Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хореографът Красимир Савов и българските обичаи в Шуменско

Групата за автентичен фолклор „Дядо Драгой” в с. Драгоево
Снимка: Фейсбук - Красимир Савов

Красимир Савов от Шумен е хореограф, педагог автор на танци, ръководител на фолклорни състави, изследовател на българските традиции и обичаи.

Интересът към народните традиции се е оформил в детството му, тъй като е израснал в село Янково при баба си и дядо си.

"Още от малък баба ми ме водеше на спявките, които те пееха и още оттогава аз знам песни, които и до ден днешен не мога да забравя и съм ги пял", каза в предаването "Нощен хоризонт" Красимир Савов.

Той е бил хореограф на Ансамбъл "Шумен", който представя основно традициите от Шуменска област.

"Шуменска област представлява конгломерат от нееднородни групи. В северната част е влиянието на Добруджа, в частта към Варна преобладават Варненските чети, в Преславския, Смядовския край са типичните танци, които идват от Тракия, и всичко това има симбиоза на преплетен фолклор, всеки го е перифразирал според това къде живее и се получава нещо много интересно. Това много ми помогна в изследователската дейност - да издирвам обичаи и много от тях съм ги издирил и до ден днешен ги поставяме в състава за автентичен фолклор "Дядо Драгой", допълни Красимир.

Красимир Савов                                   Снимка: Фейсбук - Красимир Савов

Красимир Савов е роден в Шумен. Завършил е Института за музикални и хореографски кадри в град София и Академията за музикално-танцово и изобразително изкуство в град Пловдив. През 1979 г. започва работа като хореограф в Ансамбъла за народни песни и танци “Шумен“. През 1987 г. става негов главен художествен ръководител. В същото време ръководи и детския танцов състав “Веселяче“ към Окръжния пионерски дом. От 1993 г. е хореограф на ансамблите “Звънче“ и “Мадара". През 2000 година Красимир Савов създава групата за автентичен фолклор “Дядо Драгой” в с. Драгоево. Тази група със своето творчество става "номер едно" в България и има много сериозни успехи и отличия в чужбина.

Борис Вълков е хореограф, учител и вдъхновител на Красимир Савов:

"Особено впечатление направи, за което аз чух по радиото, за първата му дипломна работа, която направи в нашия колектив, а именно сценичната разработка на народния обичай "Как се чука чер пипер". Аз наблюдавах как работи той в нашия ансамбъл, как го поставя този танц. Имах намерение в някои моменти да му помогна със съвети, но се оказа, че той няма нужда от моята помощ, защото беше добре подготвен, до детайли изработи своите желания и намерения, танцът стана много хубав", подчерта Борис Вълков.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02