Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ландшафтният архитект Людмила Димитрова:

Има работещи модели за контролирано заливане - защо не се прилагат у нас

Създадена система за предотвратяване на наводнения има само в Белене

Снимка: БГНЕС

Наводнени къщи, залети пътища, разрушени мостове и водопроводи, скъсани диги. Това са част от последствията след водното бедствие в Благоевградска област, която пострада от приливните вълни на реките Струма и Места и от контролираното изпускане на язовирите. Най-сериозно засегнати са общините Гоце Делчев, Хаджидимово, Сатовча, Банско, Сандански, Благоевград, а малката община Струмяни обяви частично бедствено положение. 

Сигналите на живеещите в наводнените селища хора за разрушени диги и безконтролно експлоатиране на реките за добив на баластра и пясък, доведоха на място премиера Бойко Борисов, а вчера Върховната административна прокуратура се самосезира и назначи проверка. 

Могат ли да се предотвратяват щетите от водното бедствие, които в момента комисии, назначени от кметовете по места, описват, за да искат финансова помощ от Междуведомствената комисия към Министерския съвет? 

Един от доказалите своя ефект методи е така нареченото контролирано заливане на територии при високи води на реките. В България това е направено само на едно място. Ръководител на проекта е ландшафтният архитект Людмила Димитрова. 

Тя разказа пред БНР, че заедно с Природен парк „Персина“ в Белене са били отделени територии, в които при високи води се практикува контролирано навлизане на водата. 

Получават се едни прекрасни водни огледала. Това нещо работи вече няколко години."

Инж. Димитрова посочи, че това е направено в период с големи дъждове.

Какъв е механизмът? Когато има контролирано заливане, водата се насочва към определените територии.

Снимка: БГНЕС

Най-големият ефект е, че ще се залива предварително определена територия, която в летния период може да се използва за напояване, така няма да се заливат къщи и земеделски земи от късането на дигите на произволни места. 

Трябва да се разработи проект, който да определи наклоните, мястото, което ще се залива, откъде ще се пуска водата, обясни Людмила Димитрова в предаването „Преди всички“. Трябва да се видят нивата и къде колко трябва да се изкопае, да се определи територия за контролирано заливане, за да има оттичане, допълни ландшафтният архитект. 

Димитрова даде пример с практиките в Гърция, където много рационално се използват придошлите водиПроектът не е толкова сложен, категорична е тя.

От една страна определените територии се „жертват“, но от друга страна те са спасение за бъдещето, защото ни очакват и други подобни катаклизми.

И за Струма, и за Места това е напълно възможно, посочи Людмила Димитрова.

Снимка: БГНЕС

Реките трябва да се прочистват само от храсти и боклуци, но не и от големите дървета, които са естествена дига и намаляват силата на прииждащата вода, изтъкна още специалистът и определи като грешка изсичането на такива дървета по поречията заради разчистването на речните корита. 

Ландшафтният архитект декларира готовност за участие в официални проекти на институциите в тази насока, „само и само да се прекрати това нещо и да се тръгне по един правилен път“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15