"Не съм очаквал точно такъв край на мандата на Тръмп, но очаквах сериозни конфликти, свързани с непризнаването на резултатите от изборите. Не съм очаквал това да се случи във Вашингтон, но то се вписва в цялата крива на напрежение, която нарастваше непрекъснато с предизборната кампания, с демонстрациите от пролетта и лятото, с изборите и с резултатите от тях". Така коментира пред БНР политологът доц. Огнян Минчев ситуацията в американското общество и бунтовете на привърженици на Доналд Тръмп, щурмували Капитолия.
Той беше категоричен, че Америка е драматично разделена, но трябва да се откроят различните равнища на това разделение:
"Някои се фокусират върху личността на Тръмп, на авантюризма и популизма в управлението му. Това играе важна роля в стилистиката, по която се развиват нещата. Трябва да видим и по-дълбоките основания на това разделение, които ще останат дори когато Тръмп си отиде. Те са в икономическата система с огромна средна класа, която беше сменена от глобализацията през 80-те години и раздели обществото на печелещи и губещи. Те до голяма степен се оказаха избиратели на Тръмп, който им обеща да удари този финансов и корпоративен елит, който не се интересува от тях".
Доц. Минчев очерта и втора логика на противопоставянето - културната:
"От една страна има непрекъсната динамика на развитие на т.нар. мултикултурна революция с множество сексуални малцинства, въобще с култ към малцинствата. От другата страна е една по-консервативна Америка, която се придържа към по-традиционни културни ценности, която не може да приеме тази културна динамика и промените, които идват с нея. Това културно разделение играе много важна роля в сблъсъците в САЩ".
В предаването "Нещо повече" доц. Огнян Минчев коментира, че Доналд Тръмп е наясно, че това, което се случи вчера във Вашингтон, е пряко в негова вреда:
"Ако има нови такива конфликти, свръхмощното присъствие на Тръмп в републиканските среди може да тласне махалото в друга посока".
По думите на политолога демокрацията се характеризира с това, че изпада в кризи, а авторитарната система е вертикална и няма рискове от кризи, такава е в Русия - такива системи са вътрешно крехки и директно се срутват.
Според доц. Минчев концентрацията на цялата политическа власт в Демократическата партия създава предпоставки радикалното крило в тази партия да засилва натиска си за реализация на крайни реформи и промени в полза на тази лява периферия, което според него може в още по-голяма степен да засили разделението в САЩ.
Интервюто на Людмила Железова с доц. Огнян Минчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..
Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..
"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..
Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..
Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..
30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..