбремени здравната система, посочи той. „Силно се надявам до десетина дни да се усети някакъв резултат“. 

Болницата със сигурност ще има готовност да започне ваксинацията, каза д-р Меджидиев. Възможност за съхранение на ваксини в „Пирогов“ има. Тепърва ще се уточняват екипите, които ще извършват тази ваксинация.

Д-р Меджидиев изтъкна, че в световен мащаб е бил налят огромен финансов ресурс в изработването на ваксините срещу коронавируса. В Китай има вече над 1 милион ваксинирани и се наблюдават добри резултати, допълни специалистът. По думите му ваксинирането ще повлияе и върху натиска към лечебните заведения у нас.

Снимка: БТА

Ваксините са най-контролираният биопродукт, имат много дълга история, отбеляза в предаването „Преди всички“ проф. Йорданка Стоилова, преподавател в Пловдивския университет, представител на Българското научно дружество по епидемиология на инфекциозните и неинфекциозните болести.

Ваксинопрофилактиката е средството, което ще повлияе върху хода и интензивността на този пандемичен процес“, коментира тя.

В медицината има дискусии относно това какъв процент обхват трябва да има една ваксина, за да се повлияе върху дадено заболяване. „Максимално се счита 70%“, посочи проф. Стоилова, но според нея и 60 на сто покритие в сегашния случай би било добре.

Съвременните ваксини използват висша биотехнология, каза още епидемиологът. „В нашия организъм непрекъснато се изграждат имунокомпетентни клетки. Ние непрекъснато сме зареждани с оръжие, което ни пази“. 

Смъртността от Covid-а е висок, той е предимно в по-напредналата възраст. Тук трябва да видим сега полза и риск. Коя е ползата и кой е съответно  рискът“, изтъкна Йорданка Стоилова.

Трябва да убедим обществото. Иначе няма да се върнем към нормалността".  

Двете мнения чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът Желязков покани британският крал Чарлз III да посети България

Премиерът Росен Желязков разговаря с Негово Величество крал Чарлз III по време на кралския прием, организиран по повод Срещата на върха в рамките на Берлинския процес, съобщават от правителството на "Фейсбук" страницата си.  Министър-председателят сподели впечатления и спомени от запомнящото се посещение на краля в България преди години...

публикувано на 22.10.25 в 13:59

Арестуваха 37 души за източване на евросубсидии в Гърция

Днес в Гърция бяха обявени първите арести по скандала с източването на евросубсидии. Полицията арестува 37 души, които с неверни документи са източвали милиони евро европейски субсидии и са присвоили средства. Разследването се следи от европейската прокуратура. Арестуваните са фалшифицирали документи от името на фермери, които не са..

публикувано на 22.10.25 в 13:44
Красимира Катинчарова

"Величие" иска пълно ръчно преброяване на бюлетините от вота в Пазарджик

Партия "Величие" иска пълно ръчно преброяване на бюлетините от изборите за общински съвет в Пазарджик, които се проведоха на 12 октомври. Това съобщи пред журналисти в парламента депутатът Красимира Катинчарова. От 25 подадени жалби в общинската избирателна комисия, 15 са на "Величие". Катинчарова каза, че Общинската избирателна комисия в..

публикувано на 22.10.25 в 13:33

Корнелия Нинова: Борисов усеща, че се задават трудни месеци и не иска да поеме отговорността

Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че Пеевски и Борисов седнаха един до друг и узакониха в брак фактическото съжителство, но излязоха и казаха, че са осигурили мнозинство за бюджет . Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..

публикувано на 22.10.25 в 13:24

Обвинения към "Алтернатива за Германия" в шпионаж в полза на Русия

"Алтернатива за Германия" е под натиск заради подозрения в шпионаж. Партията редовно задава въпроси за критичната инфраструктура в Тюрингия - включително отбраната срещу дронове, полицейските технологии и логистиката на Бундесвера.  Министърът на вътрешните работи на провинцията Георг Майер обвини "Алтернатива за Германия" в шпионаж. Според..

публикувано на 22.10.25 в 13:16
Красимир Вълчев

Министър Вълчев: Металдетектори няма да бъдат поставяни навсякъде, ще се акцентира на възпитателната работа

След последните случаи на насилие от страна на младежи министърът на образованието Красимир Вълчев каза, че трябва да бъде засилена възпитателната роля на учителите, както и подкрепата на децата, които имат проблеми в семейството: "Аз бях изненадан да видя една видеоигра, в която целта е да убиеш повече хора по по-жесток начин. Това всичкото, плюс..

публикувано на 22.10.25 в 13:15
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и депутатът от БСП Кирил Добрев в НС - 22 октомври 2025 г.

Казуси на управляващите - как преформатирането се превърна в ротиране

Преформатирането на управлението се отлага. Това обяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Преди това от пресцентъра на партията публикуваха съобщение, придружено със снимки, в което се казва, че Бoйко Борисов и Делян Пеевски са провели среща в Народното събрание. На нея са били и ръководствата на парламентарните им групи...

публикувано на 22.10.25 в 13:07