Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители възразяват срещу условията за отпускане на средства за деца, които не са приети в детски градини

Снимка: БТА

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев предложи проект на наредба за начина, по който ще бъдат предоставяни и изплащани средства на родители, чийто деца не са приети в общински детски градини. Проектът е публикуван за обществено обсъждане. Той е резултат от множество протести заради липсата на места в детските градини. Инициативният комитет за промяна в образованието има възражения срещу предложения проект на наредба.

"Винаги ние сме говорили за това, че парите трябва да следват детето независимо къде е то, т.е. това, което държавата отпуска като финансиране трябва да върви с детето било то в частна градина, детски център и каквато и да било друга институция, стига да се използва за отглеждане и обучение", каза в предаването "12 + 3" Антонина Кенова, един от родителите, които протестираха с искане за изплащане на компенсация, член на Инициативния комитет за промяна в образованието.

От месец май децата, които кандидатстват за място в детска градина в София, ще бъдат приемани по нов критерий за уседналост, обяви зам.-кметът по образование доктор Тодор Чобанов.

"Може би тази уседналост би била ОК, когато недостигът е стопен на 3-4 хиляди места, в момента има недостиг от 10-11 хиляди, което е доста. Когато се стопи и се построят още детски градини, тогава би имало смисъл", допълни Антонина Кенова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

Прокуратурата даде на съд Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Годишната инфлация през януари е 3,7%

Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ. Това е най-високата инфлация на годишна база от януари 2024 г., докато повишението ѝ на месечна база е най-солидното от април 2022 г. насам. Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги. Хармонизираният..

публикувано на 14.02.25 в 12:14

БВП нараства с 3,1% през четвъртото тримесечие на 2024 г.

Брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 3,1% през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същия период година по-рано и след повишение с 2,7% през третото тримесечие на миналата година (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 2,4%), показват сезонно изгладените експресни данни на Националния статистически институт (НСИ). Това..

публикувано на 14.02.25 в 11:52

Кампания за безплатни изследвания за ХИВ организира днес в Силистра РЗИ

Кампания за безплатни изследвания за ХИВ организира днес в Силистра Регионалната здравна инспекция (РЗИ), по повод празника на влюбените. Инициативата е част от втория етап от Националната антиспин кампания, чието мото е "Предай нататък – любовта, не  вируса". Желаещите могат да се изследват  днес  от 12:00 до 17:00 часа в..

публикувано на 14.02.25 в 11:50

Вицепрезидентът изрази надежда, че догодина България ще стане част от еврозоната

Според вицепрезидента Илияна Йотова правителството е направило всичко възможно, за да убеди европейските ни партньори, че двуседмичното забавяне на държавния бюджет едва ли ще повлияе на сроковете за подаване на искането за конвергентен доклад за приемането на България в еврозоната.  В Сухиндол вицепрезидентът изрази надежда, че страната ни ще..

публикувано на 14.02.25 в 11:37
Даниел Митов

Даниел Митов бе изслушан за твърдения на бургаски полицай за оказван му натиск

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов беше изслушан в НС във връзка с твърденията на полицай Димитър Николов за оказване на натиск върху него и поръчка за арест на конкретно лице. От парламентарната трибуна министър Митов съобщи, че вече е разпоредил проверка на оповестените в медиите данни за неправомерни действия на служители по..

публикувано на 14.02.25 в 11:24

Дърво падна върху кола на "Цариградско шосе" в София

Дърво падна върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на двореца Врана.  Инцидентът се е случил в платното в посока центъра на София. От Центъра за Спешна медицинска помощ в столицата съобщиха за БНР, че сигналът е подаден в 10:18 часа.  При произшествието е пострадала 57-годишна жена. Тя е получила контузия на главата и комоцио. Спешен екип..

публикувано на 14.02.25 в 11:19