Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще заработи ли институцията на разследващия прокурор

Поправките на поправките са минимални подобрения в концептуално сгрешен проект, казва Димитър Марков от ЦИД

Снимка: Pixabay

Правната комисия в Народното събрание ще обсъди внесените поправки в Наказателно-процесуалния кодекс, свързани с фигурата на прокурора, който ще разследва главния прокурор. Поправките са внесени от управляващата коалиция след отправени критики и препоръки от Съвета на Европа.

Кои са уязвимите места на така предложеното решение за контрол над действията на главния прокурор?

Поправките отстраняват някои недостатъци на първоначалното предложение, но въпреки това са необходими алтернативни варианти, смята Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. 

„Приемливи изглеждат поправките на поправките, доколкото коригират някои недостатъци в първоначалния вариант. Това е минимално подобрение на един вариант, който според мен е концептуално сгрешен, тъй като се върви отново в посока създаването на допълнителна институция, еднолична, с всичките недостатъци, които тя всъщност трябва да реши“, заяви той в предаването „Преди всички“.

За пореден път управляващите „си измиват ръцете“ със създаването на институции, които в дългосрочен план се оказват неработещи, както е очаквано, категоричен е Марков.

Управляващите за пореден път залитат в посока създаване на нови институции и нови хора, които трябва да бъдат овластени да решат някакъв проблем, въпреки че Съветът на Европа ясно даде да се разбере, че се търси механизъм в рамките на досегашната институционална структура в държавата, който да даде съответните правомощия и процедури, които да позволят този недостатък с липсата на възможност да се разследва главния прокурор да бъде решен.“

Даването на допълнителни правомощия на Висшия съдебен съвет като институция, която през годините многократно е доказала невъзможността си да решава наболелите проблеми в съдебната власт, е поредната стъпка към капсулирането на съдебната власт и нейното управление, коментира Димитър Марков пред БНР.

За сметка на бързината ще се приеме вариант, който не е работещ, подчерта той.

Под предлог, че трябва да се спазят някакви срокове и трябва да се отговори на критиките от страна на Европа ще се приеме вариант, който е компромисен, но за пореден път дава правомощия на институция, която не успя да убеди в способността си да взема адекватни решения.“

Съдиите и съдът трябва да разполагат с по-големи правомощия при решаването на проблема с разследването на главния прокурор, посочи Димитър Марков в отговор на въпрос как гледа на идеята, лансирана от експертни среди, съдия или прокурор ad hoc (за отделни случаи - бел. ред.) да могат да разследват главния прокурор.

Тъй като в крайна сметка съдът, съдебната власт в лицето на съда, е тази, която трябва безпристрастно да решава подобни проблеми, когато възникнат, а не да се търсят други алтернативни варианти, каквито в момента предлагат управляващите.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Затворници преди размяната

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници и заявиха, че ще освободят още през следващите дни, като се очаква това да бъде най-голямата размяна от началото на войната досега. Всяка от страните е освободила днес 270 войници и 120 цивилни. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще бъдат освободени още хора в събота и неделя...

публикувано на 23.05.25 в 17:56

Лекарите в Англия заплашват със стачка заради недостатъчно увеличение на заплатите

Лекарите в Англия заплашват със стачка, въпреки че им беше предложено 4% увеличение на заплатите. Британската медицинска асоциация - синдикатът, представляващ лекарите - заяви, че увеличението, влизащо ефективно в сила от 1 април, е "нелепо" и не е достатъчно, за да отмени "историческото замразяване на заплатите". Междувременно..

публикувано на 23.05.25 в 17:08
Областният управител на Монтана Калин Хайтов свика спешна среща заради проблемите с водоподаването.

През 2024 г. има 221 аварии в Крива бара, Брусарци и Буковец

Да се направи карта на авариите по водопроводната мрежа в село Крива бара, разпореди областният управител на Монтана. Над 200 са отстранените през миналата година аварии в Брусарци, Крива бара и Буковец.  Заради безводието няколко пъти жителите протестираха. През 2015 година в трите населени места бе извършен ремонт на водопровода с Европейски..

публикувано на 23.05.25 в 17:08

Харвард съди Тръмп заради забраната му в университета да учат чуждестранни студенти

Харвардският университет подаде съдебен иск срещу администрацията на Тръмп, заради решението на администрацията му да отмени възможността на училището от Бръшляновата лига да приема международни студенти, предаде агенция Ройтерс. В жалба, подадена във федералния съд в Бостън, Харвард нарича отнемането на статута "грубо нарушение" на Първата..

публикувано на 23.05.25 в 16:58

Библиотекари и читалищни дейци от старата столица на символичен протест

Десетки библиотекари и читалищни дейци от Велико Търново излязоха на символичен протест с настояване за поне 10-15  процента увеличение на заплатите.  Днес техни колеги и от други региони протестираха със същите искания: Библиотекари, музейни работници и артисти от Ловеч на протест за по-високи заплати Символичен протест на служителите на..

публикувано на 23.05.25 в 16:46

От Университета на Вашингтон поздравиха българите в Чикаго за 24 май

24 май е обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. Признанието за приноса на българската общност към културата на "изумрудения град" идва само няколко дни след специалния поздравителен адрес към българите и от Университета на Вашингтон по повод празника. В прокламацията на кмета на Сиатъл  Брус Харел се посочва, че "24 май..

публикувано на 23.05.25 в 16:33

В 10 поликлиники в София ще бъдат изградени центрове за речева терапия

В 10 поликлиники в София ще бъдат изградени центрове за речева терапия на хора, които са преживели инсулт. Първите два центъра ще са готови до края на годината в 12-та поликлиника – втора база в "Люлин" и в 17-та – в район "Оборище". 10 000 жители на столицата са засегнати годишно от инсулт, а при 3 хиляди от тях имат нарушение в речевата..

публикувано на 23.05.25 в 16:26