Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Шопов: Медийното присъствие на Китай в Югоизточна Европа нараства

Владимир Шопов
Снимка: БНР

Медийното присъствие на Китай в Югоизточна Европа, включително и в България, значително е нараснало през последните десетина години. Това се случва, като част от многоходовата стратегия на Пекин за отваряне към света, като реакция на глобалната криза от 2008-а година. До този извод стига политологът Владимир Шопов в изследване, публикувано от медийната програма на фондация "Конрад Аденауер".

"В рамките на едно десетилетие Китай осъществява една доста експанзионистична политика. В областта на медиите това присъствие може да бъде видяно по няколко линии - най-очевидната е нарастващото съдържание в медиите от Югоизточна Европа, което все повече е генерирано от китайски източници", обясни Шопов пред БНР и добави, че фокусът на публикациите е идеята и образът на страната като икономически партньор, който предоставя множество инвестиционни и търговски възможности:

"Като партньор, който не задава много въпроси, за разлика от други държави и не поставя особени изисквания, свързани с начина, по който функционира икономиката".

По думите му нарастващата активност в областта на медиите на Китай в региона е един елемент от концепция за цялостно присъствие на страната в цяла Югоизточна Европа и конкретно в Западните Балкани:

"Би трябвало да добавим и нарастваща активност в културната сфера, в институционалните комуникации, дори и в междупартийното общуване, което за много хора може би би било известна изненада". 

Според него все повече Китай присъства и в дигиталната реалност в Европа:

"През последната година почти всички китайски посланици в региона имат свои фейсбук страници".

Политологът обясни, че има създадено впечатление, че Китай инвестира в Югоизточна Европа, но посочи, че повечето от тези средства са дългове, които се теглят от държавите от региона, а не са преки китайски инвестиции, това са заеми, които трябва да се връщат при много неизгодни условия:

"В Сърбия, в Черна гора и в Босна медиите са под непрестанен натиск да не отразяват различни проблеми, свързани с неспазване на трудово законодателство и с неспазването на стандарти за опазване на околната среда". 

Шопов обобщи, че Китай създава една цялостна медийна екосистема, която има все повече структури и е все по-активна в глобален мащаб, създава все повече местни партньорства и търси начини да работи с медийните организации в различните държави:

"Това има и позитивни страни, но да не забравяме, че тази медийна среда е до голяма степен отражение на един авторитарен политически режим, който преследва своите интереси и не просто предоставя информация, а се опитва да предотвратява задаването на сериозни въпроси за присъствието на страната в отделните държави".

По думите на политолога безплатната информация има своята медийна и публична цена. Според него това поставя доста въпроси пред регулаторните медийни органи в държавите от региона.

Интервюто на Весела Владкова с Владимир Шопов в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Александър Вълков

Ново ръководство на УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен

Университетската болница в Плевен "Д-р Георги Странски" има ново ръководство. След проведен конкурс, изпълнителен директор стана доц. д-р Александър Вълков , известен и уважаван специалист по УНГ . Досега той беше началник на Клиниката "Уши, нос, гърло". УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен е най-голямата болница в Северна..

публикувано на 01.07.24 в 16:11

Две руски области обявиха извънредно положение заради горски пожари

Две руски области обявиха извънредно положение заради горски пожари. Губернаторът на отдалечената сибирска област Тува заяви, че бушуват 23 горски пожара с обща площ около 1700 хектара в труднодостъпни планински райони.   В руския Далечен изток, в Якутия, също беше обявено извънредно положение. Там има регистрирани 107 пожара на над 330 хиляди хектара.

публикувано на 01.07.24 в 16:04

Големи пожари на гръцките острови Хиос и Кос

Гръцките противопожарни служби днес се борят с големи пожари, които избухнаха на островите Хиос и Кос в източната част на Егейско море.  Премиерът Кириакос Мицотакис предупреди, че страната е изправена пред перспективата за труден летен сезон по отношение на риска от пожари, съобщи "Асошиейтед прес".  Службите за гражданска защита издадоха..

публикувано на 01.07.24 в 15:59
Исмаил Кадаре

Почина известният албански писател Исмаил Кадаре

На 88-годишна възраст почина известният албански писател и драматург Исмаил Кадаре. Той е издъхнал в болница в Тирана след сърдечен удар, пише "Ройтерс", като се позовава на местни медии.  Агенцията отбелязва, че Кадаре е изтъкната фигура в албанската и международната литература, която през творчеството си се е противопоставила на комунистическото..

публикувано на 01.07.24 в 15:55
На терена в кв. Горна баня министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева (в центъра) и служебният премиер Димитър Главчев (вляво) провериха напредъка на дейностите по събарянето на старите сгради и разчистването на терена за строеж на Национална детска болница - 1 юли 2024 г.

Изграждането на новата детска болница няма да се забави заради обществените поръчки

Изграждането на новата детска болница няма да се забави заради обществените поръчки, увери служебният министър на здравеопазването Галя Кондева. Тя и служебният премиер Димитър Главчев провериха събарянето на старите сгради и разчистването на терена на Националната детска болница. Обществена поръчка за проект на детска болница - септември, осигурени..

публикувано на 01.07.24 в 15:52

Подписка против изграждането на хранилище за ядрени отпадъци в монтанското село Сумер

Подписка против изграждането на хранилище за ядрени отпадъци стартира в Монтана. Според информацията вариант за съхранението на високоактивни ядрени отпадъци от АЕЦ "Козлодуй" е село Сумер. Жителите на Сумер са притеснени, че в района на селото може да се съхраняват отпадъци от работата на ядрената централа в Козлодуй. Според бившия кмет на..

публикувано на 01.07.24 в 15:48

Защо аптеки се готвят да спрат работа със Здравната каса?

Фармацевти се готвят да спрат изпълнението на рецепти по Здравна каса , заради планираната промяна в начина, по който им се заплаща за това. На 4-ти юли, четвъртък,  изтича общественото обсъждане на промените, предложени от здравното министерство. Те имат за цел да оптимизират разходите на Здравната каса и да улеснят пациентите с предписването..

публикувано на 01.07.24 в 15:44