„Би трябвало да се избягват политическите рискове като това да не се харесаш на някого. Би трябвало да се обяви данъчна ваканция или премахване на данъци, за да се осигури по-бърз икономически растеж. Самоосигуряващите се в момента са никъде. Би трябвало да се преконструира работата на Банката за развитие, тя не трябва да дава директни кредити, а всичко трябва да минава през банките. Банката за развитие би трябвало да бъде част от системата. Директните плащания трябва да са само за малкия и за средния бизнес, като те трябва да минават през банките“. Това каза пред БНР икономистът Красен Станчев по повод мерките в подкрепа на бизнеса в ситуацията на пандемия.
По думите му има наслагване на две рецесии.
„Има икономически и логистични мерки. Логистичните са едни и същи от Древна Атина до ден днешен - заразата трябва да се ограничи, няма друг начин. Това води до спиране на човешкия фактор в икономиката, тогава идва сегментът - отпускане на средства, при положение че има желание за възстановяване на икономиката и да има относително бърз растеж след време“.
В предаването „Неделя 150“ Станчев допълни:
„През последните 10 години има по-бавен потенциален ръст на икономиката в сравнение с предишното десетилетие. Производителността расте с три пъти по-малка скорост, ръстът на БВП е два пъти по-нисък, създаването на нови работни места е до три пъти по-бавно от периода преди 2008 година“.
Интервюто с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
Камион се е самозапалил на изхода на Пазарджик, в посока Пловдив. На място има противопожарни екипи. Няма пострадали. Районът е обезопасен. Към момента не е ясна причината за инцидента. Движението се регулира от "Пътна полиция". Призовават се шофьорите да карат с намалена скорост и повишено внимание.
Много палестинци започнаха да напускат град Газа, след като израелската армия предприе първите стъпки от операцията си за установяване на контрол над него, съобщиха властите. Военен говорител обяви, че израелските въоръжени сили вече действат в предградията Зейтун и Джабалия. Хамас: Плановете за завладяване на град Газа показват пренебрежение към..
"Явно в момента човекът, който може да разпорежда спешни мерки в държавата, се казва Делян Пеевски ." Това заяви пред БНР Свилен Трифонов, депутат от ПП-ДБ, член на временната парламентарна комисия за безводието, както и на комисията по околна среда, във връзка със спешните институционални действия, предприети по темата с безводието. Според..
" Няма розови понита, които да дойдат и да ни решат проблема с водата. Няма да викаме неволята. Пари има, ноу-хау има, решението е в частния сектор - концесия. Няма друго решение. Политиците трябва да стартират незабавно работа в тази посока". Това заяви пред БНР Никола Янков - предприемач, бивш зам.-министър на икономиката, част от икономическия..
Ограничава се престоят и паркирането на места около Националния стадион "Васил Левски" от 8 ч. заради футболната среща между Професионален футболен клуб "Левски" и "Аз Алкмаар" Нидерландия, съобщиха от Столичната община. Мачът ще се състои тази вечер от 21:00 ч.
"Във Вакарел 30 години лятото нямахме вода. Аз съм израснал без вода . Като станах кмет, се направи довеждащият водопровод, водопроводът на селото също е подменен. При нас има вода, постоянно пристига, но не можем да разширим тръбите, за да задоволим прищевките на хората . Местните хора са живели в тоя ад без вода. Ние имахме баня, а..
От началото на годината до момента по схемите за държавна помощ на българските земеделци са изплатени 120 970 040 лв. Данните са от брояча на страницата на Държавен фонд "Земеделие". 1 456 666 000 лв. пък са парите, които фермерите у нас са получили като европейски субсидии по директните плащания от 16 октомври до днес. Броячът е сред..
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..
Очаква ни гореща политическа есен - протести срещу завладяната държава и институциите-бухалки, организирани от ИПВ и граждански организации, ще..