Отношението към животните много точно показва нивото на развитие на едно общество – дали то е склонно към емпатия, или по-скоро смята всички земни блага за негов собствен ресурс, от който той трябва максимално да се възползва. От години в България, въпреки редицата законови промени, стои нерешен въпросът с безстопанствените животни. Общините са задължени да имат свои приюти, да извършват масова кастрация и маркировка на бездомните кучета, но парите за тези цели не просто не достигат, а са цинично малко. Докато си мислим, че се отнасяме хуманно с бездомните животни и че полагаме необходимите грижи за тях, всъщност те все още са хиляди и основната вина за това е наша – на хората.
След Втората световна война проект на английската кралица Елизабет Втора започва експерименти как да се справят с популацията на бездомните животни. Резултатите от него ясно показват, че вместо тяхното умъртвяване по-добрият вариант е те да бъдат кастрирани. И тъй като появата на бездомничетата не става по случайност, а с активната намеса на собствениците на домашни животни, в повечето европейски страни всеки, който отглежда животно и то е кастрирано, плаща много по-нисък данък за него, разказа управителката на приюта за бездомни кучета в Добрич Мария Великова. Той съществува от 2002-ра година и се стопанисва от Сдружението с нестопанска цел „Обич за обич“ и се финансира от "Германо-българска помощ за животните". За дейността на приюта и защо осиновяването на животни от него все още се смята за изключение, разказа още Мария Великова:
"Законът за защита на животните, който е приет през 2008-а година, освобождава от годишна такса собствениците на кастрирани кучета. Явно, че това не е достатъчен стимул".
По думите ѝ популацията от бездомни кучета се поддържа от домашните любимци, а не от скитащите по улиците.
Мястото за приюта на Мария Великова е предоставено безвъзмездно от Община Добрич, а финансирането на дейността се подпомага от добродетели, живеещи в Германия. Приютът има договор и със съседните на Добрич общини за извършване на кастрации на бездомните кучета там. В него работят 6 човека. Почти от самото му създаване, за любимците се грижи Николай Тодоров. Започнал е като на шега и така вече десет години спасява живота на стотици кучета, които ежедневно го даряват с любов.
За кучетата в приюта от години се грижи и ветеринарният лекар Татяна Илиева, за която работата именно тук е призвание и сбъдната мечта да работи на терен.
В момента в приюта се отглеждат около 200 кучета, всяко от тях си има име и собствена къщичка.
Мария Великова сподели, че осиновители почти няма, но за сметка на това всеки ден се появяват хора, които изхвърлят непотребните за тях кучета пред вратите на приюта.
Репортажа на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари миналата година, поскъпването е с близо 4%. Експерти обясняват ръста на цените с отпадането на..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. Четирима привърженици на..
420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата кампания е с превантивна цел, чрез прожекция на филма "Киберпрестъпност“ и е насочена към младежи от 9 до..
В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..
Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..
Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос. Доброволци оказват помощ на бездомните. Общините осигуриха отоплени зали за хората с ниски доходи, които..
Протестът на "Възраждане" беше провокация, която ескалира и се стигна до ексцесии . Това каза пред БНР Севим Али, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, която е част от парламентарното мнозинство, председател на Комисията по земеделие и храни в парламента. "Осъждаме действията на тази партия по отношение на преднамереното ескалиране на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..