Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия от „Факултета“ - рожденият ден е възможен

Таня Величкова с децата
Снимка: Евелина Стоянова

Умни и будни деца учат в столичното 75-о училище в квартал „Факултета“. Те живеят бедно, нямат хладилник, баня, тоалетна, мивка, но се имат един друг и се чувстват щастливи. 

Сега, когато децата учат дистанционно, връзката им с училището е Таня Величкова, един от любимите гласове на програма „Хоризонт“, която избра да стане учител и да просвещава децата от квартал „Факултета“. Тя често ги посещава в домовете им, за да им помага с уроците, защото те нямат нито телефони, нито интернет. Радостта им е, че от 4-ти януари ще се виждат отново в класната стая. 

Малцина от децата имат шанса да завършат училище въпреки обичта, която изпитват към учителите си. Те ходят да събират за прехраната си с родителите си - по кофите, и няма къде да се изкъпят. Някои нямат дори обувки, което е причина да не прекрачват прага на класната стая. Обичат книжките и много добре оцветяват картинките. До домовете им се стига по малки тесни, кални пътеки. 


Анастасия има рожден ден. Детето е броило дните до празника, но празник няма, защото семейството няма пари и затова майка ѝ през целия ден е решила да не казва, че Ана, както я нарича учителката ѝ, има рожден ден.

Изненадата обаче все пак има и тя е голяма. Анастасия, майка ѝ Соня, сестра ѝ, съседските деца се събират под стряхата на малката къща за тортата и свещичките. 

Соня е майка на 6 деца. Като малка е мечтала да стане лекар. Рано се е омъжила. Никога не ѝ е минавала мисълта да изостави децата си. Срамува се да покани гости в бедния си дом. Въпреки бедния живот, липсата на вода, баня и тоалетна, скромната стая и ниските доходи Соня казва, че е щастлива. 

„За какво да се оплакваме. Да си отгледаме децата, това е най-щастливото нещо“. 


Понякога на Соня ѝ става мъчно, но такъв е животът и „лека полека ще се оправим“

„Не сме изостанали, затова благодаря на Бог... Да сме здрави, да няма кавги“. 

Детството на Соня също е минало в бедност. Рано е родила първото си дете, когато е била на 16. Две от дъщерите ѝ също вече са семейни, омъжили са се, преди да навършат пълнолетие. Двамата ѝ синове не ходят на училище, но дъщерите ѝ Найда и рожденичката Анастасия искат да станат учителки. 


Децата искат да станат учителки заради любовта и загрижеността, заради усилията, които полага учителката им Таня Величкова. Заради вниманието, което им обръща. Тя често посещава децата от нейния клас. 

Шансът за всички деца е да завършат училище, да изберат професия, да се реализират. И този шанс за Анастания и другите деца родителите им виждат в лицето на учителя. А учителят - Таня Величкова, избра пътя - да просвещава и да дарява вяра в бъдещето на децата от „Факултета“. Защото бъдеще има! 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нешка Робева

"Шампионите" – последният спектакъл на Нешка Робева

Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик.  Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки . Въпросът е да го откриеш и..

публикувано на 12.12.24 в 07:10

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51