Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слава Славчева привлече интереса на читателите с книгата "Тайните на стария архив" 2

Слава Славчева
Снимка: личен архив

На пазара вече е книгата “Тайните на стария архив“ 2 на автора Слава Славчева. В романа преплитането на действителни исторически факти и измислени събития, случили се назад във времето и в наши дни, отново предизвиква както въображението на читателя, така и неговата способност да проследява множество различни причинно-следствени връзки.

Отправна точка в романа са ценни данни, които се съдържат в третия по големина в света Османски архив след този в Истанбул и в Кайро, придобит от България чрез изключителна разузнавателна операция през тридесетте години на миналия век и съхраняван в Националната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”.

"След падането на Търновград под османско иго, тогава се твърди, че множеството от аристокрацията по това време, най-ценното, което са имали - децата, книгите, са се изнесли в планините, където са основали нови градчета, говори се, че едно от тях е Копривщица", каза Славчева в предаването "Нощен хоризонт".

"Придържала съм се към добрата практика на криминалните романи - да се подбират такива ситуации, които да са много близо до реалността", подчерта тя.

"За вила "Армира" е известно, че тя е била обрана през 90-те години и в тази връзка вече в романа е включена и ролята на чуждестранните колекционери, за които е известно, че заради такива чуждестранни колекционери, от България всяка година се изнасят артефакти за 1 милиард долара, нещо, което е голяма загуба за нас - тези артефакти биха могли да направят нашите музеи още по-впечатляващи, още по-богати. В романа са преплетени такива линии, които са доста близо до реалността", допълни Славчева.

Слава Славчева е по професия инженер по телекомуникации и от много години главно се е занимавала с управление на проекти, макар че винаги е искала да стане лекар и то най-вероятно психиатър, защото човешката душа е невероятен източник на изненади. През 2015 година е била изкушена да участва в предаването на БНТ за кандидат-писатели с първи непубликуван роман - “Ръкописът“. Проектът на роман се казвал “Старата вила” и по време на кастинга предварителното 12-членно професионално жури му е дало висока оценка.

През 2019 година излезе книгата "Тайните на стария архив" на Слава Славчева. 

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06