Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„След края на историята“:

Кралят на хълма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кралят на хълма, или King of the Hill, е традиционна игра в англосаксонския свят. В нея едно дете заема върха, на някое по-високо място, и се опитва да остане там, докато целта на другите е да го свалят и да заемат неговата позиция. По-късно тази концепция прескочи към компютърните игри, най-вече при тези, в които се стреля. В момента тя присъства в пейнтбол и еърсофт състезанията. Най-интересното е, че от 6 януари 2021 година играта Кралят на хълма се прехвърли и в американската политика. Всички видяхме какво стана на Капитолия – гол и татуиран млад мъж, с шапка с рога, застана на трибуната на Конгреса, след като сградата бе превзета от привържениците на Доналд Тръмп. 

Коментаторите, обвързани с демократическата партия, заговориха за „смъртоносна спирала, в която е влязла американската демокрация“ и опасността за демокрацията в световен мащаб. Всъщност, САЩ за първи път влязоха в обувките на другите държави, които са им близки и далечни съседи. Те вече десетилетия са подложени на т.нар. „демократични промени“, които винаги се осъществяват с недемократични методи. Американската история се оказва пълна с примери за неспазване на демократичните традиции, а паралелите с днес са просто очебийни. 

На днешната дата през 1913 г. е роден Ричард Милхаус Никсън. Той става 37 президент на САЩ и един от най-влиятелните политици в страната във времето от 50-те до 70-те години. Роден в бедно семейство, той все пак успява да завърши висше образование и става адвокат. Всъщност, съпругата му Пат проправя пътя към политиката, след като през 1942 г. се премества на работа в структурите на правителството във Вашингтон. По това време Ричард служи в резерва на флота. Избран е от Републиканската партия в Конгреса през 1946 г. Спечелва си известност като убеден антикомунист, след като настървено поддържа обвиненията срещу Алджър Хис в шпионаж за Съветския съюз. Никсън използва този случай за политически трамплин и през 1950 г. е избран в Сената, а две години по-късно става вицепрезидент в администрацията на Дуайт Айзенхауър. На тази позиция той участва в подготовката на преврата, организиран от ЦРУ, срещу демократичното правителство на Гватемала през 1954 г.

Това е първият път в историята на света когато комунистическо правителство е свалено от народа“, заявява Никсън при посещението си в страната, за да демонстрира позицията на САЩ към преврата.

На 19 април 1959 г. той се среща във Вашингтон с лидера на кубинската революция Фидел Кастро, за да поиска от него подчинение в замяна на вече дадената от Вашингтон подкрепа за революцията. Отказът на кубинския водач да прекрати поземлената реформа довежда до превръщането на острова в противник на Съединените щати и началото на подготовката на акция за свалянето на новото правителство. Тя и провалът ѝ са завещани за следващия президент Кенеди, който трябва да я проведе, независимо че не е съгласен с насилственото сваляне на правителството в съседна държава. Истинското си политическо лице Никсън показва едва след като печели изборите за президент през 1968 г. Той обявява, че ще изтегли американските войски от войната във Виетнам, но заменя наземните операции с бомбардировки, които унищожават и съседна Камбоджа.

На 11 септември 1973 г. чилийската армия напада президентския дворец на страната в опит да свали демократично избрания държавен глава Салвадор Алиенде. Той загива и отказва да предаде вота на своите съграждани. Разсекретените документи на администрацията на Ричард Никсън доказват, че самият американски президент е участвал в подбуждането и организирането на преврата, който е осъществен по вече позната схема.

Дотук виждаме само намесата на САЩ извън техните граници. Нещо, с което явно, за съжаление, вече сме свикнали. 

Ричард Никсън ни дава още една тема за размисъл. По време на кампанията са за втори мандат през 1972 г. петима души, свързани с неговата кампания, проникват през нощта в сградата Уотъргейт, в която е централата на демократическата партия. Разравянето на проблема изкарва и новината, че президентът е правил незаконни записи на телефонните разговори в Белия дом. В крайна сметка скандалът довежда до процес по импийчмънт. 

„Никога не съм бил човек, който се отказва. Да напусна службата си преди края на мандата е срещу всеки инстинкт в тялото ми, но като президент трябва да поставя интереса на Америка на първо място“, заявява Никсън в речта, с която обявява оставката си, защото е загуби подкрепата в парламента.

Звучи познато, нали?! Преследване на политическите противници вътре и извън страната. Сваляне на правителства и военна намеса навсякъде по света, а когато става дума за вътрешната политика, се появяват измами и компромати.

Тогава за каква демокрация говорим?! В САЩ е важно да си Краля на хълма, важно е да се държат лостовете на властта, дори и да се наложи обикновените рошави и рогати американци да се изправят с оръжие един срещу друг в един момент. Стига Америка да е велика и демократична завинаги. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38