Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Лутър Кинг - поуки от миналото, уроци за бъдещето

Колко дълбоки са раните на разделение в американското общество и ще успее ли новият му лидер да ги излекува

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Погледът на всички е насочен към Вашингтон, където вчера новият американски президент Джо Байдън встъпи в длъжност. В отсъствието на своя предшественик Доналд Тръмп и в невиждана досега церемония заради пандемията от Covid-19 и неотдавнашния щурм на Капитолия, Байдън влезе в Белия дом.

Вицепрезидентът на първия държавен глава на Съединените щати от афроамерикански произход - Барак Обама, Джо Байдън сега вече е в ролята на държавен глава - в момент, когато американското общество е поляризирано, а устоите на демокрацията в САЩ, често давана за пример, като че ли са сериозно разклатени.

Всеки трети понеделник на януари в Съединените щати отбелязват Деня на Мартин Лутър Кинг, чието име бе вплетено в словото на новия американски президент.

„Най-късно след 25 години белите американци вече няма да са мнозинство в Съединените щати. Все повече стават избирателите с корени от Азия, Южна Америка или Африка. С избора на Камала Харис за вицепрезидент, Джо Байдън искаше да покаже, че не е пропуснал да забележи този факт”, така започва публикация на „Дойче веле“, направена в началото на кампанията на Байдън и Харис, в която се подчертава, че вече 78-годишният Байдън може и да не изкара целия си мандат, а Харис – първоначално дори кандидат за президент на демократите, да стане първата жена държавен глава на Съединените щати и то тъмнокожа. Самата Камала Харис, която се отказа да води президентската надпревара, защото нямаше достатъчно партийна подкрепа, но застана уверено зад кандидатурата на Байдън, страда от дискриминационно отношение през 70-те години в Калифорния, а по време на президентската кампания обърна специално внимание на тази тема.

Нека бъде ясно, няма ваксина срещу расизма, заявява Харис в реч, в която акцентира върху това, че хората от азиатски, индийски, афроамерикански произход и латиносите нямат равен достъп до здравната система, а възможностите им да получат добро образование, следователно да имат квалифицирана и добре платена работа – са по-малко.

Един от протестите на движението „Животът на чернокожите има значение“ край мемориала на Мартин Лутър Кинг във Вашингтон  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мечтата на Мартин Лутър Кинг четирите му деца да не бъдат съдени по цвета на кожата и до днес не е сбъдната, но ако се вслушаме по-внимателно в думите му, фрагмент от които чухме в документален запис, излъчен в понеделник по много от американските телевизии, ще чуем, че тази мечта не се простира единствено за равни права на тъмнокожите, а за всички – за свобода и равенство.  

Всички народи по света трябва да намерят начин да живеят заедно в мир, казва Кинг при получаването на Нобеловата си награда за мир, като добавя думата „братство” и подчертава, че за да се случи този идеален свят, трябва да забравим за отмъщението.

Свидетелският разказ, според който след като Кинг е убит, градът буквално е избухнал, е от филм на „Ал Джазира“ за април 1968 година, когато полицията патрулира по улиците на Вашингтон заради размириците след убийството на човека, на когото вярват милиони. „Чикаго Трибюн“ пази автентичен звук от онези дни.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мартин Лутър Кинг младши е роден през 1929 година, син е на свещеник и носи името на баща си – първоначално Майкъл, но след посещение в Германия свещеникът решава да прекръсти себе си и сина си на името на Мартин Лутер, поставил началото на Реформацията.

С годините Кинг младши се утвърждава не само като духовен лидер, но и като борец срещу сегрегацията, расизма и бедността. През 1963 година произнася речта си „Имам една мечта”. Година по-късно получава Нобеловата награда за мир. Последните години от живота си посвещава и на мисията да бъде прекратена войната във Виетнам. 1968-а е годината, когато Кинг е прострелян, което буквално подпалва Вашингтон.

В различни публикации можем да открием аналог с миналогодишните събития около смъртта на Джордж Флойд – афроамериканецът почина след брутален полицейски арест, а след неговата смърт започна движението „Black Lives Matter”, стигна се до безредици и дори до поругаване на паметници - например статуя на Колумб бе изхвърлена в морето.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мнозина анализатори виждат в събитията, започнали през май миналата година, част от кампанията за очерняне на досегашния президент Доналд Тръмп в президентската надпревара, други опитват да четат между редовете, тъй като независимо какви сили са провокирали агресията, тя показа много дълбока рана в американското общество.  

Докато слушаме документален звук от 6 януари, когато бе щурмът в Капитолия, можем само да зададем част от болезнените въпроси, на които обществото трябва да намери отговор – кога свободата на словото може да бъде ограничена, защо – за да не нараним някого се отказваме от думи като „майка”, „баща”, „той” или „тя” в английския език.

В речите си Мартин Лутър Кинг използва думата „негри” – нещо, което в нашия свят е недопустима грубост и проява на расизъм. А може би най-важният въпрос е – в търсене на справедливост, свобода и равенство, не погазваме ли именно тях? Американското общество е поляризирано, както може би никога досега. Какво може да утеши бушуващите емоции и докога? 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50