Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветелина Великова: Не типът ваксина, а трайността на имунния отговор е от значение

Информационната РНК не преминава в нашата ДНК, увери имунологът

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Необходима е по-голяма разяснителна кампания – да се обясни какъв е механизмът на ваксините, включително тези, които ще дойдат в България. Ако хората са достатъчно информирани, няма да изпитват притеснения как действа ваксината, как се изгражда имунен отговор, дали е подходяща за едно или друго състояние. Това мнение изрази пред БНР имунологът д-р Цветелина Великова от УМБАЛ „Лозенец” в София.

Специалистите трябва да изчетат публикувания набор от научна информация и да я представят на широката аудитория, подчерта д-р Великова.

Имунитетът, който създава ваксината, е важно да бъде изследван и да бъде проследяван, тъй като това ще определи колко пъти ще бъде поставена една ваксина на даден човек, поясни тя.

„Ако имунитетът е с трайност шест месеца, това означава, че два пъти в годината ще бъде поставена съответната ваксина или ще имаме т.нар. сезонни ваксини, каквито са при грип. Тъй като в момента пандемията е в своя разгар, не можем да преценим дали ще може тя да бъде приключена догодина или ще трябва по-дълго време във връзка с това, че няма достатъчен брой ваксини, които чисто практически не могат да бъдат произведени, доставени“, коментира имунологът в предаването „Преди всички“.

Типът ваксина не е от толкова голямо значение, колкото трайността на имунния отговор, подчерта д-р Великова. 

Механизмът на ваксините е различен, но имунният отговор трябва да бъде еднакъв при всички хора, за да може да имаме еднаква ефективност. Тук разчитаме не само на хуморалния имунитет, който включва антитела, тук разчитаме и на задействане на имунните клетки, които да създадат един по-дълготраен имунитет“, поясни тя.

Д-р Цветелина Великова препоръчва смяна на ваксина, когато не е постигнат имунен отговор при дадена ваксина.

Относно т.нар. имунизационни паспорти, които биха давали достъп до определени места и услуги в бъдеще имунологът заяви, че „това създава много етични проблеми“.

Ваксинацията трябва да бъде пожелателна, въпреки че всички знаем, че тя ще сложи край на пандемията. Според мен такива ограничения донякъде биха имали обратен ефект.“

Ако хората са по-запознати и информирани, няма да има нужда от такива репресии, допълни д-р Великова. Според нея ако се въведат имунизационни паспорти, съществува заплахата за поява на фалшиви такива.

По повод разпространяваното твърдение, че ваксините, съдържащи матрична или информационна РНК, се внедряват в нашата генетична информация и може да има предаване към децата, специалистът отбеляза, че това противоречи на всички биологични закони.

Информационната РНК не преминава в нашата ДНК, не се свързва с нея. Тя просто „инструктира“ какъв протеин да произведем, срещу който имунната система може да създаде имунен отговор и след това се разгражда“, обясни д-р Цветелина Великова. 

В момента повечето ваксини, регистрирани в ЕС, са покрили изискванията за ефективност при минимални странични ефекти, каза още тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35