Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хотелиери и ресторантьори от Велико Търново искат рестарт на бранша от февруари

Предстои преброяване на оцелелите, над 100 фирми от областта продават бизнеса си

Снимка: Ани Петрова

Хотелиерите и ресторантьорите в област Велико Търново се присъединяват към искането на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за рестарт на бранша в началото на февруари. Бизнесът настоява и за незабавно изплащане на държавните помощи и компенсации към засегнатите бизнеси. Сериозен проблем има и със загубата на кадри. 

Туризмът е основният бизнес в Еленския Балкан. Сред засегнатите от икономическата криза, породена от пандемията, е Иван Трухчев, който е в бизнеса с хотели и ресторанти повече от две десетилетия. За разлика от много свои колеги, той е успял да запази персонала си. 

„Не сме освобождавали все още хора. Ползваме част от мерките, които предоставя страната, но е много трудно. Обаждат се клиенти, ние връщаме клиенти, които искат да гостуват при нас. Просто моментът е много специфичен“. 

В областната организация на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация нямат точни данни за фалиралите бизнеси в региона при второто затваряне на заведенията. Тепърва предстои преброяване на оцелелите, коментира ресторантьорът Петър Стефанов, председател на областната структура на браншовата организация във Велико Търново.  

„Може би това ще го разберем след като ни отворят заведенията. Тогава ще видим колко ще отворят и колко няма да отворят. Със сигурност зная, че има заведения, които вече са фалирали и са ударили ключа завинаги, особено по-малките заведения по по-малките градове. Има много заведения, които няма да отворят повече“.  

Снимка: БГНЕС

Мерките на държавата пораждат допълнително разделение между малките и големите в бизнеса, което създава още повече проблеми, смята Иван Трухчев от Елена. 

Те дават преференции на големите хотели, които имат повече леглова база и си ползват ресторантите. Специално единият ни обект, който е в града, в Елена, хотелската част е малка, а механата е голяма и като отворим, трябва един да стои и да връща чуждите клиенти, които не са гости на хотела и затова ние не отваряме. Всичко е направено за големите хотели“.  

Туристическият бизнес не се чувства подкрепен, въпреки че генерира над 15% от брутния вътрешен продукт, изтъква ресторантьорът Петър Стефанов. По думите му изплащането на парите по одобрените мерки се забавя много.

„Държавата е абсолютно неадекватна във всяко едно отношение. Реално нищо не е направено. Тези хора са изключително далече от реалния живот, не знаят какво е естеството на нашия бизнес. Настояваме незабавно да бъдат преведени парите по подпомагане на хората, останали без работа. Престъпление е да оставиш млади хора, работещи, плащащи осигуровки, да ги оставиш на произвола на съдбата през зимните месеци вече трети месец. Моите служители от 27 ноември са получили единствено едни 24 лева и то преди няколко дена. Бавят се също помощите за фирмите. Изискват от нас да си платим абсолютно всички задължения. Ние нямаме никакви задължения към държавата, а още не са ни превели помощите, които ни се полагаха от първия локдаун от март и април месец“. 

Дори да отворят заведенията в началото на февруари, за много от тях това ще е невъзможно, защото персоналът е загубен, посочва друг проблем Петър Стефанов, председател на БХРА във Велико Търново. 

„Те повечето си смениха бранша. Как ще възстановим ние след това работните места, откъде ще вземем хора? Отидоха да работят в други сектори и това са хора, обучавани с години. Имам хора, които са работили при мен от 20 години, знаят абсолютно всичко и в един момент казват: „Сори, ама ние повече така не можем. Имаме семейства, от някъде трябва да изкарваме пари“. Станаха шивачки, станаха пазачи по разни обекти. Смениха бизнеса просто. Какво ще правим ние? Откъде ще намерим хора да възстановим нашата дейност?“  

Проверка в сайтовете за корпоративни продажби показва, че над 100 фирми в област Велико Търново са обявили бизнеса си за продажба. Преобладават основно хотели, къщи за гости и заведения, има транспортни фирми и селскостопански производители. Цените на бизнесите в туризма са от 30 хиляди евро до близо 400 хиляди евро.  

Чуйте и звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Троянова

Нов метод за "виртуална биопсия" на кожни тумори се тества у нас

Нов неинвазивен метод за диагностика на кожни тумори се тества в България. Оптичната „виртуална биопсия“ позволява анализ на кожата в реално време, без болка и без риск от белези Нов оптичен метод за диагностика на кожни тумори, известен като „виртуална биопсия“, вече се прилага към университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“ в София. Това съобщи..

публикувано на 09.11.25 в 05:15
Людмила Зафирова

Роботика и виртуална действителност подпомагат възстановяването след инсулт

Терапия с роботика и виртуална действителност подпомага възстановяването след инсулт Терапия с роботизирани устройства и виртуална действителност се използва у нас като съвременен метод за възстановяване на пациенти след инсулт. Това обясни физиотерапевтът Людмила Зафирова. Последиците от инсулта често включват затруднено движение, пареза на крайници,..

публикувано на 09.11.25 в 05:10

Професор Маразов представи новата си книга "Тракийски мистерии и владетели”

Историкът проф. Иван Маразов представи новата си книга "Тракийски мистерии и владетели”.   Той е проучил вярванията на древните траки, валидни и днес.   "Най-актуално сигурно е вярата, увереността в бъдещето. За съжаление ние живеем в един такъв свят, който дава много малко надежди. Аз съм на тая възраст и съм уплашен, че мога да преживея две..

публикувано на 09.11.25 в 05:05
Андон Балтаков

Андон Балтаков: Мамдани се фокусира върху икономиката и благосъстоянието на американците

"Зохран Мамдани успя да стане кмет на Ню Йорк с последователност и много ясни, кратки и точни послания" . Това каза пред БНР нюйоркчанинът Андон Балтаков , журналист и бивш генерален директор на Българското национално радио: "Икономиката отново се оказа един от големите препъни камъни за всеки един от политиците, чиито имена са записани в..

публикувано на 08.11.25 в 14:28
Ракета-носител на ядрени бойни глави, изстреляна от Северна Корея

Дарил Кимбъл: Нито САЩ, нито Русия имат причини да възобновяват ядрените опити

Светът е изправен пред най-рязкото влошаване на ядрената сигурност от края на Студената война. От едната страна е рухването на институционалните предпазни мерки, а от друга - предизвикателно и неясно ескалиране на реториката от страна на САЩ и Русия по отношение на ядрените опити. Всичко това води към неконтролирана тристранна надпревара във..

публикувано на 08.11.25 в 13:57
Густав Гресел

Густав Гресел: Украйна плаща твърде скъпо, за да удържи Покровск

Към края на миналия месец по време на посещение на руския лидер в "пункта за управление на Обединената групировка войски" главнокомандващият генерал Валерий Герасимов докладва на Владимир Путин за обкръжаването на хиляди украински войници в Покровск. Оттогава вече близо две седмици тази битка, която не стихва повече от година, се пренесе и в..

публикувано на 08.11.25 в 13:20
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Не би трябвало да можем да спекулираме кой ще е особеният управител на "Лукойл"

"Всъщност копирането на немския модел е дотам, докъдето се намира идеята за назначаването на специален управител". Това заяви пред БНР Руслан Стефанов , главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията: "Оттам насетне частта, която третира евентуалното разпореждане с активи, е всъщност доста по-скромна от немския модел, тоест немският..

публикувано на 08.11.25 в 11:25