Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за заснемането на първите филми у нас

Петър Кърджилов
Снимка: личен архив

Д-р Петър Кърджилов е изследовател на българското кино, архивист, журналист и писател, доктор на изкуствоведските науки. В началото на творческия си път е писал фантастични разкази, някои от които е издал в книги. След това се е отдал на изучаване историята на българското кино. Има издадени 23 книги, като половината от тях са посветени на историята на българското кино.

"Да се ровите в стари вестници, стари документи, стари мемоари, за да откриете нещо, което е интересно на вас, но би трябвало да бъде интересно и за другите, които обичат българското кино, е наистина черен труд, много често през тези 40 години ми се е искало да зарежа всичко и да го хвърля в Перловската река, но не съм го правил, защото винаги провидението по някакъв начин ми е давало знак да продължа, което ми е помагало да открия нещо ново, да попадна на някакви данни, които ме отвеждат към други и това ми е донесло вътрешно удовлетворение". Това сподели пред БНР д-р Петър Кърджилов. 

През 1896 година е заснет първият филм на Балканския полуостров у нас. Това се случва на пристанището във Варна. Англичанинът Чарлс Нобъл и шотландецът Джон Макензи в периода 1903-1905 година заснемат първата поредица от филми в България.

При избухването на Илинденското въстание през 1903 американецът Чарлс Ърбан, който има своя продуцентска компания в Лондон, изпраща оператора Чарлс Нобъл да заснеме мигове от въстанието.

"Нобел пристига в България през октомври, не може да премине границата, защото оттатък се води гражданска война, но въстанието, бунтът са изтлели и няма какво да заснеме, но той не се предава и започва да обикаля българо-турската граница, снимайки филми в Самоков, Рилския манастир, Дупница, в Кюстендилско. Около Рилския манастир той попада на няколко чети, които се връщат от Македония, които са чети на Върховния македоно-одрински комитет и с тях той инсценира няколко филма, в които се показват боеве и престрелки с турците, които впечатляват много английската аудитория. В Самоков и в Рилския манастир той се сблъсква с бежанската неволя, тогава десетки хиляди българи тръгват на север към България, търсейки спасение след разгрома на въстанието, така че той запечатва и тези мигове", подчерта д-р Петър Кърджилов в предаването "Нощен Хоризонт".

Д-р Петър Кърджилов е завършил Висшия институт за театрални изкуства "Кръстьо Сарафов" (днес - НАТФИЗ) през 1980 г. със специалност "Кинознание", дълги години е работил в Българската национална филмотека, в Националния съвет за радио и телевизия, в Българската национална телевизия, асоцииран член е на сектор "Екранни изкуства" към Института за изследване на изкуствата при БАН.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Терзиева и Валентин Григоров

С Венета Терзиева от Кашина до Берлин

Една непозната за мен досега, прекрасна и увлекателна авторка ме грабна с книгата си с разкази " От Кашина "ми от дек", Венета Терзиева, родом от това селце. Покани ме на представяне на книгата си в София, заедно с любимия Валентин Григоров - поет и бард. Останах повече от приятно изненадана като започна прочита на неин разказ. Книгата..

обновено на 20.10.24 в 10:21
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38
 Калина Томова

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.  Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традици я. Като изследовател, Калина..

публикувано на 16.10.24 в 14:40
Стефан Вълдобрев и Пламена Бачийска

Стефан Вълдобрев: Заобичах много повече България, природата ѝ, красотата ѝ и хората!

Стефан Вълдобрев , актьор, композитор, музикант, певец и филмов режисьор е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Познавате Стефан Вълдобрев от театралната сцена, от киното, както и от концертите му с "Обичайните заподозрени". В едно интервю той казва: "За мен обиколките из България са като зависимост. Обичам страната,..

публикувано на 16.10.24 в 10:47