Наводнени къщи, залети пътища, разрушени мостове и водопроводи, скъсани диги. Това са част от последствията след водното бедствие в Благоевградска област, която пострада от приливните вълни на реките Струма и Места и от контролираното изпускане на язовирите. Най-сериозно засегнати са общините Гоце Делчев, Хаджидимово, Сатовча, Банско, Сандански, Благоевград, а малката община Струмяни обяви частично бедствено положение.
Сигналите на живеещите в наводнените селища хора за разрушени диги и безконтролно експлоатиране на реките за добив на баластра и пясък, доведоха на място премиера Бойко Борисов, а вчера Върховната административна прокуратура се самосезира и назначи проверка.
Могат ли да се предотвратяват щетите от водното бедствие, които в момента комисии, назначени от кметовете по места, описват, за да искат финансова помощ от Междуведомствената комисия към Министерския съвет?
Тя разказа пред БНР, че заедно с Природен парк „Персина“ в Белене са били отделени територии, в които при високи води се практикува контролирано навлизане на водата.
„Получават се едни прекрасни водни огледала. Това нещо работи вече няколко години."
Инж. Димитрова посочи, че това е направено в период с големи дъждове.
Какъв е механизмът? Когато има контролирано заливане, водата се насочва към определените територии.
Най-големият ефект е, че ще се залива предварително определена територия, която в летния период може да се използва за напояване, така няма да се заливат къщи и земеделски земи от късането на дигите на произволни места.
Трябва да се разработи проект, който да определи наклоните, мястото, което ще се залива, откъде ще се пуска водата, обясни Людмила Димитрова в предаването „Преди всички“. Трябва да се видят нивата и къде колко трябва да се изкопае, да се определи територия за контролирано заливане, за да има оттичане, допълни ландшафтният архитект.
Димитрова даде пример с практиките в Гърция, където много рационално се използват придошлите води. Проектът не е толкова сложен, категорична е тя.
От една страна определените територии се „жертват“, но от друга страна те са спасение за бъдещето, защото ни очакват и други подобни катаклизми.
И за Струма, и за Места това е напълно възможно, посочи Людмила Димитрова.
Реките трябва да се прочистват само от храсти и боклуци, но не и от големите дървета, които са естествена дига и намаляват силата на прииждащата вода, изтъкна още специалистът и определи като грешка изсичането на такива дървета по поречията заради разчистването на речните корита.
Ландшафтният архитект декларира готовност за участие в официални проекти на институциите в тази насока, „само и само да се прекрати това нещо и да се тръгне по един правилен път“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..