Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ - биографична фикция за месеците на фронта

Димчо Дебелянов
Снимка: БГНЕС

На книжния пазар е „Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“, написан от доц. Роман Хаджикосев, преподавател по нова българска литература в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград.

Хаджикосев е автор е на много статии, учебници и няколко научни монографии. „Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ е първият му художествен експеримент. В книгата са описани последните месеци от живота на поета. Авторът е работил по дневника шест години.

Роман Хаджикосев е наследник на рода на Дебелянов – прабаба му е първа братовчедка на поета. „Последните месеци на Димчо Дебелянов в Пловдив тя го приютява в своя дом“, разказа Хаджикосев в предаването „Преди всички“. Разликата между тях е била 16 години, като по онова време Дебелянов е бил 16-годишен ученик. 

„Той все още се е учел на литература. Като семейна реликва пазим нещо, което баба ми е предала на баща ми преди доста години – учебник по бащин език за четвърто отделение, по който самият Димчо е учил.“ Върху този учебник са може би най-ранните писмени и рисувални опити на Дебелянов, посочи Хаджикосев. „На една от първите страници е изрисувал нещо като човече.“

В книгата си „Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ Роман Хаджикосев е използвал похвата биографична фикция. „Това е жанр, в който, основавайки се на безусловни факти, съм се опитал в моята книга да ги романизирам. Малко постно ми се видя само един дневник да представя. Вкарах и една съвременна жанрова сюжетна линия, много по-свита, уж представяща някаква версия как попада този дневник в ръцете ми.“

Роман Хаджикосев е събрал почти всички сведения от книги, писма и свидетелства за пребиваването на Димчо Дебелянов на фронта. „И почти всяко нещо, което като факт, сведения или образ е налично в тези документи, присъства и в моя дневник. Естествено и фикционалната част е много сериозно застъпена“, допълни  авторът.

В тези последни осем месеца от живота му Дебелянов попада в напълно различна обстановка и ситуация – житейска, мисловна, в екзистенциална дилема, във военна среда – това е един от аргументите на Роман Хаджикосев да се спре тъкмо на този период от живота на поета.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02
Интервю на Веселина Миланова с Мария Тодорова

Прекалено ли е да мечтаем за утопия? Фестивалът ShapeShift ще потърси отговор!

В НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" за втора поредна година ще се проведе Фестивал за изкуство, технологии и иновации ShapeShift .  Темата на тазгодишното издание е " Прекалено ли е да мечтаем за утопия? ".  Тя е провокирана от събитията, които се случват в света през последните две години, обясни пред БНР Мария Тодорова, куратор на фестивала...

публикувано на 30.05.24 в 11:00
Българска галавечер в Музикферайн - Виена

Българска галавечер в Музикферайн увенча честването на 24 май във Виена

На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.  Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева...

публикувано на 29.05.24 в 20:50
Клементин Марген

Звездата Клементин Марген гостува в поредицата "Съкровени гласове"

В петък, на 31 май, в зала "България" ще бъде заключителният концерт от първия сезон на “Съкровени гласове“, в който световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева представя свои звездни колеги на наша сцена. Френският мецосопран Клементин Марген, смятана от критиката за една от най-добрите изпълнителки на ролята на Кармен в света, ще..

публикувано на 29.05.24 в 20:27