Началото на 2021 година не е обнадеждаващо за овладяване на пандемията от Covid-19, заяви в специално интервю за БНР д-р Скендер Сила - представител на Световната здравна организация за България.
По думите му броят на заразените и починалите от коронавирус в световен мащаб продължава да расте, което означава, че е много далеч моментът, в който ще се върнем към нормалния си живот на интензивно пътуване и социално общуване. Все още няма доклад от екипа на Световната търговска организация, който отиде на място в Ухан година след началото на пандемията, каза още д-р Сила и призова хората за търпение и спазване на противоепидемичните мерки. На процеса по ваксинация не трябва да се гледа само във всяка отделна държава, а в световен мащаб, подчерта той.
„В последните дни виждаме намаляване на броя на новите случаи на Covid-19 в България. В същото време наблюдаваме разпространението на нови щамове на вируса в Европа и региона. Ето защо всички мерки, които се предприемат от властите, трябва да бъдат следвани много точно. Също така те трябва да бъдат контролирани. Животът на хората е най-важен, но ние не бива да поставяме под риск и икономиката. Единственият начин да осигурим баланс е да спазваме всички мерки, но да отворим училищата и някои бизнеси. Това е пътят, който трябва да следваме“.
Българите спазват ли противоепидемичните мерки?
Зависи къде се намират. Например, аз посещавам големи магазини всеки ден и виждам, че маските се носят по правилния начин. Когато ресторантите бяха отворени обаче, хората вътре не спазваха достатъчно дистанция, не носеха маски и вентилационните системи не бяха достатъчно добри. Ние не можем да приложим само една от тези мерки, а трябва да работим по всичките, за да овладеем пандемията. Краткият отговор е, че ситуацията в различните региони на държавата е различна и мерките трябва да бъдат съобразени с нея.
Одобрявате ли отварянето на фитнесите и търговските центрове от 1 февруари и кога ще бъде моментът да се отворят и заведенията?
Не може да се предвиди как ще се развие ситуацията. Добре известно е, че когато има събиране на много хора в затворени пространства, без спазване на социална дистанция и често без достатъчно добра вентилация, броят на заразените расте. Именно затова вече подчертах, че най-важното е мерките да бъдат правилно съблюдавани в тяхната цялост. Заради това трябва да има и много стриктен контрол, с който да се гарантира, че всеки спазва мерките навсякъде. Това не може да се остави на добрата воля на хората. Необходими са регулярни инспекции.
В същото време българските власти трябва много сериозно да анализират ситуацията. Всяка стъпка трябва да бъде предприемана на базата на развоя на ситуацията. Трябва да се намери баланс между риска за здравето на хората и бизнеса. Нито една мярка обаче не бива да бъде предприемана, ако застрашава общественото здраве.
Разпространението на новите варианти на Covid-19, особено на щама, установен в Обединеното кралство, но не само, може ли да наруши този баланс? Трябва ли новите разновидности да ни тревожат допълнително?
Нормално е вирусите да се променят. Учените следят внимателно този процес, защото може да има много сериозни последици. Към момента са установени стотици вариации на Covid-19 в глобален мащаб и Световната здравна организация следи много отблизо ситуацията. В повечето случаи промените не са толкова съществени, че да променят свойствата на вируса. Въпреки това има и варианти, в които се променя трансмисията на вируса, което от своя страна може да доведе до промени и в заразяването, и в начина на протичане на заболяването. Може да се окаже, че то протича по-тежко.
Щамовете, за които споменахте, и този, установен в Обединеното кралство, и останалите, които будят тревога, имат по-голяма преносимост на вируса, но засега няма доказателства, че причиняват по-сериозно заболяване. Това означава, че този вариант на Covid-19 се разпространява по-лесно сред възрастовите групи, но засега не е известно децата да са изложени на по-висок риск. Този вариант, който се пренася по-лесно, може да бъде възприет като много сериозна аларма, че без спазване на мерките, забавянето на пандемията и ограничаването на щетите от нея в региона и в цяла Европа може да се окаже по-трудно. България не е изключение. Затова още веднъж ще си позволя да подчертая колко е важно прилагането на правилните мерки за ограничаване на заразата и спазването им.
Също така и ваксинирането. Според вас процесът на имунизация на населението в България върви ли с добри темпове? В публикация „Политико” прогнозира, че до 2040 година ще имаме 70% ваксинирано население.
Изключително голямо постижение е, че вече имаме ефикасни и сигурни ваксини. Имунизационният процес в България започна на 27 декември и оттогава е минал близо месец. Към момента са ваксинирани по-малко от 5 000 души с две дози. 26 000 души са получили вече по една доза. Това означава, че по-малко от 0,1 на сто от цялото население на страната е ваксинирано. Всяко начало е трудно, но аз съм много оптимистичен в нагласите си, че в следващите седмици и месеци ваксинацията ще се ускори, за да достигне колкото се може повече хора.
Одобрявате ли имунизационния план срещу Covid-19 на българските власти. Бизнесът настоява първо да бъдат ваксинирани работещите хора, които генерират брутен вътрешен продукт, а след това пенсионерите. Има ли резон в това искане?
Вирусът се отразява по различен начин на различните възрастови групи. Той протича много по-тежко, а понякога и с летален край най-вече при възрастните и хората с хронични заболявания. Другата много рискова категория са медиците, които се срещат ежедневно с вируса и се борят с него, за да спасят човешки животи. Някои от тях платиха със собствения си живот. Това е причината Световната здравна организация да препоръча масова ваксинация и сред тази група. Когато вече имаме повече достъпни ваксини, всеки от нас трябва да има възможност да бъде имунизиран. Аз също се регистрирах в България и когато ми дойде редът, ще отида да си направя ваксина.
Прогнозите са, че до края на годината ще могат да се ваксинират 2 до 2,5 милиона души в България. Това достатъчно ли е?
Ако постигнете това число на ваксинираните, това ще означава между 25 и 30% от населението. Дори може би над 30%, което е доста приемливо. Ситуацията ще бъде много по-добра от настоящата. Много голям процент от най-уязвимите групи ще бъдат имунизирани, така че със сигурност подобна бройка на ваксинираните ще бъде много добро постижение.
Депутати в южнокорейския парламент готвят законопроект за отстраняването на президента Юн Сук-йол след отмяната на извънредното положение в страната. Мярката, която не е прилагана от много години, беше обявена по-рано от държавния глава. Той я мотивира с желанието си да защити държавата от севернокорейски елементи и антидържавни сили. Около 190..
Готовността на страните от Средиземноморието за действия при бедствия обсъжда започващият днес в кипърската столица Никозия 5-ти „Форум за риск“. В двудневната международна конференция участват представители на научните среди, индустрията, правителства, регионални агенции и други структури, ангажирани с обществената сигурност в кризисни ситуации...
Продължават политическите преговори за съставяне на широко коалиционно правителство в Румъния. Днес в парламента ще се проведе лидерска среща на четирите проевропейски формации, които се очаква да бъдат част от кабинета – Социалдемократическата партия на премиера Марчел Чолаку, техните партньори в управлението от Национал-либералната партия,..
Международният ден за солидарност с палестинския народ беше отбелязан и в София под егидата на Посолството на Палестина у нас. "Този ден е шанс за сериозно активизиране на Обединените нации и на Европейския съюз за осъществяване на справедливост и прилагане на международното право", посочи посланикът на Палестина в България Насри Абу Джайш..
Южнокорейският президент Юн Сук-йол ще отмени военното положение в страната само няколко часа след като сам го въведе. Към момента обаче не ясно точно кога извънредният статут ще бъде прекратен. "Преди малко имаше искане от Националното събрание за отмяна на извънредното положение и ние изтеглихме военните, които бяха разположени за операциите..
Франция и Саудитска Арабия ще организират международна конференция за създаване на Палестинска държава, предаде АФП. Инициативата бе обявена от френския президент Еманюел Макрон след споразумение с фактическия лидер на Саудитската Арабия - престолонаследникът Мохамед бин Салман. Двамата ще председателстват конференцията, която трябва да се състои..
Тази вечер посланикът на Франция в България Жоел Мейер връчи на журналиста от програма "Хоризонт" Ирина Недева Националния орден за заслуги, степен Кавалер. Тя е удостоена с него с указ на президента на Франция Еманюел Макрон от 6 март 2024 г. Орденът има за цел да отдаде почит на чуждестранни личности с принос за популяризирането на основните..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..