„Ваксините създават изкуствен активно придобит имунитет. Той би трябвало да е сходен по механизми с този, който се създава след преболедуване от естествената инфекция. Не знаем колко ще продължи имунният отговор след ваксиниране“. Това поясни пред БНР клиничният имунолог проф. Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив, координатор на Експертния съвет по клинична имунология и член на Националния ваксинационен щаб.
По думите ѝ трябва да се преценява индивидуално дали хората, прекарали инфекция от Covid-19, трябва да се ваксинират. Зависи от давността на инфекцията.
„Не съветваме ваксиниране на преболедувалите преди третия месец след излекуването им“.
В предаването „12+3“ проф. Мурджева допълни:
„Страничните реакции след ваксиниране могат да бъдат локални и системни. Към локалните се отнасят болката около мястото на инжекцията, дискомфорт, зачервяване, леко подуване. Системните са свързани с умора, отпадналост, повишена температура. Най-сериозните усложнения, описани до момента, са свързани с появата на анафилактичен шок. Затова препоръките са ваксинираният да остане 15-20 минути на мястото, където е направено ваксинирането, за да се реагира, ако се наложи. Що се отнася до леталния край, липсват ясни доказателства дали ваксинирането е допринесло за смъртния изход, или той е причинен от някакво заболяване. Двете ваксини у нас - на „Пфайзер“ и на „Модерна“, са получени по изключително пречистена технология. Евентуална алергична реакция може да бъде предизвикана от добавките към ваксините“.
Има пояснения при кои случаи не трябва да се прилага ваксината - при остър период на инфекция, при хора с тежки заболявания или с имунни дефицити, при някои онкоболни пациенти.
„Липсват завършени проучвания от независими източници за някои заболявания. Не се съобщава дали са ваксинирани и проучени болни с автоимунни заболявания, бременни жени, онкоболни... Не са провеждани проучвания за взаимодействие на ваксините с други лекарства. Съобщава се, че трябва да се прилагат внимателно при лица с антикоагулантна терапия“.
Проф. Мурджева уточни, че ще има малка група ваксинирани, които е възможно да са заразени със SARS-CoV-2 и да развият заболяването до две седмици след поставянето на ваксината, „но това е така, защото организмът им няма да има все още създаден имунен отговор“.
Интервюто с проф. Мариана Мурджева можете да чуете в звуковия файл.
Великобритания обяви пакет военна помощ за Украйна за следващата година на стойност 225 милиона паунда, предаде Франс прес. Помощта включва дронове, лодки и системи за противовъздушна отбрана. Решението беше обявено, след като британският министър на отбраната Джон Хийли посети Киев в сряда и разговаря с украинския си колега Рустем Умеров. Хийли..
След разгорещени тридневни дебати късно снощи парламентът на Кипър одобри държавния бюджет за 2025 г. Основните параметри, на които той се базира, са за силен темп на икономическия растеж, по-големи социални разходи, увеличаване на излишъка и намаляване на публичния дълг. Бюджетът за догодина е "балансиран, фокусиран върху развитието и..
Лидерите на ЕС и Западните Балкани одобриха декларация, в която се казва, че двете страни ще ускорят и задълбочат още повече взаимодействието си по политическа линия и в сферата на отделните политики. В документа се подчертава, че ЕС ще продължи да подобрява колективната киберсигурност в сътрудничество с партньорите от Западните Балкани, като те ще се..
Животновъдите в петте животновъдни обекта във Велинград не признават и пробите от европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция, която потвърди положителните проби за чума по животните. Това заяви адвокат Яничка Методиева пред временната комисия за установяване на фактите за констатираните огнища на чума по дребните животни:..
Франция обвини Русия, че се опитва да манипулира френски и други европейски инфлуенсъри в социалните мрежи, като заяви, че Москва използва разнообразни и бързо развиващи се тактики за цифрова намеса, съобщава Франс прес. "Разполагаме с доказателства, които потвърждават, че Русия се опитва да манипулира инфлуенсъри и в европейски държави, включително..
Кметовете искат повече пари за компенсации на ръста на минималната работна заплата от следващата година. Повече средства са нужни и по Националната програма за общински проекти. Това заяви кметът на Монтана Златко Живков като член на Управителния съвет на Сдружението на общините (НСОРБ). Общините в България ще получат следващата година 8,8 милиарда..
Жители на район "Искър", кметът на София Васил Терзиев и депутати от "Продължаваме промяната" се присъединиха днес към протеста пред Столична община срещу отстраняването на кмета на район “Искър” Ясен Русев. Върховният административен съд остави в сила решението на Административен съд София-град, което отменя решението на Общинската..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..