“Ако съм виждал по-надалеч, то е било, защото съм бил стъпил на раменете на гиганти”. Брилянтният английски физик Исак Нютон перифразира по този начин думи, приписвани на средновековния монах Бернар от Шартр: “джуджетата виждат по-далеч, защото са стъпили на раменете на гиганти”. Всъщност, Нютон използва казаното от монаха, за да иронизира претенциите на свой опонент и така изразът остава в историята, често използван, за да подчертае, че евентуалните ни постижения налагат да осъзнаваме и признаваме заслугите на предшествениците, извървели пътя преди нас.
В момента на К2 има няколко десетки хора с различни възможности - не само физически, но и финансови, които искат да останат в историята като първите, осъществили зимно изкачване на втория по височина връх на планетата.
Изкачване на К2 в най-суровия сезон е един от последните нерешени проблеми на височинния алпинизъм. Досега е имало 7 експедиции през годините и в тях са участвали изключително подготвени алпинисти на много високо ниво. Ниските температури, обаче, съчетани с характерния за района джетстрийм - много силен вятър, са осуетявали до момента всички опити върхът да бъде изкачен през зимата. Най-голямата достигната височина е 7650 м, от Денис Урубко през 2003 г.
Тази година, заради Covid кризата Пакистан, Китай и Непал затвориха своите осемхилядници за чуждестранни клиенти, със съвсем малки изключения. От това сериозно пострада бизнесът с експедициите - основно препитание за местните хора. Така, в края на лятото стана ясно, че за намиращия се в Пакистан К2 се готви голяма комерсиална експедиция. С всяка седмица броят на участниците в нея набъбваше, а впоследствие се присъединиха още 3 екипа.
В момента под К2 е доста пренаселено, казва в интервю за БНР от Базовия лагер исландецът Джон Снори. Той, пакистанецът Али Садпара и 20-годишният му син Саджид Садпара бяха първите, които пристигнаха там и започнаха работа на терен.
Счита се, че за да е зимно едно изкачване, то трябва да е осъществено в рамките на астрономическата зима - между 21 декември и 1 март, така че предстои да видим колко от намиращите се под К2 хора ще издържат физически и психически на студа и трудностите, свързани с високата планина в зимни условия, както и дали ще бъде предприета атака на върха.
“К2 не е връх за клиенти” - казва Боян Петров, първият българин, изкачил К2. Това се случва на 31 юли 2014 г. Пет години по-късно Стефан Стефанов осъществява второто българско изкачване.
Преди това, през 2005 г. Боян Петров и Дойчин Боянов достигат 8150 м височина, но времето се влошава и атаката е прекратена.
“Ние бяхме от хората, които водехме въжето по маршрута за изкачването на този връх. Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - спомня си Дойчин Боянов.
По-рано, през 80-те години на миналия век има проучвателна българска експедиция на К2, която има за цел да събере информация за национална експедиция, но политическите промени през 1989 г. осуетяват провеждането й.
Що се отнася до зимните експедиции, то първата българска зимна експедиция на осемхиляндик се провежда преди 35 години, година след историческото изкачване на Еверест през 1984-а от Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. През зимата на 1985/1986 г. целта е Анапурна (8091 м).
"Това беше една цел далече над всичко, което беше правено до момента - стенно изкачване при зимни условия в Хималаите. Става дума за Южната стена на Анапурна - една огрномна стена, сложна за изкачване по всяко време" - казва Петко Тотев, треньор на експедицията и участник в нея. През зимата на 1988 и 1989 г. се провеждат още две български зимни експедиции, ръководени са от Методи Савов. И те не успяват да осъществят зимно изкачване на осемхилядник, но, ако трябва да се върнем към Нютон и цитата от него, полагат се основите, на които следващите поколения да надграждат, всеки - според възможностите си. Както е правено преди това. И преди това.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл по-горе.
Към интервюто с Петко Тотев и Методи Савов.
Към интервюто с Дойчин Боянов и Стефан Стефанов.
---
Гърция ще се включи в мисията на НАТО за охрана на въздушното пространство на страните в близост до Украйна и Русия, твърдят гръцки медии. Атина ще изпрати осем самолета F-16, които ще са базирани във военновъздушна база на НАТО до град Констанца на черноморското крайбрежие. Те ще патрулират заедно с румънски изтребители и такива от други..
Описват незаконни постройки на язовир "Огоста" край Монтана. В чашката на водоема са се обособили малки селища. Комисията е назначена със заповед на областния управител Калин Хайтов. Експерти от областна и общинска администрации, Напоителни системи, Басейнова дирекция - Плевен, РДНСК, РИОСВ, ИАРА и полицията от днес започнаха обход на бреговете..
Всички овце и кози, които ще бъдат изложени на Събора на овцевъдите в края на идната седмица край Лясковец, след края на събитието ще бъдат транспортирани към кланицата на месокомбината в Свищов. Разпореждането е на Агенцията по безопасност на храните, заради сложната епизоотична обстановка в Европейския съюз и съседните ни държави. Това е..
Миграцията към Великобритания е намаляла почти наполовина през миналата година, което обаче предизвиква опасения за недостиг на работници в някои ключови сектори. "Индипендънт" коментира, че спадът се дължи на намаляването на работници и студенти от страни извън ЕС. Около 431 хил. и повече хора са пристигнали в Обединеното кралство, отколкото..
Здравното министерство подготвя програма за домашно тестване за рак на дебелото черво и на маточната шийка. Тестовете ще бъдат безплатни и ще се раздават от личните лекари и регионалните здравни инспекции. Очаква се кампанията да започне през октомври. Жените между 25 и 65 години ще могат да се тестват самостоятелно вкъщи за рак на маточната..
Изявени дейци на науката и културата и общественици бяха отличени от президента Румен Радев с Почетния знак на държавния глава. За принос в утвърждаването на съвременната радиожурналистика държавният глава връчи почетния знак на президента на Божана Димитрова, обичан радиоводещ, част от основателите на програма "Хоризонт" на Българското..
Екипи на Дирекция "Аварийна помощ и превенция" ще охраняват децата от 17-а детска градина "Мечо Пух" в София, когато имат занимания навън. Причината е, че врани са нападнали учителка от детската градина, която е била хоспитализирана. Според директорката не е безопасно за децата, когато играят на двора. Какви мерки още са взети - информира..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..