Краят на годината е условен срок, когато един етап завършва и започва друг. Поглеждаме назад, припомняме си какво ни се е случило и отправяме поглед напред с надеждата доброто пак да ни споходи, а лошото да не ни повтори.
Тази година е различна. И много хора искат бързо да я забравят. Но тази година е вододелна. Със сигурност ще определя съдбините ни още дълго време. Поглеждаме назад към събитията в света, които ще оставят траен отпечатък.
В Европа - безпрецедентен по размера си фонд за възстановяване от пандемията. В Лондон и Брюксел - в очакване на това, кой ще трепне пръв в търговските преговори. В Америка - лъч надежда за целия свят след изборната загуба на Доналд Тръмп. В Русия - президент, послал си десетилетие напред оставането във властта. В Близкия изток - безкрайна игра на нерви в регион, който е като гърне, което къкри прекалено дълго. На Балканите - неясна европейска перспектива. В целия свят - вълна от разнородни протести. Изпращаме една година под знака на пандемията, която преобърна живота ни. Защото пандемията Covid-19 е най-големият бич за човечеството от Втората световна война насам.
Коронавирусът обедини страданието в Европа, но вместо дружеска прегръдка, израз на състрадание, страните членки се поздравиха с хладна усмивка. И причините се коренят много по-дълбоко от физическата дистанция, наложена заради пандемията. За кой ли път в последния момент се стигна до консенсус, или по-скоро жизненоважен компромис, благодарение на който бе одобрен седемгодишният бюджет на Общността, а с него - и на фонда за постпандемичното възстановяване. Между редовете обаче потънаха много неизяснени въпроси с потенциала на "бомба със закъснител". Ранена от Брекзит и вътрешните си противоречия, Обединена Европа се изправя пред една изключително трудна 2021 година, а част от подводните камъни бяха заложени през отминаващата 2020-та. Кои бяха разделителните линии между държавите членки - чуйте в обобщението на Марта Младенова:
Евроинтеграцията на Западните Балкани не помръдна реално и на йота през 2020 година. Промените в методологията на водене на преговорите, за които настояваше френският президент Еманюел Макрон, бяха по време на хърватското председателство на Европейския съюз. Но страните от региона не получиха обещание за членство, а само за европейска перспектива. Перспектива, все пак по-ясна от тази на Турция, която влезе в открити конфликти със съюза.
Разочаровани от Европа останаха сърбите - заради забавената помощ при избухването на пандемията, косоварите - заради мълчанието при нарочно предизвиканата политическа криза насред здравната. И, разбира се, хората в Република Северна Македония, за което вината се хвърля върху България. Обзорът за събитията в нашия регион през отминаващата година е на Деян Йотов:
Така нареченото Споразумение за излизане на Великобритания от ЕС, или "сделката по развода", бе гласувано в новия парламент в Лондон, в който торите на премиера Борис Джонсън имат смазващо мнозинство. Но след това освен, че брекзитиърите ликуваха, а привържениците на ЕС тъгуваха, нищо особено не се случи. Защото започна "преходният период", в който всичко си остана по старому, а Лондон и Брюксел се захванаха да договарят бъдещите си търговски отношения. Тогава, в началото на годината, британският премиер Борис Джонсън беше изключително самоуверен:
"Въпросът е дали ще се договорим за търговски отношения, подобни на тези с Канада или по-скоро с Австралия. И аз не се съмнявам, че в който и да е случай Обединеното кралство ще просперира извънредно много".
Превозвачите очевидно не вярват много на премиера си, ако съдим по гледката от британската страна на Ламанша през последните дни - километрични задръствания и хиляди камиони, които бързат да доставят стоките до континента, преди да настъпи неясният период след "преходния период". Кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов с поглед назад и напред:
Американските избори се превърнаха в урок за политическия ефект на Covid-19 и последствията от пандемията върху социалния живот. Урок, който би трябвало да послужи през 2021-ва за други политически лидери, които ще се изправят лице в лице с волята на гласоподавателя.
Доналд Тръмп остана непоклатим през 2020-та, отказа да промени убежденията си пред лицето на невидимия, както той го нарича китайски вирус. И вирусът отвърна на удара. Вместо Тръмп да повали "ковид", "ковид" повали Тръмп и му отне шанса за втори мандат. Броени дни остават до края на мандата му и встъпването в длъжност на Джо Байдън - новият 46-ти американски президент. Той поема руля в твърде неспокойни води - 2020-та беляза Америка със социални размирици и бунтове срещу полицейското насилие, които отвориха старите рани на расизма.
Ключовата за Съединените щати 2020-а година през погледа на Тоня Димитрова:
Устойчивата тенденция към влошаване на отношенията между Русия и западните държави се затвърди и тази година. На този фон Владимир Путин продължи да укрепва властта си, като си гарантира дългосрочно пребиваване на президентския пост чрез промени в конституцията. Президентът Путин вижда в лицето на Запада високомерен и арогантен съперник, който отказва да разговаря с Русия на равна нога и застрашава нейния суверенитет. В очите на западните си колеги руският лидер е агресивен, обиден заради загубата в Студената война и реваншистки настроен автократ. Резултатът са непрекъснати взаимни обвинения и задълбочаващо се недоверие.
Ключовите за Русия вътрешно- и външнополитически събития през годината през погледа на някои от водещите руски анализатори. С тях разговаря кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров:
Войните в покрайнините на Европа не само не отслабнаха през 2020-а, но дори се умножиха с най-новия епизод от нагорнокарабахския конфликт. В Карабах се биха арменци срещу азери, в Либия - либийци срещу либийци (а също сирийци и руснаци), в Сирия - сирийци срещу сирийци. Но и в трите страни основна движеща сила зад въоръжения конфликт бе противоборството между Русия и Турция. Анализ на Добрин Йотов:
Каквото и да говорят за Доналд Тръмп, в месеците преди изборното поражение от Джо Байдън неговата администрация постигна исторически успехи в едни от най-нестабилните региони в света - Близкия изток и Централна Азия - нормализацията на отношенията между Израел и четири арабски държави и договорът на Съединените щати с талибаните. По-стабилни ли са обаче тези региони в края на 2020-та? По-скоро не, както ще чуете в обзора на Добрин Йотов:
Коронавирусът помете законите на пазарната икономика като торнадо, правителствата нарушават догми, диктували живота ни десетилетия наред. И започнаха щедро да раздават помощи на затворените по домовете си и останали без работа хора.
2020-а ни донесе рестрикциите заради коронавируса, но и те не можаха да ограничат демонстрациите на обществено недоволство. Нещо повече, предизвикаха нови видове протести. Някои от излезлите по улиците вярват в конспиративни теории, поставящи Бил Гейтс начело на заговор за смазване и поставяне под контрол на обикновения човек. Далеч по-голям дял от недоволството е провокиран от унищожителния икономически ефект на затварянията и масовата невъзможност държавните бюджети да гарантират спокойствие по време на локдаун.
Включително в България Covid не успя да спре и познати вече видове демонстрации - тези, които ни показват дълбоките икономически, политически и личностни разделителни линии в съвременните общества. За протеста 2020 - Константин Мравов:
Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..
Не бива да подценяваме Русия, не бива и да я надценяваме . Това според професор Марк Галеоти, историк от Лондонския университетски колеж, е един от най-важните уроци на войната, от чието начало се навършват три години в понеделник. През седмицата, едновременно с началото на първите публични преговори със САЩ от 2021-а досега,..
Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..
Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..
Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са преминали обучение преди провеждането на нови избори за общински съветници утре. Направени са 130 смени в състава на комисиите. Основна причина за отказите от участие е по-малкото заплащане Редовните избори за общински съветници в Сандански бяха касирани след жалби на..
Властите приканват да се избягва пътуване, поради заледени пътища. Продължава влиянието на циклона Корал, който доведе до рязко понижаване на температурите, като на много места те са под нулата. В северната част на страната има снеговалеж дори и в районите с ниска надморска височина. На места има сняг до брега на морето. Днес и утре са..
Русия предявява претенции към няколко украински града, които войските ѝ са все още неспособни да достигнат – Краматорск, Славянск, Херсон, Запорожие. Предявява и претенции към НАТО – да се изтегли по-далеч на запад от границите ѝ. Но, както показва и ходът на сегашната война, Владимир Путин ще трябва да се съобрази с реалността и да се откаже..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..