Хаджикосев е автор е на много статии, учебници и няколко научни монографии. „Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ е първият му художествен експеримент. В книгата са описани последните месеци от живота на поета. Авторът е работил по дневника шест години.
Роман Хаджикосев е наследник на рода на Дебелянов – прабаба му е първа братовчедка на поета. „Последните месеци на Димчо Дебелянов в Пловдив тя го приютява в своя дом“, разказа Хаджикосев в предаването „Преди всички“. Разликата между тях е била 16 години, като по онова време Дебелянов е бил 16-годишен ученик.
„Той все още се е учел на литература. Като семейна реликва пазим нещо, което баба ми е предала на баща ми преди доста години – учебник по бащин език за четвърто отделение, по който самият Димчо е учил.“ Върху този учебник са може би най-ранните писмени и рисувални опити на Дебелянов, посочи Хаджикосев. „На една от първите страници е изрисувал нещо като човече.“
В книгата си „Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ Роман Хаджикосев е използвал похвата биографична фикция. „Това е жанр, в който, основавайки се на безусловни факти, съм се опитал в моята книга да ги романизирам. Малко постно ми се видя само един дневник да представя. Вкарах и една съвременна жанрова сюжетна линия, много по-свита, уж представяща някаква версия как попада този дневник в ръцете ми.“
Роман Хаджикосев е събрал почти всички сведения от книги, писма и свидетелства за пребиваването на Димчо Дебелянов на фронта. „И почти всяко нещо, което като факт, сведения или образ е налично в тези документи, присъства и в моя дневник. Естествено и фикционалната част е много сериозно застъпена“, допълни авторът.
В тези последни осем месеца от живота му Дебелянов попада в напълно различна обстановка и ситуация – житейска, мисловна, в екзистенциална дилема, във военна среда – това е един от аргументите на Роман Хаджикосев да се спре тъкмо на този период от живота на поета.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..