Над половината от американците и всеки осми републиканец смята, че президентът Доналд Тръмп трябва да бъде съден за щурма на Капитолия на 6 януари. Петима души загинаха тогава. Въпреки това Тръмп продължава да има твърда подкрепа от републиканците за фалшивите му твърдения за президентския вот през ноември.
В последната седмица от мандата си Тръмп успя да влезе в историята и с това, че е първият американски президент с два импийчмънта. След такова политическо фиаско трудно някой отвъд океана може да си представи как Тръмп възкръсва като феникс и се завръща отново в голямата политическа игра. Отворен остава обаче въпросът, дали с Тръмп си отива и тръмпизмът. Политическият спектакъл във Вашингтон се разиграва дни преди Джо Байдън да встъпи в длъжност и заплашва да сложи прът в колелата на новата администрация.
Какви са тънките сметки на политиците от двете страни на политическия спектър - демократи и републиканци, кои са печелившите стратегии в момента и има ли сребърен куршум, който да излекува американското общество от ерата Тръмп? Тоня Димитрова разговаря с президента на Алианса ЕС-САЩ Ричард Кремър:
Много хора се питат защо е необходим този импийчмънт на Доналд Тръмп - той така или иначе си тръгва, остават само няколко дни до края на мандата му?
"Тези, които смятат, че е необходим, вярват, че така ще бъде даде ясен сигнал какво се случва, когато едно крило на властта се опитва да установи контрол върху другото. Толкова много негодувание има в момента от двете страни на политическия спектър! И това се дължи на факта, че президентът наистина подтикна една тълпа, която се опита да попречи на Конгреса да гласува изборните резултати. И ако това не е опит на изпълнителната власт да установи контрол върху законодателната - тогава не знам какво е. Това е голямата причина за този импийчмънт.
Но неотдавна бях в Аризона - традиционно републикански щат, и това, което успях да установя в разговор с мои роднини, които са гласували за президента Тръмп - е, че те са гневни, яростни. До такава степен, че не искат да коментират случилото се. И много американци, които са републиканци, смятат, че беше пресечена червена линия".
Споменахте привържениците на Доналд Тръмп - проучванията показват, че много от тях продължават да вярват в него, убедени са, че изборите са били откраднати. С този импийчмънт може би Тръмп като политическа фигура беше убит, но убит ли е и тръмпизмът?
"Има много влиятелни хора, които са заинтересовани Републиканската партия да си върне Белия дом през 2024 година, защото са изплашени до смърт как би изглеждало едно управление начело с Камала Харис. Тези хора обаче вярват, че ако президентът Тръмп остане във фокуса на общественото внимание през следващите 3-4 години и успее да си осигури номинация за президент, ще съсипе напълно партията.
Това е само теория, но най-вероятно някои сенатори и конгресмени са убедени, че импийчмънтът е най-бързият начин да го разкарат от сцената, ако въобще могат да понесат политическото бреме от това. Но може би пък и прекалено много мисля за стратегии.
А за тръмпизма и дали това е краят му - не мисля. Има такъв култ към личността на Тръмп, че би било трудно да бъде заличен скоро. Освен това няма политик, който да е показал, че може да влезе в ролята на Тръмп, да установи връзка с неговите привърженици и да каже - аз ви познавам и знам какво ви тревожи.
А що се отнася до статуквото във Вашингтон - мисля, че ролята на Тръмп в консервативната общност ще зависи от това какво ефирно време му дава "Фокс нюз". Тази телевизия може да реши, че тръгва в друга посока, иска нови истории, нови дискусии, нови политически личности. Но пък могат да решат и да продължат да го отразяват. Тогава Тръмп ще има присъствие дори и да е извън Белия дом".
Още Джо Байдън дори не е встъпил в длъжност, а американските медии вече правят предположения кои републиканци ще се кандидатират през 2024 година - спряга се името на Майк Пенс, на Тед Круз… А много републиканци бързат да се дистанцират от Тръмп. Изглежда като, че ли републиканците са на кръстопът - ще продължат ли с философията и доктрината, представена от него или ще направят завой в политиките си?
"Не мисля, че има потенциален републикански кандидат, който да заложи на философията на Тръмп и да очаква, че това ще е печеливш залог. Резултатът от последните президентски избори показа именно това - в много щати републиканците, които не гласуваха за Тръмп, обърнаха гръб на своята партия именно, защото искат различен кандидат.
По моя оценка, техният кандидат трябва да е олекотен вариант на Тръмп - човек, който го е подкрепял, но не е бил толкова шумен или пък не е подкрепял публично най-спорните президентски политики.
Сенатор Том Котън от Арканзас според мен показа точно това - ако погледнем как е гласувал през годините - той просто се опитва да оцелее в едно политическо минно поле. Същото важи за Марко Рубио от Флорида - щат, който ясно подкрепи президента Тръмп, поне републиканците там. А сенатор Рубио е подкрепян именно от привържениците на Тръмп.
Тези хора оставят следа, но едва ли печелившата формула за тях ще е да минат на следващо ниво на тръмпизма. Само Тръмп може да го направи. А и към този момент американските гласоподаватели не показват, че са особено ентусиазирани от подобна перспектива, с изключение на твърдото ядро привърженици на Тръмп".
Сега погледът е насочен към Сената, който няма да се събере преди 19 януари. Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси не обяви, кога ще внесе обвиненията срещу Тръмп в Сената. Защо не бърза тя и какво очаквате да се случи?
"Мисля, че не се бърза, защото лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл показа, че ще остане твърд и че процесът за импийчмънт няма да започне преди церемонията по встъпване в длъжност на новия президент. Иначе съм уверен, че Нанси Пелоси предпочита да изпрати обвиненията по-скоро.
Това, което Макконъл се опитва да постигне, е политически много проницателно. Ако президентът реши в оставащото си време в Белия дом да активира своите привърженици с цел да се задържи на власт, Макконъл може веднага да свика Сената извънредно и да даде начало на процеса за импийчмънт. Сложно би било и логистически трудно осъществимо, но важното е, че той може да дръпне спусъка, така да се каже. И всъщност това е като намордник за Тръмп - да му пречи да се изкушава повече да смята, че не е загубил изборите".
А очаквате ли Сенатът да гласува срещу Доналд Тръмп?
"Прагът е много висок - трябват 67 гласа от общо 100. Прогнозата ми е, че най-много шестима, или дори петима, сенатори републиканци ще гласуват "за" импийчмънт. Остават още доста до 67. Но не е невъзможно. Важно е да се подчертае, че Мич Макконъл обяви публично, че още не е решил как ще гласува.
Ако той реши да даде вот против Тръмп, това ще насърчи и много други републиканци да постъпят по същия начин и евентуално след това да подкрепят блокиране на бъдеща нова президентска кандидатура на Тръмп. Ако за импийчмънт на президента гласуват две трети от сенаторите, може да последва дебат и вот за забрана той да заема какъвто и да е държавен пост занапред. За това вече ще е необходимо само обикновено мнозинство".
Вотът в Сената ще се случва още в самото начало на мандата на Джо Байдън, а знаем, че първите 100 дни са изключително важни - няма ли това да попречи на гласуването на номинациите за членове на кабинета му, мерките срещу Ковид и за икономическо възстановяване?
"Да, импийчмънтът може да е пречка. Иска ми се да вярвам, че по-трезвите умове сред републиканците в Сената осъзнават, че няма да си направят услуга, ако продължават да поддържатдеструктивната тактика на президента Тръмп при постепенното му сбогуване с поста.
Американското общество няма да гледа с добро око на републиканците, ако се опитват да попречат на новия президент да свърши това, заради което е избран - да намери отговор на причинените от КОВИД икономически проблеми и на самата пандемия".
Създава ли импийчмънта разделение повече, отколкото да помага на американското общество?
"Колкото по-дълго Сенатът отлага обсъждането на импийчмънта, толкова повече гневът, който американците изпитват сега, ще отслабва. В момента повечето смятат, че действията на Доналд Тръмп от миналата седмица са достатъчни, за да бъде подложен той на импийчмънт. Емоционалният шок и гневът ще намалеят обаче с времето и тогава процесът в Сената ще има разединяващ ефект върху обществото".
В сряда Джо Байдън встъпва в длъжност - мотото на церемонията на Капитолия е „Обединена Америка“ - какво искат да чуят американците от новия президент?
"Байдън има предимството на своята лична история - идва от нищото, роден в Скрантън, Пенсилвания, не е от семейство с привилегии, неговият житейски път докосва американците.
Каквото и да каже на 20 януари, то ще е водещото за американците. Голяма част от битката се печели с това, което си като личност преди да застанеш пред микрофона. И смятам, че той спечели, защото повечето американци го усещат като човек, с когото могат да се свържат, на когото могат да се доверят.
Разбира се, това не отговаря изцяло на въпроса ви, но просто не зная кое ще е сребърният куршум - какво би могъл да каже, което изведнъж да започне да лекува раните. Новоизбраният президент трябва да се съсредоточи върху търсенето на решения на кризите, с които се сблъскваме, вместо да преследва амбициозен дневен ред да промени Америка социално и икономически. Това може да стане и по-късно.
Всичко опира до въпроса дали Байдън ще има достатъчно търпение и дали ще има възможност да контролира прогресивното крило на демократите и да им каже - вижте имаме по-големи проблеми за решаване в момента от премахването на субсидиите в енергетиката. Ако успее да го направи, Джо Байдън ще успее и да запази доверието на американския народ до края на мандата си".
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..