Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анастасия от „Факултета“ - рожденият ден е възможен

Таня Величкова с децата
Снимка: Евелина Стоянова

Умни и будни деца учат в столичното 75-о училище в квартал „Факултета“. Те живеят бедно, нямат хладилник, баня, тоалетна, мивка, но се имат един друг и се чувстват щастливи. 

Сега, когато децата учат дистанционно, връзката им с училището е Таня Величкова, един от любимите гласове на програма „Хоризонт“, която избра да стане учител и да просвещава децата от квартал „Факултета“. Тя често ги посещава в домовете им, за да им помага с уроците, защото те нямат нито телефони, нито интернет. Радостта им е, че от 4-ти януари ще се виждат отново в класната стая. 

Малцина от децата имат шанса да завършат училище въпреки обичта, която изпитват към учителите си. Те ходят да събират за прехраната си с родителите си - по кофите, и няма къде да се изкъпят. Някои нямат дори обувки, което е причина да не прекрачват прага на класната стая. Обичат книжките и много добре оцветяват картинките. До домовете им се стига по малки тесни, кални пътеки. 


Анастасия има рожден ден. Детето е броило дните до празника, но празник няма, защото семейството няма пари и затова майка ѝ през целия ден е решила да не казва, че Ана, както я нарича учителката ѝ, има рожден ден.

Изненадата обаче все пак има и тя е голяма. Анастасия, майка ѝ Соня, сестра ѝ, съседските деца се събират под стряхата на малката къща за тортата и свещичките. 

Соня е майка на 6 деца. Като малка е мечтала да стане лекар. Рано се е омъжила. Никога не ѝ е минавала мисълта да изостави децата си. Срамува се да покани гости в бедния си дом. Въпреки бедния живот, липсата на вода, баня и тоалетна, скромната стая и ниските доходи Соня казва, че е щастлива. 

„За какво да се оплакваме. Да си отгледаме децата, това е най-щастливото нещо“. 


Понякога на Соня ѝ става мъчно, но такъв е животът и „лека полека ще се оправим“

„Не сме изостанали, затова благодаря на Бог... Да сме здрави, да няма кавги“. 

Детството на Соня също е минало в бедност. Рано е родила първото си дете, когато е била на 16. Две от дъщерите ѝ също вече са семейни, омъжили са се, преди да навършат пълнолетие. Двамата ѝ синове не ходят на училище, но дъщерите ѝ Найда и рожденичката Анастасия искат да станат учителки. 


Децата искат да станат учителки заради любовта и загрижеността, заради усилията, които полага учителката им Таня Величкова. Заради вниманието, което им обръща. Тя често посещава децата от нейния клас. 

Шансът за всички деца е да завършат училище, да изберат професия, да се реализират. И този шанс за Анастания и другите деца родителите им виждат в лицето на учителя. А учителят - Таня Величкова, избра пътя - да просвещава и да дарява вяра в бъдещето на децата от „Факултета“. Защото бъдеще има! 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52