Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Късният СССР и днешните САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Колкото повече една идеология се изпразва от съдържание, колкото по-ясно личи нейната несъстоятелност, толкова повече нейните защитници се стараят да ни внушат, че тя ще векува. Така стояха нещата преди няколко десетилетия с официалния комунизъм в Съветския съюз, така стоят и днес с либералния глобализъм в Съединените щати. В началото на 80-те години на миналия век на всеки мислещ човек в СССР, а и на други места, отдавна беше станало ясно, че усърдно пропагандираната на всякакво ниво комунистическа идеология се е запътила уверено към нищото. Днес мислещите хора в САЩ, а и в други държави виждат, че либералният фанатизъм и стремежът към световна хегемония са крайно несъстоятелни. Само че и в единия, и в другия случай пропагандаторите на двете доктрини категорично не желаеха и не желаят да видят истината. 

В късния Съветски съюз от началото на 80-те години крепителите на статуквото в СССР не допускаха дори и най-малкият опит за промяна. Всеки, който се опитваше да предложи нещо различно от официално разрешеното, биваше категорично заклеймяван. Несъгласните биваха обявявани за „вражески елементи“ и „платени слуги на империализма“. Не ги допускаха в медиите, уволняваха ги от работа. Пак добре, че в концлагери не ги пращаха, както през 30-те години. По същия начин стоят нещата и днес в САЩ. Хората с критично мислене са подложени на постоянен тормоз. В мейнстрийм медиите и в социалните мрежи с пълна сила се вихри т.нар. „cancel culture” или „културата на заличаването“. Тоест, ако ти мръднеш и на милиметър встрани от политическата коректност, крепителите на официалната идеология ти обявяват война. Обявяват те за „расист“, „сексист“, „хомофоб“ и разбира се за „платен слуга на Кремъл“. На почтените хора бива казвано, че не бива да имат нищо общо с теб. Не бива да четат статиите и книгите ти, да гледат филмите ти, а най-добре е да забравят за съществуването ти.  

Този неистов напън с цената на всичко да бъде закрепена разпадащата се официална идеология върви ръка за ръка с поставянето на върха на властовата пирамида на хора, които отдавна са изгубили способността да вдъхновяват останалите. Със сигурност помните как изглеждаха съветските лидери през първата половина на 80-те години. Напредналата им възраст далеч не беше най-големият проблем. По-важното беше, че те отдавна не бяха в състояние да родят нови идеи, които да бъдат в състояние да помогнат на обществото да преодолее кризата. Обаче точно такива хора, изнемощели физически и духовно, бяха нужни на царете на статуквото. На онези, които всъщност държаха управлението в ръцете си.

В това отношение днешната американска действителност удивително прилича на съветската. Джо Байдън е просто един празен съд, в който задкулисието налива това съдържание, което му е изгодно в конкретния момент. Точно такива бяха Леонид Брежнев и Константин Черненко. Безжизнени кукли, задвижвани от желанията на кукловодите. Само че няма как да бъде скрито това. Белезите на упадъка личат, независимо от тоновете грим. Тази тъжна реалност пролича и по време на официалната церемония по встъпването в длъжност на новия американски президент. Речта му беше скучна и протяжна, съставена от клишета, които отдавна са писнали на нормалните хора – „да се обединим“, „да победим лошите“, „да си вярваме“. По същия начин говореха престарелите съветски лидери през 80-те – дълго и безкрайно скучно. А това, че ще поканиш на инаугурацията Лейди Гага и Дженифър Лопес никак не ѝ придава визионерски характер. Даже още повече подчертава упадъка и липсата на перспектива. На официалните празници около съветските първи партийни и държавни ръководители слагаха пионерчета, които с изкуствен плам рецитираха банални стихчета. Тази роля днес е възложена на иконите на поп музиката. Но дори и те, колкото и да се напъват, не успяват да изобразят автентична радост. 

Разбира се, официалните пропагандатори на либералния глобализъм не мирясват нито за секунда. Те неспирно говорят за някакъв нов златен век, който новият президент щял да донесе на Америка.  Щял човекът да върне нормалността и да оправи всички грешки, сторени от предшественика му. Това, което либералните пропагандисти не знаят, е, че повтарят почти дословно думите на някогашните съветски агитатори. Колкото повече Съветският съюз затъваше в кризата, толкова повече онези не спираха да бълват глупости за „светлото комунистическо бъдеще“. Същото е и днес. Колкото повече хора не желаят да се подчиняват на либералния фанатизъм и на претенциите за глобално лидерство, толкова повече защитниите на статуквото  държат на своето. Само че от случилото се със Съветския съюз знаем, че опитите да бъде изкуствено продължен животът на една умираща иделогия са осъдени на провал. Либералният глобализъм също си отива. Независимо от всички усилия на неговите крепители. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..

публикувано на 19.07.25 в 10:12

Щефан Майстер: За Европа ще е сериозен проблем Украйна да остане в сивата зона между Русия и Запада

"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека Ткешелашвили, министърка на външните работи на Грузия по време на президента Михаил Саакашвили...

публикувано на 19.07.25 в 10:10

Интензивен трафик на ГКПП "Лесово" и "Капитан Андреево"

За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА.  Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, предупреждават от пътна..

публикувано на 19.07.25 в 09:51
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин смята, че има ресурс да продължи

Как се възприема в Москва ултиматумът на Доналд Тръмп? Или по-точно - как го възприема Владимир Путин? Необходим е сериозен анализ, обясни говорителят на Кремъл Песков това, че началникът му още не е реагирал лично в публичното пространство. И отказа да е говорител и на бившия президент Дмитрий Медведев, който първо се подигра на Тръмп за..

публикувано на 19.07.25 в 09:50

Петков след свиждане с Коцев: Той вече става кауза дали България ще е правова държава

Във вторник ще има нов протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев, които съдът остави за постоянно в ареста.  Шествие в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев се проведе в София Четвърти протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна..

публикувано на 19.07.25 в 09:50

Сблъсъците в Русия и Близкия Изток белязаха седмицата

Русия, Украйна и международна реакция - Президентът Тръмп постави ултиматум на Русия: 50 дни за примирие с Украйна, след което САЩ ще наложат 100% мита, включително върху трети страни, които търгуват с руски стоки. - САЩ ще предоставят "Пейтриът" и оръжия на Украйна, финансирани от НАТО. - В Киев пристигна пратеникът на Тръмп,..

публикувано на 19.07.25 в 09:41
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Майкъл Кимидж: Войната срещу Украйна продължава в своя ритъм, ултиматумът на Тръмп няма да я прекъсне

За първи път, откакто се завърна в Белия дом, президентът Доналд Тръмп оторизира изпращането на американско оръжие за Украйна. Сметката от милиарди долари ще плати група от желаещи европейски държави , начело с Германия. За първи път от началото на пълномащабното нападение над западния си съсед Русия ще "вкуси" от вторични санкции – ако..

публикувано на 19.07.25 в 09:40