„Още е много рано да говорим за увеличаване на лихвите. Аз съм от оптимистите, които смятаме, че няма да има увеличаване на лихвите тази година, въпреки че наистина след приключване на мораториума неминуемо част от кредитите, по които в момента са отложени плащанията, а те са малко над 7 милиарда – на домакинствата, ще се превърнат в „лоши кредити“, заради това, че част от хората са останали трайно без работа“.
От друга страна се повишава ликвидността в банковата система – депозитите нарастват и вече са малко над 60 милиарда лева, подчерта Тихомир Тошев. На този фон раздадените на населението кредити са малко над 25 милиарда лева. „Виждате колко повече спестяваме, отколкото теглим като кредити“.
„Другите хора, които продължават да работят и не са загубили работата си и доходите си, те продължават да спестяват и да трупат депозити, въпреки нулевите лихви по тях. Което значи, че системата ще продължи да бъде доста ликвидна. Банките ще имат много пари, които пак трябва да раздават в кредити. Търсенето на потребителски кредити вероятно ще е ограничено“, смята Тихомир Тошев.
2020 година е завършила с ръст при потребителските кредити от около 6% спрямо 2019 г. „По-малко хора се осмеляват да задлъжняват в такъв момент. От друга страна виждаме и „светлината в тунела“ – ваксинацията започна“.
Въпреки тези 6% ръст, има голям спад при потребителските кредити под 10 хиляди лева, изтъкна още експертът. Това по думите му е свързано с възможността, която бе дадена за теглене на безлихвени кредити заради пандемията.
Тихомир Тошев определи тази антикризисна мярка като „доста добра алтернатива на бързите кредити, към които обикновено посягат хората, когато останат без доходи или с ниски доходи“, а бързите кредити остават най-скъпия кредитен продукт на нашия пазар.
Имотният пазар не е бил засегнат нито ценово от коронакризата, нито по отношение на интереса към ипотечните кредити, посочи още Тихомир Тошев. „Пазарът ще завърши с ръст и той при ипотечното кредитиране ще е някъде около 13% спрямо 2019 година“. Според Тошев всичко това се дължи на „разумното поведение на банките“, които не са променили условията си, както и на стабилния пазар на имоти, който е запазил нивата на търсене високи.
Кредитният консултант не очаква сериозно движение при инфлацията тази година.
„Икономиката ще започне да се възстановява по-бавно от предвиденото, още от средата на тази година. Специално при кредитирането очаквам, че ще завършим с малки ръстове: в рамките 3 до 5% при потребителското кредитиране спрямо 2020 г. и около 8-9% при ипотечното кредитиране.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..