"Всеки бързо се трансформира в разбирач на материя, която не му е ясна. Не казвам, че не го касае, защото всеки един, разболял се от Covid-19, е отделна история и драма. Появиха се обаче едни обществени личности, които успяха да разколебаят хората, благодарение на дипломите си. Това е една вина, която тепърва трябва да се търси". Това каза пред БНР д-р Димитър Гачев, личен лекар и автор на книгата "Уудсток в градината".
Медикът сподели, че винаги му е било интересно да наблюдава различната реакция на хората към един и същ проблем:
"На мен дори ми стана ясно, че колкото хора - толкова и реакции. Точно тук си мисля, че трябваше да има някаква отговорност в разпространението на тези разнопосочни теории - от апокалиптични до хумористични и несериозни. Трябва да се действа умно и волево, а ние не действахме нито умно, нито волево и затова сме на този хал".
Д-р Гачев посочи, че България от дълго време е на първо място по смъртност в Европа:
"Нашата страна от край време е първа по смъртност в Европа. От различни заболявания, не само сега. Нямаше как да не се отрази и Covid-19".
В месеците на пандемията няма време за писане, каза общопрактикуващият лекар и сподели, че и той е преминал през болестта:
"Денонощно сме на телефона и в кабинета с пациенти".
По думите на медика появилото се очакване в началото на кризата, че хората ще станем по-добри, не се е оправдало:
"Не знам накъде се променя светът, аз имам наблюдение върху малкия ми свят. Очаквахме, че ще станем по-добри и по-мъдри, оказа се, че не е точно така. Хората се разделиха и озлобиха помежду си. Мисля, че това беше логичният развой. Човечеството е преживяло войни и катаклизми - няма сплотяване и доброто след това. Обикновено следват трагедии в психиката след всяка една световна трагедия".
Не бива да се заблуждаваме, че тази криза ще ни направи по-добри, заключи той.
Според д-р Гачев вероятно милосърдието е топлата връзка между професията му на лекар и заниманието му на писател и поет:
"Стремя се да не показвам тези "слабости" мои в професията си и в живота си, но явно не мога да заблудя никого и отстрани си изглеждам като един нормален милосърден човек. Учил съм, може би имам и някаква дарба, това милосърдие да го приложа и медицински, за да спася някои животи. За което съм много благодарен на съдбата. Благодарен съм, че ми даде и някакъв талант, за да опиша преживяванията си".
Димитър Гачев определи самотата като болест, която е най-големият бич за човечеството, и отправи коледно пожелание никой да не е самотен:
"Пожелавам на всички да им се случи добрият сценарий - като в старите коледни приказки".
Интервюто на Веселина Миланова с д-р Димитър Гачев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Днес и утре по републиканските пътища ще бъдат транспортирани личният състав и бойната техника на механизираната рота от българския контингент в мироопазващата мисия на НАТО в Косово. Преди дни над 100 военнослужещи заминаха, за да сменят колегите си в нея. Тези, които се завръщат, ще ползват маршрут от граничния пункт "Гюешево" до военното..
Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..
Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд . Това прогнозира в интервю за БНР финансовият анализатор Светозар Гледачев. "Това е като по пързалката да се пуснеш. Финансова наркомания – само увеличаваш заплати, теглиш кредити и валутният борд се променя. Много малко хора знаят, че промяната на валутния борд..
Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..
Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране. За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..
" Олекването на цената на човешкия живот на фона на тези разговори е шокиращо ". Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Генади Кондарев в коментар за подготвеното споразумение между САЩ и Украйна за природните ресурси . Кондарев ще е участник в днешната дискусия на тема "Война за ресурси: Връзката между изкопаеми горива и човешки..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди, че ще се срещне с американския президент Доналд Тръмп утре, на 28 февруари. В традиционното си вечерно обръщение украинският лидер заяви, че отива във Вашингтон в търсене на гаранции за бъдещите "мир и сигурност": "Ще се срещна с президента Тръмп. За мен и за всички нас е от изключително..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..