Както по време на кампанията си, и в речта при встъпването си в длъжност Джо Байдън обеща да бъде обединяваща фигура:
„Трябва да сложим край на тази нецивилизована война, която изправя едни срещу други червени и сини, провинциални и градски, консерватори и либерали. Можем да постигнем това – ако отворим душите си, вместо сърцата ни да закоравяват", заяви Байдън в първото си обръщение към нацията като държавен глава, и добави: „Това е исторически кризисен момент на изпитание и единението е пътят напред. Можем да обединим сили, да спрем виковете и да намалим температурата. Защото без единство няма мир, само язвителност и ярост. Няма напредък, а само изтощаващи оскърбления. Няма нация, а само състояние на хаос.”
„Сега сме тук само дни след като една разбунтувала се тълпа си помисли, че може с насилие да заглуши волята на народа, да спре работата на нашата демокрация, да ни прогони от тази свещена земя. Това не се случи, никога няма да се случи, не днес, не утре, никога.”
Байдън засегна и пандемията от коронавирус, като предупреди, че предстои „зима с висок риск”. В първия си официален акт като президент Байдън поиска от нацията да се присъедини към него в минута мълчание в чест на над 400 000-те жертви на Covid-19 в Съединените щати. Той изрази увереност, че страната може да преодолее трудностите – въпреки, че поема властта в една разделена нация, подложена на различни кризи, вероятно по-големи от тези на неговите предшественици.
Миналата седмица Байдън представи програма за икономическо възстановяване на стойност почти 2 трилиона долара и обеща да осигури 100 милиона ваксини срещу Covid-19 по време на първите си 100 дни на поста.
Предшественикът на Байдън – Доналд Тръмп, отказа да присъства на церемонията, което се случва за първи път от 152 години.
Новият американски президент призова хората да се уважават и изслушват взаимно и осъди манипулирането на фактите, идеята за превъзходство на бялата раса и расизма:
„Трябва да бъдем различни от тези неща. Америка трябва да бъде по-добра.”
Клетва положи и заместникът на Байдън – 56-годишната Камала Харис, която стана първата жена вицепрезидент, която освен това е и с афроамерикански и южноазиатски произход. В речта си Байдън изтъкна:
„Тук, където сме сега, преди 108 години, хиляди протестиращи са се опитали да спрат смели жени, шествали за правото си на глас. А днес отбелязваме полагането на клетва на първата жена в американската история, избрана за вицепрезидент – Камала Харис. Не ми казвайте, че нещата не могат да се променят.”
Очаква се 78-годишният Байдън да служи само един мандат, а Харис да спечели номинацията на Демократическата партия за президентските избори след 4 години. Така тя ще има възможност да пише още история – и като първата жена президент на Съединените щати. Въпреки че на вицепрезидента се гледа като на протоколна длъжност, Харис ще има важна роля в американския Сенат. Благодарение на победата на демократите по-рано този месец в Джорджия, силите в Сената са разделени по равно между демократи и републиканци. Това означава, че Харис вероятно ще прекарва доста време в Капитолия, където ще има решаващ глас по широк кръг въпроси – от съдебни назначения до плана на Байдън за стимулиране на икономиката.
Само няколко часа след като се закле като 46-и президент на Съединените щати, Байдън подписа 15 изпълнителни заповеди, меморандуми и директиви, с които отмени някои от основните, но разединяващи, политики на администрацията на Тръмп. Сред тях бяха анулирането на забраната за влизане на американска територия на пътници от седем страни с преобладаващо мюсюлманско население, присъединяването към Парижкото споразумение за климата, прекратяването на процеса по оттегляне от Световната здравна организация и прекъсване на строежа на стената по границата с Мексико. Само с подписа си Байдън обърна курса в сферите имиграция, климатични промени, расово равенство и справянето с пандемията и сложи край на политики, които Доналд Тръмп приемаше за свой завет и бяха някои от основните му предизборни обещания през 2016 г.
Първото голямо предизвикателство пред Байдън като господар на Белия дом ще е справянето с пандемията. С първия си указ той въведе задължително носене на маски за 100 дни там, където има юрисдикция - във федералните институции, включително пощенските служби, както и в самолетите и влаковете.
Тези и други ходове ще бъдат последвани от още десетки през следващите десетина дни, обявиха от екипа на Байдън, който цели да даде нова посока на страната без да трябва да се бори за одобрението на Сената, където скоро на дневен ред ще бъде импийчмънтът на Доналд Тръмп.
Нещо, с което ще се запомни церемонията по встъпване в длъжност на Джо Байдън и Камала Харис несъмнено е звездният блясък, с който тя беше съпътствана. Химна изпълни Лейди Гага, която е приятелка на семейство Байдън, за първи път на тази церемония прозвуча испански – при изпълнението на Дженифър Лопес, която произнесе на испански клетвата за вярност пред знамето: "Един народ пред Бог, неделим, за свобода за всички".
„Не искаме да вредим на никого, а всички да сме в хармония. Нека целият свят, ако не друго, да каже, че това е истина: че дори докато сме скърбяли, сме израствали. Че дори когато ни е боляло, сме се надявали. Че дори когато сме били изморени, сме се опитвали. Че завинаги ще бъдем свързани заедно победоносни, не защото никога отново няма да познаем поражението, а защото никога повече няма да сеем разделение.”
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...