"Странно е как Борисов говори по случая "Навални", но не проронва нито дума за случая с употреба на "Новичок" на българска територия. Това е лицемерно". Това каза пред БНР Бойко Ноев - бивш министър на отбраната и бивш посланик на България в НАТО, който заедно с други популярни, обществено активни българи разпространиха апел до държавните институции и политическите партии да осъдят репресиите срещу руския опозиционер Алексей Навални. Призивът им е България и нейните съюзници в НАТО и ЕС "да предприемат ефективни мерки, включително санкции, в подкрепа на демокрацията в Русия и на борците за нея в тази голяма страна".
Той беше категоричен, че българите трябва да знаят какво е отношението на властта в България, която те избират, към Навални и случващото се в Русия.
По думите на Бойко Ноев за разлика от случая "Скрипал" и за разлика от случая "Навални", в българския случай има официално повдигнати обвинения срещу поне трима от участниците в опитите за убийство на бизнесмена Емилиян Гебрев, сина му и един служител на компанията "ЕМКО":
"Всичко се прави по начин, по който да бъдат заметени следите, за да не бъде раздразнена руската мечка и нещата да се оттекат. Президентът Румен Радев е прав, че Бойко Борисов е длъжник не само на пострадалите, но и на всички хора в България, които са чувствителни по тези въпроси".
Той подчерта, че разследвания се правят в чужбина, защото в България е по-сложно. По думите му помагачите, а вероятно и поръчителите са в България, но не се разследват.
Ноев подчерта, че Радев внимава в поведението си, защото ще разчита на БСП за преизбирането му за втори мандат, а социалистите вече са заявили, че случаят "Навални" е вътрешен проблем на Русия.
"Очаквам от президента да има по-ясна позиция за Навални", заяви Ноев.
Авторитарният начин на управление в Русия много се взаимства у нас, смята Бойко Ноев и уточни, че е наивно да се мисли, че Борисов е прозападен човек, който действа в защита на демократичните ценности и на идеалите на ЕС и НАТО:
"Борисов построи тръба на руснаците с нашите пари, той беше напът и не се е отказал да даде на руснаците нашата оръжейна индустрия, той отвори вратата за руската ядрена централа. Всичко това е свързано с документи и факти".
Интервюто на Диана Янкулова с Бойко Ноев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

" Това, което разкрихме в нашето разследване, е не само опит за структурирано убийство на единствения опозиционен лидер в Русия , а съществуване на цяла структура за отравяне и убиване на граждани на Русия, които не са съгласни с държавата ". Това каза..
В петък Великобритания издаде специален лиценз, който позволява на бизнеса да продължи да работи с две български дъщерни дружества на санкционираната руска петролна компания "Лукойл", предаде Ройтерс. Общият лиценз позволява на фирми и банки да извършват..
Днешното заседание на Съвета по сигурността към правителството не е извънредно, но оперативно, за да може на правителството да предложи кой да е особеният управител на "Лукойл", обяви премиерът Росен Желязков в началото на заседанието, което той свика..
Полицията в Свищов задържа двама мъже на 44 и 26 години за домашно насилие. Единият е пребил жена си пред болницата в града, а другият се заканил с убийство на майка си. Сбиването пред болницата в Свищов е станало по обяд. След пререкание..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви, че се надява проектобюджета за 2026 г. да обсъден внимателно от Народното представителство и да се приеме максимално бързо. Според него диалогът със социалните партньори не е скъсан,..
За първи път в историята на Военномедицинската академия бяха направени бъбречни трансплантации след донорска ситуация у нас, съобщиха от агенция Медицински надзор. Шанс за нормален живот е даден на 42-годишна жена и на 21-годишен мъж, след като..
С поправка в Закона за местните данъци и такси от "Възраждане" поискаха да се отложи с една година въвеждането на новия механизъм за изчисляване на такса "смет". Това съобщи в кулоарите на парламента депутатът Коста Стоянов. По думите му..
Младшите лекари в Англия започнаха петдневна стачка в дългогодишния спор за заплащането. Това е 13-та поред стачка на членовете на Британската медицинска асоциация. Лекарите-ординатори, както е новото име на младшите лекари, напуснаха спешните и..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Процедурата се усложнява, доколкото думата е в НС и трябва да проучи мотивите, и да гласува. За да се преодолее ветото, са необходими 121 народни..