В последните години България се нарежда сред най-бързо развиващите се бизнес хъбове в Европа, а благодарение на иновативните компании успява да се справя с кризата. Предприятията реагират адекватно с иновативни продукти и реорганизация на работата, коментира Радев:
Според оценката на президента България остава в дъното на групата на плахите иноватори. Като след страната ни е само Румъния. Запазва се тенденцията разходите за научно-изследователска и развойна дейност в националните програми, където е заложен 1,5 процента от брутния вътрешен продукт, да се неглижират и съкращават, посочи държавният глава:
„През 2019 година този разход е в размер на 1 милиард лева, равно на 0,84% от брутния вътрешен продукт, докато в страните от Европейския съюза са 3% и повече. И за поредна година бизнесът и чуждестранните инвеститори са тези, които финансират голямата част от иновациите. Считам, че е крайно време да се направи задълбочен анализ и оценка и да се внедри нов модел на финансиране на иновационната дейност, особено що се касае за малките и средните предприятия, за да може България да трансформира икономиката си и да заеме място нагоре - сред умерените, а защо не и сред големите иноватори“, подчерта Румен Радев.
България изостава от преките си конкуренти заради недофинансиране
В доклада за развитието на иновациите през тази година на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ се посочва, че страната ни изостава от преките си конкуренти - Сърбия и Турция заради недофинансирането на сектора и тук големият длъжник остава държавата.
„Тук основната част от разходите, които българските предприятия правят, са свързани с европейските фондове или съфинансирането на европейските фондове, но инвестицията на българската държава в иновации остава изключително ниска - около 200 милиона лева годишно. Само съфинансирането на европейските фондове за иновации от българската държава са 800 милиона лева годишно“, каза Руслан Стефанов при представянето на доклада и препоръча България да приоритизира средното ниво на образованието си:
Издигането на това средно ниво както в средното образование, така и във висшето образование е от изключително значение за дългосрочния икономически просперитет на страната и иновационното развитие.
„Това е една национална цел, която трябва да бъде развивана в следващите две десетилетия последователно и устойчиво. Трябва да сме съвсем наясно за важността и необходимостта да има правителствено лидерство по отношение на иновациите. България и в момента за всеки лев, който инвестира частният сектор, има 1 лев, който идва по линия на европейските фондове или националните обществени поръчки - това нещо трябва да се управлява така, че да се осигури системна трансформация на икономиката ни“, подчерта Стефанов.
На 16-ото издание на форума с тема „Икономическа устойчивост чрез иновации“ беше разгледан доклад как български предприятия са реагирали на възможностите и предизвикателствата на кризата в годината на Covid пандемията. В доклада експертите анализират оптимизирането на производствените процеси, наложено от кризата, осигуряването на безопасна среда за работа и създаването на нови продуктови предложения в отговор на промените, новите бизнес модели и иновациите на работното място.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..