Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Има ли статуквото алтернатива

Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Заради коронавирусната епидемия, много актуална стана през тази година темата за заплахите пред демокрацията. И не само в България се говори за това. Във всички държави се изказваха подобни опасения. Основното подозрение е, че властта може да използва извънредното положение, за да ограничи демократичните права на гражданите. Подобни опасения имат своите основания. Във всяко едно общество елитите винаги се стремят да увеличат властта си за сметка на правата на обикновените хора. Това се прави дори когато няма такъв удобен повод, какъвто е епидемията. А в епидемична ситуация като днешната изкушенията пред управляващите да увеличат властта си по неправомерен начин значително се увеличават.

Целта на управляващите елити винаги е била да придобият колкото се може по-голям контрол върху инструментите на властта. Днес това се прави не чрез насилие или диктатура. Измислени са много по-ефективни техники за контрол над хората. Най-важната стратегия, която използват управляващите, е да ни убедят, че живеем в най-добрия от всички възможни светове. Че няма смисъл да се съпротивляваме на статуквото, защото всичко извън него е по-лошо. Всеки опит да бъде потърсено решение на проблемите, който излиза извън познатите клишета, бива заклеймен като „екстремизъм“ или „популизъм“. Целта на тази стратегия е хората да загубят всякакво желание за съпротива. Да бъдат убедени, че най-доброто и най-безопасното поведение е съгласието със съществуващите порядки

За подкрепата на статуквото е мобилизирана огромна армия от политици, „независими“ експерти, медии, тинк-танкове. Всички те денонощно внушават на аудиторията колко опасна е всякаква промяна. И това се прави във всички държави. Както в най-могъщите, като Съединените щати, така и в не чак толкова значимите, като България. И ако случайно статуквото бъде пробито, както се случи с избора на Доналд Тръмп за президент преди четири години, „дълбоката държава“ прави всичко възможно, за да си върне изгубените позиции. Много показателен е именно случаят със Съединените щати. Понеже Тръмп беше противник на либералния елит и този елит направи всичко възможно, за да не допусне преизбирането му. Четири години беше внушавано на избирателите колко са се объркали, когато са гласували за такъв човек. Американските граждани постоянно биваха призовавани „да се поправят“ и да гласуват за „правилния“ кандидат.

И в крайна сметка тази стратегия се увенча с успех. Беше избран „правилният“ кандидат, Джо Байдън, човекът, който половин век е част от управляващото статукво във Вашингтон. И заедно с него на висшите позиции в управленската пирамида се връщат всички онези добре познати лица от администрациите на президентите Клинтън и Обама, които през последните четири години търпеливо изчакваха своя час. Идеята, че Съединените щати могат да вървят по друг път, различен от този, начертан от либералните елити, беше отменена. Статуквото отново взе връх.

На пръв поглед изглежда, че политическата ситуация в България няма нищо общо с американската. Само че като се замислим малко по-дълбоко, ще установим, че и на двете места се води една и съща битка. Управляващите у нас не спират да твърдят, че нямат алтернатива. Че никой освен тях самите няма капацитета да управлява добре страната. Че ако някоя друга политическа сила дойде на власт, ще настъпи чудовищен разпад на държавността. Разбира се, нищо оригинално няма в подобна теза. Преди 20 години, например, всемогъщият тогава СДС твърдеше, че само той знае как се управлява и ако бъдат сменен, всичко щяло да отиде по дяволите. А какво стана на практика? Дойде царят, изпрати СДС-то в политическото небитие и от това никакъв катаклизъм не произтече. Тъкмо обратното. При управлението на НДСВ страната стана значително по-нормална и демократична. Ето защо, не бива да вярваме на управляващите, които и да са те, че нямат алтернатива. Винаги има алтернатива. Никой няма монопол върху професионализма. А и в крайна сметка не елитите, а ние, обикновените граждани, решаваме кой заслужава да управлява. И колкото по-често сменяме управляващите, толкова по-добре.

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протести в редица градове на Словакия срещу правителството на Роберт Фицо

В редица градове на Словакия хиляди излязоха на протести срещу лявото правителство на премиера Роберт Фицо, обвиняван, че води политика, с която предава западните съюзници и Украйна. Митингите бяха организирани от гражданска инициатива, която настоява да не спира военната помощ за Киев, предаде БТА. По данни на организаторите пред..

публикувано на 11.01.25 в 07:55
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Джо Байдън - Вашингтон, 21 декември 2022

Байдън и Зеленски обсъдиха новите американски санкции срещу Русия

Новите американски санкции срещу Русия бяха обсъдени снощи в разговор между президентите на Украйна и САЩ.  Джо Байдън е подчертал значението за осигуряването на устойчива подкрепа за Киев във войната срещу Русия. "Русия не успя да постигне никоя от стратегическите си цели в Украйна", се казва в изявление на Белия дом, публикувано след..

публикувано на 11.01.25 в 07:48

КНСБ: Липсата на трудов договор - сред най-честите нарушения на правата на работещите

Работа без трудов договор е сред най-честите нарушения на трудовите и осигурителните права в страната - това сочат получените в КНСБ сигнали за миналата година.  Сред най-засегнатите са в сферата на услугите, ремонтните дейности и ресторантьорството. При започване на работа задължително трябва да се сключи писмен трудов договор, заяви..

публикувано на 11.01.25 в 07:20
Снимката е илюстративна

Разработки на плазмени двигатели във Физическия факултет на Софийския университет

Българи правят малки спътници с плазмени двигатели. Това се случва във Физическия факултет на Софийския университет.  Технологията е перспективна, защото е нишова и тепърва се развива.  Конкуренцията сега в областта на малките сателити е малка, казва Стоил Иванов, асистент във Физическия факултет на Софийския университет. Той има дисертация по..

публикувано на 11.01.25 в 06:30
Войник от

Батальонът "Азов" ще набира чужденци в редиците си

Украинският батальон "Азов" възнамерява да набира английско говорящи чужденци в редиците си, предава британското издание "Гардиън". Решението им идва в очакване на мандата на Доналд Тръмп като президент на Съединените щати. Тръмп вероятно ще спре или намали американската военна помощ за Украйна и това ще усложни ситуацията на фронта.  Известният..

публикувано на 11.01.25 в 05:19
Жители на Газа се редят за храна в Хан Юнис.

"Лансет": Загиналите палестинци в Газа са много повече от официалните данни

Броят на загиналите палестинци вследствие на войната в Газа вероятно е значително по-висок от официалните цифри на здравното министерство на Ивицата, управлявано от групировката "Хамас". Това сочи изследване, публикувано в престижния медицински журнал "Лансет" ( The Lancet ) и цитирано от Би Би Си.  Проучването е оглавявано от британски екип и обхваща..

публикувано на 11.01.25 в 04:55
Община Болярово

Проект срещу безводието в Странджанския край

В крайграничната община Болярово и през тази година ще се търси решение на пробемите с безводието и остарялата водопроводна мрежа, информираха от администрацията.  До дни започва мащабен проект в село Мамарчево на стойност близо 9 млн. лева. Засушаването в Странджанския край продължава от няколко години.  Същевременно  лошото състояние на тръбите в..

публикувано на 11.01.25 в 03:32